Přihlášení

Chytré parkoviště na Výstavišti otevírá 6. prosince

30. 11. 2017 | Redakce PS | Diskuze (4) | Věci veřejné

Slavnostním přestřižením pásky bude 6. prosince oficiálně završena rekonstrukce ulice Svatotrojická a přilehlého parkoviště P1 v Písku. Výsledkem stavebních prací, které započaly v polovině července, je opravená komunikace, nový chodník se stylovým zábradlím, nově vysazená zeleň a několik desítek parkovacích míst navíc. Vzniklo chytré parkoviště s novou technickou infrastrukturou, včetně nabíjecí stanice pro elektromobily. Zakázku provedla firma Casta, dopravní stavby, s. r. o.

„V první fázi, která započala již ve druhé polovině července, byl zrekonstruován povrch komunikace v ulici Svatotrojická a prostor před restaurací Kozlovna u Plechandy, kde rovněž vzniklo několik parkovacích míst. Částečně z obou stran je vybudován nový chodník od parkoviště P1 až ke Kamennému mostu,“ říká Václav Filip, vedoucí odboru investic a rozvoje. Chodník, který zde dosud chyběl, zajistí vyšší komfort a bezpečnost chodcům.
Ve druhé etapě pak bylo zrekonstruováno přilehlé parkoviště P1 u řeky Otavy v ulici Na Výstavišti. Vedle 136 parkovacích míst pro osobní automobily, což je asi o třicet míst více než na původním parkovišti, zde byl na jižní straně vytvořen také záliv, kde mohou stát dva autobusy.

„Výstavbu pozdržely neočekávané problémy s podložím, jež bylo třeba vyřešit. Ty také částečně navýšily cenu díla z původních zhruba 12,6 milionu na 13,3 milionu bez DPH,“ upřesňuje Václav Filip. Přesto se díky dobře nastaveným soutěžním podmínkám podařilo městu ušetřit skoro dva miliony korun oproti předpokládaným výdajům.
„Souběžně se stavbou a v souladu s konceptem Smart City došlo k instalaci inteligentního systému detekce parkovacích míst,“ doplňuje místostarosta Josef Knot. „Ve zkušebním provozu je již spuštěn systém světelného navádění automobilů jak na parkoviště P1, tak i P2 u kulturního domu.“ 

0
0

Diskuze k článku +

30. 11. 2017 (15:56)  –  Luděk Blaha

0
0

"Souběžně se stavbou… došlo k instalaci inteligentního systému detekce parkovacích míst"

Došlo k instalaci…
Už sama formulace sdělení je dostatečně inteligentní na to, aby z mojí strany došlo k jejímu uvěření.
Tak už jen taková drobnost. Předpokládám, že tu došlo k výpadku slova 'volných'. Tedy, v čem spočívá zmíněná inteligence systému detekce? To aby mi v plném rozsahu došlo, o jak unikátní řešení se jedná.

"částečně navýšily cenu díla z původních zhruba 12,6 milionu na 13,3 milionu bez DPH,… Přesto se… podařilo městu ušetřit skoro dva miliony korun oproti předpokládaným výdajům."

Nějak se v tom ztrácím. Původní cena díla a předpokládané výdaje jsou dvě různé kategorie?
Stačilo výdaje předpokládat o dva miliony vyšší, a mohlo se ušetřit téměř dvakrát víc!
A kam se náklady na chytré řešení promítnou tentokrát? Do zimní údržby komunikací?

Odpovědět

30. 11. 2017 (23:04)  –  Michaela Šťastná

0
0

"Výstavbu pozdržely neočekávané problémy s podložím, jež bylo třeba vyřešit" Tady došlo k tomu, že u stavby v místě záplav, kousek od břehu řeky, došlo ke zjištění, že podloží je náplavami z řeky nestabilní. Došlo k tomu, že se muselo zpevňovat, to podloží, tak došlo k vícenákladům a došlo k účtování. V kasárnách došlo ke zjištění, že je tam víc sutě, než se došlo výpočty, tak došlo k vícenákladům, a došlo ke zvýšení ceny.
Nejzábavnější je to neočekávané podloží… a že se došlo k úsporám.

