Přihlášení

Piráti prosadili: více peněz do zeleně a na odpady, participativní rozpočet a vyšší odměny pro členy výborů a komisí

6. 12. 2018 | Zbyněk Konvička | Diskuze (3) | PÍSECKÝ HYDEPARK

ilustrační foto: Vlahos Vaggelis - Wikimedia commons

Písečtí Piráti plní program i z opoziční role. Na posledním zastupitelstvu města tohoto roku, které se konalo 6. prosince, se na návrh Piráta Martina Brože podařilo prosadit navýšení rozpočtu města Písek na rok 2019 o 6 milionů korun na údržbu a obnovu parků, nové stromy i častější svoz odpadu.

Piráti současně hlasovali pro navýšení rozpočtu o 5 milionů pro participativní rozpočet, tedy takovou část z rozpočtu města, o němž budou spolurozhodovat přímo obyvatelé města Písku. Budou moci podávat vlastní návrhy a hlasovat o nich.

Pirátům se také podařilo prosadit navýšení odměn pro členy výborů a komisí i předsedů komisí – poradních a iniciačních orgánů zastupitelstva a rady města, kteří nejsou jinak členy zastupitelstva města. Piráti jsou toho názoru, že aktivní občané by měli být motivováni a také oceněni. Přijat byl totiž návrh Piráta Josefa Soumara, aby ze 100 korun za jednání dostali nově 200 korun členové výborů a komisí, předsedové komisí si pak z 200 korun polepší na 500 korun.

PIRÁTI PÍSECKO

FACEBOOK

 

0
0

Diskuze k článku +

7. 12. 2018 (00:30)  –  Michaela Šťastná

0
0

Aha, tak napíšu už něco dnes. Nejsem nestranná, líbilo se mi jednání i proto, že se diskutovalo, navrhovalo, debatovalo. Ne proto, že bych se vším souhlasila, ale že jako veřejnost mám možnost slyšet názory některých zastupitelů, a není to jen statické předjednané hlasování. U některých bodů jsem se díky tomu dozvěděla o věcech i něco navíc, co nebylo v materiálech k jednání.

Netajím se tím, že nejsem pro koalice a opozice, což se dneska malinko ukázalo, že jde prohlasovat věci i bez těchto dělení se.
A přesto se závan "starého" sem tam objevil, v poučování noviců matadory, v malicherném hledání ega ekonomické stability a možného příchodu ekonomické krize na úrovni kdo z koho, a strachu z prosazování novinek.
Participativní rozpočet není novinka, jak sdělila starostka města, děti na našich ZŠ se s ním učí hospodařit. Při návrhu kousku tohoto rozpočtu do kapitoly Investic a rozvoje mi však připadalo, že z počátečního překvapení, se reakce zastupitelů začala měnit na zavržení pro neproveditelnost v našem městě, kde nebezpečnou veličinou byl hlavně rozhodující občan a přeměnou přes opovržení do strachu z novinky, do projevů silného odporu nepřijmout i za cenu, že budu dělat, že participativní prostě nechápu. Ve městě, kde se prosazují ojedinělé akce, smart a moderní(neprověřené časem) hity, jsem takovou obranu proti tomu nečekala.
A za to, že se navrhovatel a podporovatelé nenechali přemluvit na zavedení novinky až na někdy, až si to ti, co se tváří, že slovo participativní slyší poprvé, promyslí a oddálí zavedení do praxe, jsem vážně ráda. Když začít jinak, proč ne hned!

Odpovědět

7. 12. 2018 (17:13)  –  Luděk Blaha

0
0

"se také podařilo prosadit navýšení odměn pro členy výborů a komisí i předsedů komisí"

To je dobře, že se podařilo prosadit. A s jak velkým úsilím přes jak velký odpor?
Motivace penězi se historicky osvědčila. Snad to bude stačit, aby se poradní a iniciační orgány i nadále scházely v hojném počtu svých členů a aby pracovaly ve prospěch občanů města.
Nedávno jsem zachytil názor, že to čas od času prý bylo 'o ničem'.

Odpovědět

9. 12. 2018 (19:29)  –  Michaela Šťastná

0
0

Mezi návrhy Pirátů byla i novinka "videozáznam" z jednání ZM.
V debatě zaznělo, jak je video zbytečné, že se pořizuje audio, za týden po jednání ZM je i zápis….. Obránci videa chtěli upozornit, že někdo z občanů může sledovat jednání i když se nemůže dostavit, a záznam mu umožní vidět, kdo jak hlasoval, což z audia patrné není.
Potom ještě zaznělo, že to bude drahé, a kdo to udělá a za kolik, a ochrana údajů …a mezitím se nahrávání v sále rozhodlo nenahrávat. A nikdo během několika hodinového jednání nezjistil, že se záznam nenahrává, že audio nebude. A přitom je rozděleno na dvě části, a nic, poslechněte si sami. A je vymalováno, co nestihla zapsat zapisovatelka, to se vědět nebude a jestli se spletla se podle audia už neověří. Smart city má mezery.
Až se zase zastupitelé budou bránit videozáznamu, ať si poslechnou napřed poslední audia a jejich kvalitu, pak ať teprve brojí proti "novince".
Možná bude stačit, když si občané budou pořizovat záznamy svépomocí……

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.