Přihlášení

Platí občanská odpovědnost pro všechny, nebo jenom pro někoho?

21. 3. 2020 | Zdenka Staňková | Diskuze (12) | Vaše názory

Ve dnech 6. 3. –12. 3. 2020 mělo s Diacelem Písek odjet lyžovat na hory do Itálie odjet 39 osob. Dopoledne zasedla Bezpečnostní rada státu a následně pan premiér vyzval občany k občanské odpovědnosti a nedoporučoval nikomu cestování.

Všichni jsme se rozhodovali v řádu hodin a minut.  Téměř všichni pochopili situaci, nátlak rodin, případně zaměstnavatelů a kolegů.  Každý z nás si – ať lékař, učitel, inženýr, ale i zaměstnanec – uvědomoval, že následnou karanténou by způsobil problémy nejen v rodině, ale právě v zaměstnání. My jsme tedy zájezd zrušili v den plánovaného odjezdu. Kdo z vás někdy někam cestoval, jistě ví, co to znamenalo se stornem …

Když si přečtu vyjádření píseckých místostarostů, kteří údajně zrušili Itálii a odjeli do Rakouska, nezbývá mi než se divit. Snad si ani nemohli naivně pomyslet, že virus zná hranice… Chápu, že paní místostarostka by zůstala následně doma i tak, když pečuje o dvě malé děti, na to mají nárok všechny maminky. Ale zdůvodnění pana Veselého, že syn je dobrý lyžař a sněhu si letos neužil? V našem zájezdu byli účastníci též výborní lyžaři, i instruktoři lyžování a dokonce i akreditovaný učitel lyžování a nikdo z nás si letos sněhu též neužil. Pan Veselý se chlubí a provokuje fotkami z hor. Divné.

Myslím si, že pan poslanec PČR a písecký místostarosta by měl brát doporučení premiéra ČR vážněji než běžný občan. Měl by jít příkladem.  Žádné výmluvy z jeho strany neobstojí.  Dle jeho tvrzení práci místostarosty zvládá, ale co jeho povolání poslance? Z domova na dálku?? A nikomu nechybí? Je pravda, že jemu 14-denní karanténa za 100% poslaneckého platu neublíží, ale zamyslel se aspoň a chvíli nad běžným občanem?

Jak je to tedy s občanskou odpovědností?

Zdenka Staňková, Diacel Písek + další 38 účastníků zrušeného zájezdu

0
0

Diskuze k článku +

22. 3. 2020 (17:01)  –  Ing. Marie Horažďovská

0
0

Naprosto souhlasím … Místostarostové Trambová a Veselý svým nezodpovědným chováním (ať již jej ospravedlňují čímkoli) zklamali jistě většinu obyvatel Písku, kteří si je jako určité autority zvolili do vedení města … K lidem, kteří si jako správní maloměšťáci nedovedou o jarních prázdninách odpustit tradiční lyžovačku, a to i za cenu zavlečení nákazy do svého města, opravdu nelze vzhlížet s důvěrou, a občané Písku by si to měli pamatovat… Dlužno dodat, že tuto trestuhodnou nezodpovědnost projevili bohužel i někteří písečtí lékaři … :(

Odpovědět

22. 3. 2020 (18:57)  –  Luděk Blaha

0
0

Patřilo by se dodat, že zdaleka nebyli jediní…
V té dnešní překotně zavirované době se ale chová nezodpovědně i ten, kdo v obchodě sahá na jakékoli zboží holýma rukama, aniž by si jej potom odnesl domů. Možná by stačilo strčit ručku šmátralku do zbrusu nového mikrotenového pytlíku.
'Vybírej očima' platí v každé době.

Odpovědět

23. 3. 2020 (08:54)  –  Radek Otava

0
0

To asi není stejné.

Odpovědět

23. 3. 2020 (11:15)  –  Luděk Blaha

0
0

Stejné to doopravdy není.
Vošmatávat věci zaprasenýma rukama je prasárna.

Odpovědět

23. 3. 2020 (10:23)  –  Radek Otava

0
0

Kde se najde to prohlášení píseckých místostarostů s jejich výmluvami?

Odpovědět

23. 3. 2020 (10:56)  –  Zdenka Staňková

0
0

Dobrý den,

článek byl uveřejněn v Píseckých postřezích minulou středu – t.j.18.března 2020

Odpovědět

23. 3. 2020 (20:05)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Dobrý den. Musím se přiznat, že jsem zděšen. Opravdu tady budeme lynčovat za to, že někdo jel do Rakouska v době jarních prázdnin? Když už se k něčemu tak nechutnému rozhodnete, tak se prosím podívejte alespoň na data. Píšete, že jsme neuposlechli doporučení. Doporučení nejezdit do Rakouska bylo vládou vydáno 12.3. těšně před půlnocí, jarní prázdniny končily 13.3. Já jsem zvyklý, že mi kdokoliv vynadá za cokoliv, ale je mi opravdu líto těch lidí, kteří něco takového budou muset snášet taky. Nemluvě o tom, že místo toho, abychom hledali sounáležitost a vzájemnou pomoc, hledáme viníky…

Odpovědět

23. 3. 2020 (20:58)  –  Luděk Blaha

0
0

Necítím se být kompetentní k tomu, abych kohokoli soudil…
Tak jen, že obecně nemusí být prozíravé se za každých okolností řídit jen (ne)doporučeními státní správy a samosprávy.
Snad by bylo vhodné čas od času pozapojit i vlastní rozum.

