Přihlášení

Drtivým „vítězem“ krajských voleb je mlčící většina

9. 10. 2016 | Zbyněk Konvička | Diskuze (6) | Redakční glosy

V hospodě jsme každý z nás na slovo vzatým politologem či sociologem, ale na volby z vysoka kašleme.

65 % lidí bojkotovalo právě uskutečněné krajské volby. Je celkem jedno, zda tyto nevoliče ovládla apatie či naštvanost na politiku obecně. Jak tento výsledek číst a jak mu rozumět? Sociologové či politologové by se vytasili s několikastránkovými rozbory těch či oněch důvodů a příčin. Mě zaujal propočet mého kamaráda J., se kterým se zapojil do diskuze o volbách na sociálních sítích. S dovolením jej cituji:

"Udělal jsem si takový malý propočet, kolik občanů tu kterou stranu nechce (nevolilo) a výsledek mě opravdu překvapil (nechápu, že na tak křehkém základu stojí naše demokracie, a že si ti politici vůbec dovolí zaštiťovat se nějakými mandáty). Hnutí ANO nechce 92,72 občanů ze sta, ČSSD nechce 94,73 lidí ze sta, Komunisty 96,36, ODS 96,73, KDU 98,82 a ostatních 83 stran nechce 87,08 občanů ze sta. (Výpočet je jednoduchý – hlas nedalo nikomu 65,43% obyvatel, hlas dalo 34,57% a z daných hlasů jsou známa procenta úspěšnosti stran.)" … tolik kamarád J.

Důvěra občanů v politiku je opravdu velmi malá, křehká a stále asi bohužel klesající… Vinu na tomto stavu však nenesou dle mého jen politici stávající či minulí, ale i nezájem a nechuť zajímat se o věci veřejné od občanů obecně plus představa, že nic nezměním, že si to stejně upečou podle svého ti druzí atd. Pak se ale nedivme celkovému apatickému přístupu většiny – u těchto voleb 65% lidí…. Tato většina volby bojkotovala a má na to plné právo, méně by se však k dění v kraji měla asi následně vyjadřovat. V hospodě jsme každý z nás na slovo vzatým politologem či sociologem, ale na volby pak z vysoka kašleme.

0
0

Diskuze k článku +

10. 10. 2016 (22:33)  –  Ladislav Douša

0
0

V případě novodobých voleb do krajských zastupitelstev nebyla nikdy volební účast kdovíjaká. Navíc se postupem času ukázalo, že kraje, tak, jak byly určené, nevyhovují svou velikostí návaznosti na EU a její dotační tituly, a tak se zase sdružují v další celky.

Odpovědět

11. 10. 2016 (10:29)  –  Zbyněk Konvička

0
0

kamarád J. pak přidal možná ještě jeden více vypovídající výpočet:

cituji: "určitě hezčí a pochopitelnější by bylo toto: 7,28 právoplatných voličů ze 100 volilo ANO, 5,27 občana ze sta volilo ČSSD, 3,64 KSČM, 3,27 ODS, 2,18 člověka chce KDU a 12,92 lidí ze sta chce jiné strany nežli zmíněné a to je přesný a prokazatelný volební mandát stran z těchto voleb (nelze tvrdit, že ten, kdo nebyl u voleb ztrácí automaticky volební právo – jeho hlas pouze nebyl započítán žádné kandidující straně – takže má v součtu hodnotu nula pro každou ze stran).

Odpovědět

11. 10. 2016 (12:13)  –  Mgr. Ing. Jiří Hořánek

0
0

Trochu bych polemizoval s tvrzením, že hlas nevoliče má "hodnotu nula pro každou ze stran". Díky volebnímu sytému tzv. poměrného zastoupení se jeho neúčastí jen sníží základna pro výpočet podílů stran a jeho hlas se de facto rozdělí poměrem mezi ty strany, které se dostaly do zastupitelstva. Pak tedy takový nevolič dává část svého hlasu ČSSD, část ANO, část KSČM atd., tedy i stranám, pro které by možná v životě nehlasoval.
Současně přispívá k tomu, že váha jednoho hlasu pro tu či onu stranu je větší, než kdyby celkový součet všech hlasů byl vyšší. Pokud by teoreticky ke druhému kolu senátních voleb přišli čtyři voliči a tři by volili stejného kandidáta, tak by vyhrál se ziskem 75 %.
Nu což, volby jsou minulostí, ať žijí volby další; to zas budou mít reklamní agentury žně a novináři o čem psát.

Odpovědět

11. 10. 2016 (13:12)  –  Luděk Blaha

0
0

Tak já, třeba, se vždycky na volby těším.
Sledovat, jak by se všichni ve jménu mého blaha samou ochotou úplně přetrhli. Alespoň těch pár týdnů žít s představou, že bude líp ve všech směrech. V dopravě, zdravotnictví, školství, výstavbě, službách, bezpečnosti… joj!

Odpovědět

20. 10. 2016 (16:35)  –  Petr Toman

0
0

Zbyňku k, kamaráde. Skutečným vítězem voleb je fakt , že se máme jako prasátka v žitě. Mládež má své starosti s fejsbůkem ,jůťúbery a gejmlendy. Střední generace vášnivě diskutuje o tom kdo , kde , co sehnal na internetu " levněji " . A senioři ? Ti zaslepeně začtení do akčních letáků si proklesťůjí cestu s přeplněným nákupním košíkem supermárketem , narážejí do sebe a půvabně si při tom vykají. Tak , kdo by táhnul k urnám ?

Odpovědět

23. 10. 2016 (18:35)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ahoj Petře,

ano, i z tohoto úhlu lze nízkou účast u voleb interpretovat:) dá se na to podívat i tak, že lidi jsou tak nějak jaksi spokojení či spíše "znormalizovaní" systémem, který jim základní potřeby uspokojuje, tak jakýpak copak? a na dalším možném rozvoji (spíše ve smyslu rozvoji občanské společnosti) už možná nemají ani zájem, vystačí si s tím, co zrovna systém nabízí (pozn. čímž nemám zdaleka na mysli pouze materiální dostatek)… a vcelku je jim jedno, jak se hospodaří s jejich daněmi a kam všechny peníze tečou, kam se bude kraj ubírat, co bude podporovat…atd.

Přesto si myslím, že je velkou škodou nevyužívat jednu z možností, kterou nám tento systém dává při ovlivňování věcí veřejných či politického uspořádání, což spolu neodlučitelně souvisí – v tomto případě – nejen Jihočeského kraje, a vůbec se podílet na spolurozhodování na tom, co nás obklopuje a denně ovlivňuje.

měj krásný dny

Z.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.