Přihlášení

Bude lídrem Pirátů do Europarlamentu žena? Rozhovor s kandidátkou Janou Koláříkovou z Písku

17. 1. 2019 | Zbyněk Konvička | Diskuze (18) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Jana Koláříková z Písku získala nejvíce hlasů v Jihočeském kraji pro nominaci do Evropského parlamentu na lídra kandidátky Pirátů. Je zároveň jedinou ženou, která na tuto pozici kandiduje. Před samotnou volbou, která se odehraje již v sobotu 19. ledna na Celostátním fóru Pirátů v Táboře, jsme si povídali o její motivaci pro tuto práci a cílech v Europarlamentu, pokud by uspěla.

Do Evropského parlamentu kandiduješ již podruhé, poprvé v roce 2014. Co tě láká na práci europoslance?

Jako europoslankyně bych mohla zužitkovat své zahraniční zkušenosti a také prosazovat pirátský program na úrovni evropské unie, což je pro mne obojí velmi zajímavé. Jako velký problém vnímám to, že česká veřejnost nemá příliš povědomí o práci Europarlamentu. To bych chtěla změnit. Evropský parlament není jen o zákazu užívání názvů lihovin, řeší i mnohem důležitější věci, o kterých se však u nás, bohužel, téměř neví. Piráti, známí svojí transparencí, udělají všechno proto, aby práci europoslanců přiblížili, jak nejvíce to bude možné. Zároveň přinesou do Europarlamentu svěží vítr, stejně jako to dělají teď ve sněmovně.

Jakým oblastem by ses chtěla v Evropském parlamentu primárně věnovat?

Jak jsem již zmínila, mám zahraniční zkušenosti, zahrnující i zkušenosti ze zemí třetího světa. Dlouhodobě jsem působila v africkém Malawi, kde jsem se věnovala rozvojové práci v oblasti vzdělávání. Vedla jsem vzdělávací kurzy pro učitele a knihovníky a pracovala na rozvoji předškolního, školního i mimoškolního vzdělávání. Zajímavostí by mohlo být, že jsem na základě vlastního fundraisingu postavila mateřskou školu nebo to, že jsem v Malawi vydala dodnes používaný vzdělávací materiál týkající se rozvoje jazyka a gramotnosti. Ráda bych tedy pracovala ve výboru pro zahraniční styky (AFET) se zaměřením na rozvoj vzdělání a navázala tak na své předchozí zkušenosti, protože si myslím, že vzdělaná společnost je základním kamenem dobré budoucnosti. Každý člověk má právo na kvalitní vzdělání, které napomáhá ke zvýšení životních standardů. Země třetího světa nepotřebují nekonečné finanční investice a represe, potřebují vzdělání. Ráda bych se také věnovala oblasti lidských práv a životnímu prostředí, zejména waste managementu a dvojí kvalitě potravin, která v tuto chvíli naši zemi také trápí.

Proč je zastoupení Pirátů v Evropském parlamentu důležité nejen kvůli zájmům České republiky?

Česká republika je součástí Evropy. Jsme členy Evropské unie a je v našem zájmu, abychom byli také součástí Evropského parlamentu, sledovali jeho vývoj a aktivně přispívali k jeho správnému směřování, byli tzv. „u toho“. Vzhledem k tomu, že Piráti existují v mnoha dalších zemích a je pravděpodobné, že někteří také do Europarlamentu usednou, můžeme se těšit i na mezinárodní pirátskou spolupráci, která pomůže k širší diskuzi o řešených záležitostech, což, jak se můžeme přesvědčit v českých končinách, je Pirátům vlastní.

Po úspěchu ve sněmovních volbách v roce 2017 následovaném tvrdou prací v českém parlamentu, i v komunálních volbách v roce 2018, jsou získané mandáty v Europarlamentu dalším logickým krokem.

Co ti z pirátského programu přijde to nejdůležitější a budeš usilovat to aplikovat do evropského práva?

Pirátský program pro Eurovolby teprve, vzniká, je tedy předčasné se ptát, co je z něj nejdůležitější. Pirátská strana tvoří společný program, na jehož znění se podílí i ostatní země a který se momentálně blíží ke svému schválení. Samozřejmě bude v souladu s dlouhodobým pirátským programem a bude obsahovat naše základní hodnoty, kterými jsou například zapojení občanů do rozhodování, svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost nebo průhlednost toků veřejných financí.