Odpovědět

24. 3. 2020 (20:54)  –  Zdenka Staňková

0
0

Dobrý den,

nedá mi nereagovat na vaše vyjádření. Vůbec nechápu, proč užíváte tak silná slova jako je „lynčovat“ a „vynadat“. Napsala jsem svůj názor, a vzhledem k zájmu lidí, kteří si od sobotního včera přečetli můj článek, není ojedinělý.
Nevím, zda jste se někdy zamyslel nad tím, proč vás lidé kritizují, Není dobré hledat chybu jinde, každý by měl nejdřív zkusit u sebe. Za normálních okolností je mi úplně jedno, kam budete cestovat. Ale teď není normální situace.
Dne 6.3.2020 na tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu, řekl pan premiér, že všichni, kdo se vrátí z Lombardie a Benátska, musí na 14 dní do karantény. Zmínil i Tenerife, kde uvízli naši občané. V tu dobu už měli problémy s karanténou lidé vracející se př. z Číny, Íránu. A doslova řekl: ABY LIDÉ ZVÁŽILI, ZDA ZA TÉTO SITUACE CESTOVAT DO ZAHRANIČÍ. /Vše lze dohledat/
Ano, nezakázali odjet do Rakouska, ale každý, kdo má zdravý rozum, si musel uvědomit, že i když v té době nebylo Rakousko zahrnuto do rizikových zemí, že kdykoli může být. A následně se o tom všichni přesvědčili – virus nezná hranic!
Právě sounáležitost mi ve vašem jednání chybí. Účastníci našeho zájezdu projevili obrovskou odpovědnost k okolí – ať už v rodině, tak v zaměstnání. Tito lidé nechtěli zatížit svým nerozvážným jednáním problémy ostatní a nechtěli chybět v zaměstnání. To je to důležité.
Nesmírně si vážím všech lidí, kteří v této situaci pomáhají, především těm, co jsou v první linii. TI nemyslí jen na sebe, ale na všechny kolem. Pracují s obrovským nasazením, mnohdy s velkým rizikem. U vás to tak ale nevidím.

Je to můj názor, na který mám právo. Ale v Písku řada lidí ví, že jiný názor než váš pro vás není ten správný.

Odpovědět

25. 3. 2020 (07:27)  –  JUDr. Ondřej Veselý

0
0

Dobrý den, tak už opravdu vůbec nevycházím z údivu. Takže abych mohl morálně utvrdit svůj názor, tak bych měl (podle Vás) postupovat následovně? O člověku, u kterého zjevně vůbec nemám potuchy, co dělá, napíšu, že nedělá ale opravdu vůbec nic. Potvrdím to tím, že se měl chovat tak, jak to vidíme dnes, byť v době, kdy jeho chování očekávám, takový vzorec chování běžně očekáván nebyl, respektive byl předpokládaný vzorec přesně opačný. Utvrdím to tak, že si každý přece může dohledat, že to již dávno tak bylo (aniž bych uvedl, z čeho konkrétně vycházím – https://www.zpmvcr.cz/o-nas/aktuality/koronavirus-informace-klientum-zp-mv-cr/; https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vyhlaseni-nouzoveho-stavu-180234/). A abych to opravdu zabalil do srozumitelného sdělení, tak uzavřu, že řada lidí ví, jak negativní vlastnosti má.

No, vzhledem k tomu, že Vás vůbec neznám a ani netuším, jakým způsobem běžně komunikujete, netroufnu si Váš styl hodnotit obecně, ale vztáhnu jej pouze na sebe. Když vidím s jakou zlobou a záští mě zde již po několikáté častujete, musel jsem Vám opravdu strašně moc ublížit. I když vůbec netuším jak a čím, hluboce se Vám za to omlouvám. V případě Vašeho zájmu nabízím společné setkání (v rámci možností nouzových opatření), abyste mi mohla tuto věc objasnit a já měl alespoň šanci ji nějak napravit. Na oplátku si Vás dovolím požádat, abychom v této době, tak těžké pro většinu lidí, nevyvolávali zášť a nenávist a naopak jsme hledali cestu, jak přesvědčovat, ať každý pomáhá, jak nejlépe dokáže. Předem děkuji

Odpovědět

25. 3. 2020 (09:45)  –  Radek Otava

0
0

Pane Veselý, nikdo vás nelynčuje, nelžete! Vy nevíte jak vypadá lynč?
Kdyby se každý choval jako vy, tak je celý stát v karanténě a to by bylo v pořádku?
Je vaší ostudou, jako vrcholného politika vládní strany, že jste byl méně prozíravý než obyčejní lidé. Takové neprozíravé a nezodpovědné lidi, kteří neumí uznat vážnou chybu a neumí se za ni omluvit, v parlamentu a ve vládní koalici nepotřebujeme.
Já myslím, že každý člověk posoudí, jaký jste politik. Není těžké poznat, že jste politik špatný a doufám, že ČSSD už lidi volit nebudou ani do parlamentu ani na radnici v Písku. Tím se problém s vámi vyřeší a budete si moct jezdit kam chcete.

Odpovědět

25. 3. 2020 (09:49)  –  Radek Otava

0
0

Oblíbený únikový trik politiků na Píseckém světě, když prohlásí "já vás neznám", jinak řečeno, asi budete anonym.
Tak jako já s panem Adámkem může asi dopadnout i paní Staňková. Možná ji také redakce bude vyšetřovat, zda opravdu existuje, a pokárá ji, že si dovolila napadnout pana Veselého :-) . Tak jako mne vyšetřují a hrozí mi pozastavením registrace.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.