Přihlášení

Novinky z Jihu

2. 4. 2018 | Michaela Šťastná | Diskuze (2) | Věci veřejné

Březen je definitivně pryč, nastává Apríl, hádám, že bude také pestrý, nejen na Jihu. Doufám, že jste nepřehlédli pozvání na Veřejné projednání změn v ÚZEMNÍM PLÁNU, v pondělí 16. dubna NA RADNICI. A teď jiná zpráva, tisková.

Tisková zpráva č. 17 ze dne 12.02.2018 Na sídlišti Jih se bude kácet

V úterý 13. února je na sídlišti Jih plánováno kácení a ořez stromů v ochranném pásmu elektrického vedení. Zásah bude proveden v nezbytném rozsahu tak, aby byly splněny požadavky Energetického zákona č. 458/2000 Sb.

Další kácení, pokud to počasí dovolí, se na Jihu chystá o víkendu 17. a 18. února. Pokáceny budou tři jehličnany mezi bytovými domy v ulici Smrkovická, zde bude následně zajištěna náhradní výsadba, dále pak dvě břízy na křižovatce ulic Budějovická a Harantova. Kácení bude prováděno horolezeckou technikou. Žádáme o zvýšenou opatrnost při pohybu kolem kácených stromů.  

Zlata Striebliková, odbor životního prostředí

Před vydáním této TZ na webu města jsme zpozorovali označení stromů oranžovou barvou na jejich kmenech. Podle někoho se takto značí stromy určené ke kácení, já si to myslím také. Protože se jednalo převážně o stromy, které nestojí v dosahu el. vedení, šla jsem se na důvod označení stromů zeptat na odbor ŽP, kde jsem se nejprve dotazovala e-mailem.

Zajímám se o ty stromy z několika důvodů, jednak proto, že k jejich ořezu právě na základě onoho zákona došlo již v roce 2015, a to nevhodným způsobem, za který byla uložena pokuta jednak žadateli o provedení ořezání stromů, a také firmě, která nešetrně ořez provedla. Tehdy se i kácelo, a to po uplynutí doby zimního klidu, tedy když stromy nakvétaly, hnízdili na nich ptáci a bylo listí.  Výmluva na ten zákon se zdála zástupnou, protože strom, jak je známo, nevyroste během několika měsíců, tedy o povolení ke kácení mohla být podána žádost tak, aby vše proběhlo v zimě. Existuje i doporučení, že se zde dále mají stromy udržovat ořezem.

Tentokráte bylo označeno i několik stromů, které však pod elektrickým vedením nerostou. Proto jsem se šla zeptat tam, kde bylo povolení vydáno. Stromy označené totiž stojí v místě plánovaného parkoviště, proti kterému vznesli na “Veřejném projednání“ námitky obyvatelé sídliště Jih.

Rozhovor samotný popisovat nehodlám, neexistuje z něj žádný zápis, ale protože jsem nabyla přesvědčení, že se budou kácet stromy zbytečně, upozornila jsem i ČIŽP, která provedla šetření. Souhrnně, s jinými případy kácení ve městě, se ještě obrátím na Krajský úřad.

Většina označených stromů stojí. Prý ty značky neoznačují stromy určené ke kácení. Je mi jedno, jak mají značky vypadat, hlavní je, že stromy ještě stojí.

Ze samé radosti jsem tuhle cestou z práce zpozorovala na trávníku před domem bílé kuličky, podobné jednomu známému hnojivu. Řekla jsem si, že konečně budou trávníky ošetřeny i jinak, než urputným sečením.

V pátek jsem však ony kuličky objevila i v květináčích na svém balkoně, kam by mi městské služby ani při nejlepší vůli nedohodily ono hnojivo. Zkoumáním jsem zjistila, že to není hnojivo, že je to polystyren, přiletěl od právě zateplovaného domu. Včerejší vítr tak polystyrenem pohnojil nejen velkou část rozježděných trávníků Třídy Přátelství, ale i louku, zablácené chodníky, ba i nově vzniklé, stále nedostavěné parkoviště pod školkou. Tam je mulčem ošetřen svah k silnici a chodníkům, mulč se splavuje do kanálu, a jestli je to vše, za těch 311.502.- Kč od ROBSTAVu pro Městské služby Písek, tak se nepřestávám divit, jak jednoduše taková úprava po stavbě může vypadat a na kolik může přijít.

Tak nám začíná to jaro docela zajímavě, máme tu oranžově oterčované (ale stojící) stromy, polystyren a obaly z něj, kam se podíváš, rozježděné trávníky od aut, zablácené chodníky, teď už jen očekávejme příjezd sekaček, které nám právě rašící trávu seseknou na minimální výšku. Co nevidět se započne na druhé straně domu s rozebíráním ještě nedostavěného parkoviště, započne další plánovaná oprava, týkající se plynu. Jaro jak má být.


 

0
0

Diskuze k článku +

3. 4. 2018 (12:23)  –  Michaela Šťastná

0
0

Poslala jsem vás špatně, veřejné projednání návrhu Změny č. 1 územního plánu Písek se uskuteční dne 16. 4. 2018 od 15:00 hodin v zasedací místnosti č. 014 (přízemí) Městského úřadu Písek v Budovcově ulici.

Odpovědět

3. 4. 2018 (22:24)  –  Michaela Šťastná

0
0

Také jste se dočetli, že ve Smrkovicích přišli s nápadem na založení ovocného sadu? Výborně, bravo a chválím nápad! Ale.
Sad bude založen jako náhradní výsadba za pokácené stromy v Písku. Takže já gratuluji za dobrý nápad, lituji za způsob provedení. A nehledám v tom spojitost, souvislosti, chci totiž zůstat optimistická.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.