Přihlášení

Zastupitelé se už na bazén ptát občanů nechtějí – "Tomáši, chceš dělat z Písečáků blbce?"

17. 8. 2018 | Zdenka Jelenová | Diskuze (7) | Věci veřejné

Na svém čtvrtečním jednání zamítli písečtí zastupitelé po sáhodlouhé diskusi návrh zastupitele Rudolfa Tylla (TOP 09) na vypsání nového místního referenda k otázce vybudování plaveckého bazénu pod lesnickou školou za téměř 400 milionů korun. Zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL) navrhoval doplnit otázku o levnější možnost zachování a rekonstrukce starého bazénu pod hradbami – ani jeho návrh neprošel. Na jednání chyběli zastupitelé Brož, Veselý, Průša, Krejča, Uhlík, Kudrlová. Návrh rozhádal píseckou koalici, která hlasovala (i argumentovala) zcela rozdílně.

Z diskuse k návrhu na vyhlášení referenda

Tyll: Návrh na nové referendum předkládám ne jako člen opozice nebo odpůrce umístění pod lesnickou školou. Podařilo se nám vybrat místo, zpracovat kvalitní projekt a vypsat výběrové řízení, ale naše odsouhlasená hranice byla 283 milionů korun – bohužel přihlášené firmy se do limitu nevešly.

Hořánek: Toto referendum, tak jak je navržené, deklaruje něco jiného než minulé. Máme mandát od občanů, jsme zastupitelská demokracie, přijde mi nešťastné, zbabělé, alibistické, se teď občanů ptát a nerozhodout sami. Měli bychom mít názor a odvahu rozhodnout – anebo to nechat na budoucí zastupitelstvo. Konáním referenda vyhodíme 350 tisíc za něco, co lidi jedině zmate. Anketa k bazénu už tady byla, mimochodem, v té anketě si lidi vybrali lokalitu v bývalých kasárnách. Budu hlasovat proti referendu.

Hladík: Byl jsem trochu překvapen návrhem referenda, možná mohlo být navrženo dříve a mohli jsme si ušetřit některé nepříjemné momenty, které jsme tu na zastupitelstvech zažívali. Obávám se ale, že otázka tak, jak je navržena, nic moc neřeší a další zastupitelstvo by se mohlo ocitnout v mnohem pekelnější situaci než my. Budu navrhovat alternativní znění, i když nejsem příznivcem referenda.

Tyll: Myslel jsem si, že bazén se za schválenou částku postaví. Ale nikdo ho za 280 milionů nepostaví. Není to zbabělost ani alibismus. Vždycky jsem rozhodoval o otázkách, na které byly rozdílné názory. Ale občané řekli, že chtějí bazén, tak ať si teď řeknou, zda to opravdu chtějí i za takovéto peníze.

Franců: Proč se ptáme veřejnosti na vysoce odbornou věc, která se nedá posoudit? Ta obrovská částka je zastraší, ale jak odpovědí ano-ne? Občané nemají potřebné informace o technologiích, provozu, nákladech, složitostech územního řízení, o cenách stavebních prací a podobně… Pochopitelně, že cena je zastraší. Je to taky v nevhodnou dobu, před volbami. Toto zastupitelstvo ví a kolegové si to pamatují, že jsme pověřili odbornou skupinu, která má v září předložit varianty dalšího postupu – a najednou v srpnu přijde utajovaně takovýto návrh? To je neúcta k desítkám odborníků a pracovníků, kteří se na té práci kolem bazénu podíleli. Zahodili by se taky náklady, vynaložené na projektovou přípravu… Referendum je tendenční, ale je za ním podle mne i něco jiného, to, aby bylo bazén v kasárnách – jenže tam to bude stát 600 milionů a bude to za deset let.

Gavlasz: Referendum podpořím, protože občané by měli rozhodnout o využití takhle vysoké částky! Bazénů je kolem nás dost, občané Písku jezdí jinam, protože ten současný jim nevyhovuje. Tohle referendum otvírá otázku, zda to opravdu tady v Písku chceme i za tuto částku. K tomu připočtěme ještě 10 milionů, které už nás to všechno stálo.

Hladík: Před pěti lety jsem tu nebyl, kdo tehdy vyvolal to minulé referendum? Dneska najednou lidi nejsou kompetentní k tomu, aby se vyjádřili? Tenkrát k tomu byli kompetentnější? Já tomu tedy nerozumím. Budu navrhovat, zda občané nechtějí modernizovat současný bazén. Mám zato, že valná většina občanů je otrávena, před pěti lety si nikdo nepředstavoval, že ze 190 milionů se to vyšplhá na skoro 400.

