Přihlášení

Písečtí Piráti se přidávají k protestním demonstracím proti turecké invazi

21. 10. 2019 | Zbyněk Konvička | Diskuze (4) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Česká Pirátská strana pokračuje v sérii demonstrací proti turecké invazi v severovýchodní Sýrii. Demonstraci v Praze dne 21. října od 17 hodin zahájí předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, vystoupí i zástupci kurdské menšiny v České republice. Kromě pražského happeningu pořádají Piráti akce v dalších pěti městech, mezi nimi i 23. října od 17 hodin v Českých Budějovicích a 25. října od 18 hodin v Písku.

Turecko zahájilo ofenzívu v severní Sýrii. Kurdská oblast Rojava je bombardována. Umírají Kurdové, kteří hrdinně bojovali jako spojenci západu proti tzv. Islámskému státu.Tento Erdoganův vpád nese výsměšný název Pramen míru. Mír si však představujeme jinak, než bombardováním měst a vesnic.

Česko je také spoluzodpovědné za agresi páchanou členským státem NATO. I když se věci dávají do pohybu, reakce Evropy, tedy i Česka jako její součástí, jsou pomalé. Momentálně je oficiálně v oblasti vyhlášen "klid zbraní", ale není dodržován. Aktuální zprávy přímo z oblasti přináší na svém FB profilu například: Markéta KutilováLenka Klicperová.


Plánované demonstrace a odborné diskuze pořádané Piráty na jihu Čech:

23. října od 17.00: České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara (demonstrace) a klub Horká vana (odborná diskuse po skončení demonstrace).

25. října od 18.00: Písek, u Kamenného mostu před domem U Slona (demonstrace)

Tématem diskuze v českobudějovickém klubu Horká Vana s odborníky bude turecká invaze v severní Sýrii, situace Kurdů a ostatních obyvatel v Rojavě. Mezinárodní situace k tomuto vedoucí a chování a reakce našich politických reprezentantů na Tureckou agresi. Účast přislíbil PhDr. Salim Murad, Ph.D se svými zahraničními studenty. Oslovili jsme i Lékaře bez hranic a Amnesty International. Akce bude navazovat na demonstraci od 17 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

 „V Písku chceme na místě chceme nabídnout možnost podepsat společnou petici směřovanou české vládě a otevřený dopis turecké ambasádě,“ říká za písecké Piráty Jan Říšský, který se ujal organizace akce.

„Jsem velmi rád, že Sněmovna schválila usnesení odsuzující tureckou agresi. Na něm jsme se podíleli s dalšími poslaneckými kluby a vyzvali jsme premiéra, aby prezentoval české postoje na zasedání Evropské rady a požadoval formulování sankcí, které by donutily Turecko k zastavení invaze. Zastavit export zbraní v této naléhavé situaci nestačí. Nezapomínejme, že Kurdové byli klíčovým spojencem Západu v boji proti takzvanému Islámskému státu,“ uvedl Ivan Bartoš.

0
0

Diskuze k článku +

22. 10. 2019 (11:58)  –  Pavel Šebelle

0
0

Problém je, že Turci mají největší armádu z evropské části NATO. Mají víc vojáků než evropské pidi-armády dohromady. Takže Evropa může dělat bohužel jen bu-bu, kterého se Turci s miliony vojáků asi neleknou. Evropa pravděpodobně není schopna jakkoliv vojensky čelit turecké armádě. Na demonstraci půjdu, ale demonstrovat nebo vyhlašovat sankce je málo, je to jen takové symbolické gesto. Evropa by měla začít dávat víc na svoji obranu a vybudovat větší armády, protože jedině tak bude mít její slovo váhu. Dnes není schopna ani uhájit svoji hranici pokud by Turci "poslali 2,5 milionu " neozbrojených uprchlíků" a musí za jejich zadržování Turkům platit.

Odpovědět

22. 10. 2019 (20:37)  –  Luděk Blaha

0
0

"takové symbolické gesto"

Není to zase až tak dávno, co v jednom společenství diskutovala mládež plus mínus kolem třiceti let o tom, co by dělali, kdyby byla naše domovina napadena agresorem. Docela silně zazněl názor, že nejlepší by asi bylo odstěhovat se někam jinam.

Odpovědět

23. 10. 2019 (13:53)  –  Pavel Šebelle

0
0

Ahoj Luďku, ano je to rozšířený názor. Jsou zhýčkaní a pak oni možná opravdu nemají za co bojovat. Po pravdě ona Evropa vzhledem k tomu, že tu většina lidí má málo dětí perspektivní není. Sami "cheme" asi vymřít, když děti nemáme. Já také uvažuji o tom, že by bylo řešení přesídlení za Atlantik. :-) Možná tu sám zůstanu a pošlu jen děti do světa.

Odpovědět

23. 10. 2019 (15:12)  –  Pavel Kašpar

0
0

Celá tato aktivita turecké armády podtrhuje ryze,, obranný" charakter NATO. Pokud jsme jeho členem, je tam i otisk naší stopy. Trochu mi to připomíná Sudety 1938. Dějiny se opakují. V Mnichově ,, spojenci " prodali nás. Dnes se prodávají Kurdové. Co na to OSN a její Rada bezpečnosti? Zbytečné organizace.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.