Jak si představuješ propojení práce europoslance s domácími Piráty?

Za jeden z nejdůležitějších faktorů považuji to, abychom propojili europoslanecký klub s Pirátskou stranou. I za tímto účelem vznikla povolební strategie, která kromě jiného také upravuje vztahy mezi stranou a europoslaneckým klubem. Jako nadstavbu bych ráda využila vybudovanou strukturu resortních týmů, ve kterých se soustřeďuje velké množství odborníků. Postupně vzniká také síť krajských expertních týmů využívající potenciálu odborníků z krajů. Mou vizí je propojení těchto již vybudovaných organizačních struktur a zajištění výměny informací mezi nimi. Využijeme tak potenciálu našich expertů a zároveň zajistíme větší informovanost o činnosti europoslaneckého klubu až na úroveň krajů.

Co bys ráda prosazovala s Piráty z dalších zemí na půdě Europarlamentu?

Samozřejmě pirátský program. A čím více Pirátů v Europarlamentu bude, tím to bude jednodušší. Myslím, že to, co bychom chtěli prosadit, celkem vystihuje jedno z pirátských hesel: „více svobody, méně buzerace“. Jak už jsem zmínila výše, já bych se zaměřovala konkrétně na rozvojovou spolupráci, ze které nebudou mít užitek jen země třetího světa, ale také Evropa, kdo by totiž utíkal odněkud, pokud by se mu tam žilo dobře?

Proč by voliči měli dát hlas právě tvé osobě? Jaké znalosti a dovednosti můžeš v práci europoslance využít a nabídnout? Co jsou tvé silné stránky?

Důvodů je hned několik. Mám srovnání s životní úrovní v zahraničí, kam jsem nejen cestovala, ale také tam žila, což mi pomáhá dívat se na svět s jistým nadhledem. Hovořím plynně anglicky a mám základy některých dalších jazyků. Díky vlastním zkušenostem z Afriky jsem schopná identifikovat nejpalčivější problémy zemí třetího světa, díky zkušenostem z evropských zemí jsem se setkala se spoustou inspirace a díky zkušenostem z Personálního odboru jsem schopná postavit a vést větší tým lidí, který mi pomůže prosazovat Pirátský program a mé cíle v Europarlamentu. V neposlední řadě byste mi měli dát hlas proto, že se domnívám, že jedním z nejdůležitějších faktorů volených kandidátů je charakter.

Profil Jany Koláříkové

0
0

Diskuze k článku +

22. 1. 2019 (20:07)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Doufám, že jiné politické strany do blížících se voleb lídry z Písku nemají, abych zde nemusel podobné předvolební rozhovory číst až do května ;-).

Odpovědět

22. 1. 2019 (20:09)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Jediné, co by případnou sérii článků mohlo ospravedlnit, by byla vyšší volební účast – ta poslední (18,2 %) byla zoufalá.

Odpovědět

22. 1. 2019 (20:56)  –  Luděk Blaha

0
0

K účasti ve volbách zpravidla postačí zvednout se z fotelu a dojít do příslušné volební místnosti. Zpravidla nebývá až tak daleko. Jen já to mám téměř přes celé město.
Je docela s podivem, že volby do ojroparlamentu jsou stranou zájmu tak nějak všeobecně. A přitom dopady tamějšího rozhodování na zdejší život jsou významně nezanedbatelné. Ach jo…

Odpovědět

22. 1. 2019 (21:24)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Nemáte něco špatně v občance? Vždyť jsou volební místnosti na každém rohu… Kdyby bylo nejhůř, mohl byste to vyřešit voličským průkazem a odvolit si v té bližší.

Odpovědět

22. 1. 2019 (21:37)  –  Luděk Blaha

0
0

V občanském průkazu mám uvedenu adresu svého trvalého pobytu a po našem městě se procházím rád.