Odpovědět

8. 12. 2017 (23:34)  –  Luděk Blaha

0
0

Dnes večer jsem šel z našeho dosluhujícího bazénu přes nově otevřené parkoviště. Za ta léta svého profesního života jsem se naučil vnímat vyšší hodnoty inteligence. A tady to na mne úplně dýchlo. Pak jsem si ale uvědomil, že inteligence je doopravdy nepřenositelná, neboť jsem cedulkám, na kterých všech bylo uvedeno, že se jedná o 'P1 plocha A', neporozuměl ani dost málo. Teprve až jsem si tu znovu přečetl, že Pé dvojka je jinde, napadalo mne, že plochy Bé a Cé budou nejspíš v dalších sektorech Výstaviště. A tak se nechám rád překvapit, jak chytře bude návštěvník města směrován na volná parkovací místa.
V každém případě jsem zvědav, jak bude trvat dlouho, než se chodci naučí nechodit tím příjezdovým tunelem bez střechy, kde jsou asi tak třičtvrtě metrové chodníky podél vozovky, na kterou se protisměrně jedoucí auta vejdou jen taktak. Odhadl bych, že řidiči vyjíždějící z parkoviště, směrem ke Kozlovně budou jezdit prostředkem, a bude tam asi tak veselo, jako je ve vjezdu do sídliště Jih u viaduktu naproti ulice Klostermannova. Vyjíždějící řidiči tam těměř zásadně jedou v protisměru. Pravda, doposud bez následků. Snad i proto, že chodci mají po obou stranách standardní chodník.
Moc se mi nechce věřit, že hosté, kteří půjdou z Kozlovny k autu na chytré parkoviště, spořádaně přejdou na druhou stranu ulice, a po vnějším oblouku zatáčky se bezpečně přemístí až na místo parkování. Zvláště pak, je-li chodník do kopce a z kopce. Ale je možné, že smyslem takového řešení je, aby všichni účastnící provozu byli strachy o svůj život celý bez sebe, a chovali se tedy zvlášť obezřetně. Asi jako chodci na světelné křižovatce Nádražní – Zeyerova, kteří se už naučili se pozorně rozlédnout, když na zelenou přecházejí po přechodu, aby je nesmetla auta, která tam už běžně jezdí na červenou ve všech směrech a v každé době.
V každém případě by mne ale zajímalo, jestli se zadavatelé i projektanti byli ve Svatotrojické ulici někdy podívat v některý teplý, slunečný a tedy i promenádní den.

Odpovědět

9. 12. 2017 (22:41)  –  Michaela Šťastná

0
0

Udělám určitě někomu radost, protože nejsem vzdělaná ve spoustě věcí. Fungování smart parkoviště je pro mě Španělskou vesnicí, stačí mi fakt, že pro použití musím mít chytrý telefon, můj pohyb je tím pádem sledován(přes ten telefon) a data nejsou úplně přesná, tady to u mě končí. Kdo dojede parkovat bez mobilu, jako by tam nebyl. Tohle není pro mě. V jedné tiskové zprávě jsem si všimla zmínky o tom, že na stavbě zůstalo něco málo nedodělků, žádná konkrétní čísla ani data o dokončení. Tolik tajností…
V jiné TZ je zmínka o:"… odtud vede nový chodník rovněž zrekonstruovanou Svatotrojickou ulicí, který citlivě navazuje na předpolí Kamenného mostu…"to je tak sladce podáno, že si člověk neuvědomí, že tolik let bylo všem jedno, kudy se pohybují chodci a že nyní chodník kopíruje stezku nad ním, a že pomalu logicky mohl být na druhé straně. To by se asi "citlivě nenavázal" na to předpolí…

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.