Odpovědět

22. 1. 2019 (21:41)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Dobrý den, pane Doušo,

nikdo nikoho přece nenutí číst jakékoliv články nebo rozhovory:)… pokud mě něco nezajímá, či nezaujme, tak tomu přeci nemusím věnovat svou pozornost a jdu o článek či server dále;). Co myslíte?… ;)

"jediné ospravedlnění série podobných článků by měla být vyšší volební účast"?… i pro tuto větu platí výše uvedené a současně i to, že když na stránky tohoto webu umístí článek kdokoliv z jakékoliv dle vás "minoritní" skupiny – zájmové, sportovní, kulturní, věkové či jiné… v tomto případě tedy polit. strana informující voliče…o svém kandidátovi do Europarlamentu, tak to je neospraveditelné…?

jak početná účast voličů či velká skupina té či oné komunity by měla mít právo na čtení toho, co ji může nebo nemusí ve finále zajímat?…

Rozhovor jsme na stránky Píseckého světa umístili nejen kvůli tomu, že Jana Koláříková byla jediná kandidátka – žena, přímo na pozici lídra České pirátské strany do EU a z Písku (což je u polit. stran kandidujících do Bruselu pravděpodobně spíš výjimka), a pak samozřejmě proto, že Písecký svět tento prostor politickým stranám dává a umožňuje tak komunikovat s občany na jeho stránkách a přiblížit jim tak své myšlenky či program.

A jinak souhlasím s Luďkem Blahou, že volby do Europarlamentu jsou důležitější, než si možná myslíme, byť tam za Českou republiku, můžeme vyslat toliko 21 našich zástupců, jestli se nepletu. A naši poslanci, jak je známo, tam nejsou pouze za své strany, ale většinou jsou sdruženi v tzv. frakcích s vyšším počtem poslanců a tudíž pak větší síle a možnostech věci komunikovat či měnit.

Zákony Evropské unie ovlivňují významně naši legislativu a životy nás všech. To, že lidé často ovlivněni "zkratkovitými" zprávami o margináliích, mnohdy zapomínají na podstatnější věci, které díky EU máme – volný prostor bez hranic, možnost pracovat v zemích EU s uznáním klasifikace…atd… nechci je tu vypisovat, stačí použít google;)… kromě výhod se tam dočtete něco více také o mýtech o EU atd… ještě nemusí znamenat naši lhostejnost či rezignaci;)

třeba: http://www.projektevropa.cz/vyhody-eu/

Odpovědět

22. 1. 2019 (23:37)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Rozhovor jsem si přečetl a komentářem jsem chtěl jen naznačit své zbožné přání, abychom se na úrovni maloměsta nesnažili řešit evropskou politiku. A když už, tak nejen ve dnech, kdy se nám to hodí, což je právě startující předvolební kampaň.

Rozhovor mohl být zajímavější, kdyby otázky pokládal nějaký nePirát. Jenže to by se to v samotných otázkách zmínkami o Pirátech tolik nehemžilo, což by asi bylo proti účelu článku.

Ve stávající podobě přesto zbývá odpovědět na otázku z titulku článku. Tuším, že z jiných médií jsem o víkendu zaslechl jiné jméno.

Odpovědět

22. 1. 2019 (23:39)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Vězte, že jsem posledním, koho byste musel o výhodách a důležitosti EU přesvědčovat.

Odpovědět

23. 1. 2019 (08:55)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Dobrý den, pane Doušo,

ujišťuji Vás, i když vlastně nemusím, dle Vašeho vyjádření, že jste "ten poslední", koho je třeba "přesvědčovat" o výhodách EU, že evropská politika začíná a de facto končí právě i v našich – jak říkáte – "maloměstech" – dotýká se nás všech. Na úrovni Písku neřešíme evropskou politiku, ale do Europarlamentu kandiduje žena z Písku, a jako kandidátka, pokud se do Evropského parlamentu dostane, bude také ovlivňovat i Váš běžný život, ostatně jako všichni poslanci Europarlamentu. Ne tedy nějací imaginární úředníci v Bruselu.

Jistě jste zaregistroval, že Piráti o svých záměrech či programu informují veřejnost průběžně, tedy nikoliv, jak říkáte, "když se to hodí a jede kampaň". Tedy toto Vaše "zbožné" přání je předem splněno.

Články od "nePirátů" – kolegů redaktorů z jiných médií jste jistě mohl kolem uplynulého víkendu najít jistě mnoho, neboť se konalo právě Celostátní fórum Pirátů v Táboře, kterému tento rozhovor předcházel a jako Jihočeši jsme chtěli podpořit kandidátku z Jižních Čech na lídra. V době, kdy byl publikován, tedy ve stávající podobě, byl aktuální. Zpravidla zpětně nepřepisuji ani neupravuji články proto, aby byly stále "aktuální" a sledovaly dění. Obvykle se napíše nový, který refkletuje danou aktuální situaci.

Jana Koláříková se nakonec lídrem nestala, v tom máte pravdu, je jím Marcel Kolaja, přesto je jihočeská kandidátka preferovanou ženou do čela kandidátky, o čemž se bude ještě hlasovat.

Mějte pěkný den

Odpovědět

23. 1. 2019 (10:17)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Vážený pane Konvičko,
nikdo po Vás nechce, abyste přepisoval článek, ale dopsat pod něj konečný stav věcí, když to zdejší komentáře umožňují, by snad šlo ;-).

Akorát tedy ze závěru Vašeho komentáře vyvozuji, že konečný stav věcí ještě nenastal, když se "bude ještě hlasovat". Promiňte mi, že jako nePirát vytrvale nesleduji, co se v té Vaší partaji děje, a že mi třeba uniklo, že jste o víkendu hledali pouze lídra a že další pořadí kandidátky ještě tvoříte.

Odpovědět

23. 1. 2019 (10:21)  –  Bc. Ladislav Douša, DiS.

0
0

Obecně je mi jako nestraníkovi jedno, jak která strana své lidi vybírá. Důležité bývá zpravidla až to, co je uvedeno na volebních lístcích. Nejednou se mi stalo, že kvůli jednomu pro mně nepřijatelnému jménu letěl celý lístek do koše, byť by ta strana měla sebelepší program.

Odpovědět

25. 1. 2019 (19:33)  –  ivo voříšek

0
0

Já tedy nevím, ale pro mě je zajímavé přečíst si o někom z našeho malého města , který by nás mohl reprezentovatl v evropském parlamentu – zvláště pak, když je to schopný mladý člověk, je to pro mě dokonce zajímavější než nějaké místní plky pořád dokola. To píšu bez ohledu na to, že jsem příznivec pirátské strany

Odpovědět

25. 1. 2019 (22:06)  –  Luděk Blaha

0
0

"…nějaké místní plky pořád dokola."

Tak třeba nějaký konkrétní příklad místních plků?

Odpovědět

27. 1. 2019 (11:32)  –  ivo voříšek

0
0

Ty plky bylo samozřejmě psáno obrazně – myslím tím, že tenhle článek je třeba pro mě zajímavější , než některá jiná témata, ale rozhodně tím nechci schazovat úrveň článků Píseckého světa. Pro každého čtenáře jsou vždy témata zajímavá i méně zajímavá a politická témata v Píseckém světě jsou myslím pořád, někdy více a někdy méně

Odpovědět

27. 1. 2019 (12:52)  –  Luděk Blaha

0
0

Děkuji za hezký příklad místního plku.

Odpovědět

27. 1. 2019 (17:08)  –  Michaela Šťastná

0
0

Dávno tu nebyl nikdo tak konkrétní v uvedení příkladu místního plku.

Odpovědět

27. 1. 2019 (18:16)  –  ivo voříšek

0
0

Dobře, budu teky konkrétnější – někdy i příspěvky a komentář paní Šťastné ( i když si její snahy o angažovanost velice vážím) , vaše někdy až příliš sarkastické komentáře pane Bláho, inteligentní komentáře pana Šlehobra mohou být pro někoho za hranicí plku. Samozřejmě mohu zpracovat kompletní seznam článků a komentářů s názvem – Plky v píseckém světě – ale myslím, že jsem vcelku srozumitelně vyjádřil o co v mém komentáři jde, ale určitě plky nebyly ta hlavní myšlenka.Ještě tedy jednou – myslím si, že podobné rozhovory mají v Píseckém světě své místo.

Odpovědět

27. 1. 2019 (22:22)  –  Michaela Šťastná

0
0

Klidně jste to mohl napsat hned, bez té omáčky kolem.
Napsal jste " je to pro mě dokonce zajímavější než nějaké místní plky pořád dokola" tím jste šmahem přiřadil všechny články na PS k místním plkům, v tom hanlivém slova smyslu.
Proto je fajn, že plky konečně zkoušíte definovat.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.