Tyll: Nemůžu souhlasit, že nemám úctu k lidem, kteří připravili kvalitní projekt. Proto jsem ho celou dobu podporoval. Ten projekt pouze narazil na otázku přiměřenosti investice v rámci města. Načasování považuji naopak za velmi vhodné, lze to spojit s komunálními volbami, občané nebudou muset chodit volit dvakrát. Má kolega Hladík otázku zkonzultovanou na kraji, zda je přípustná?

Anděl: Nejsem zastáncem dalšího referenda, kdyby to první nebylo, tak se už dávno všichni koupou. Ke zmiňované částce je třeba přidat ještě asi 30 milionů na likvidaci starého bazénu. Já bych si taky chtěl například koupit novou loď třeba za 20 milionů, ale kdo mi ji zaplatí? Podle mne bychom se spíš měli zbavit závaznosti referenda minulého. Odpovědí na tuto navrženou otázku ale nevím, kam se dostaneme…

Vanžurová: Referendum první navrhl přípravný výbor s podporou dostatečného počtu občanů.

Franců: Kolega Tyll má mnohem snazší cestu, řešit to přes zastupitelstvo. Tehdy to byla věc angažovanosti občanů. Účast v referendu byla vyšší než v komunálních volbách, asi i kvůli prezidentským volbám. Nové referendum vidím jako signál naší bezradnosti.

Hladík: Projednáno to mám na KÚ, já mám tu otázku daleko jednodušší.

Knot: Tomáši (Franců), chceš dělat z Písečáků blbce, kteří nejsou schopni rozhodnout, zda chtějí bazén za 400 milionů pod lesnickou školou?! Je to stejně fundovaná nebo laická otázka jako tehdy. Chci poděkovat Petře (Trambové), že projekt připravila a vypsala se architektonická souěž. Všechno jsme schvalovali v době, kdy byly ceny o 20 procent níž. Ruda (Tyll) to nemyslí nijak špatně, dvacet procent je navýšení stavebních prací, boom, který nastal v celé republice, za které nemůže ani Petra, ani já, ani paní starostka. Jen se teď chceme zeptat lidí, jestli chtějí tento bazén za tyto peníze.

Ondřich: Dostali jsme se po čtyřech letech do slepé uličky a nevíme, co s tím. Vložte důvěru do lidí. Cena je velmi důležitá – je to jedna z nejvyšších, ne-li nejvyšší částka za nějaký projekt v novodobé historii Písku. Není to alibismus nebo neodvaha, je dobré zeptat se lidí, co si opravdu přejí.

Trambová: Před nedávnem jsme tady schválili celkovou investici přibližně 300 milionů – úpravna vody a knihovna, a schválili jsme to za tři minuty bez velké diskuse a bez ptaní občanů. Nikdo jste si nevyžádal, jak se to (investice a úvěr na stavbu nového bazénu) promítne do hospodaření města v budoucích čtyřech letech. Je už na to odborem připravený chytrý úvěrový rámec, který je ale třeba začít čerpat nejpozději příští rok. V září do zastupitelstva předložíme nějaké podklady a můžeme se o tom bavit, rozhodovat mezi různými variantami. Mám zkušenost z Nymburka. Tam před 3-4 lety začali řešit otázku bazénu, který museli na začátku letošního roku zavřít. Před třemi lety uspořádali anketu. Nový bazén na zelené louce za 140 milionů, nebo oprava starého za 90 milionů – občané zvolili opravu. Jsou hotovi s dokumentací pro stavební řízení. Suma je nyní 200 milionů. Teď začínají občané křičet, že chtějí radši ten nový bazén za 140… Ale kolik by ten stál dneska?

Franců: Utajenost přípravy referenda byla zvláštní, přece jsme si to mohli vyříkat v koalici, dříve, třeba v červnu… K prvnímu referendu: Poté, co se tehdejší koalice přiklonila ke stavbě na místě pod hradbami, vzepnula se tehdy nejdříve protestní petice architektů, tedy čistě odborný hlas, a teprve když na to radnice nereagovala, vzedmula se občanská aktivita s referendem. K novému bazénu: Neztratili jsme tedy půlrok třeba zvažováním, že by to bylo v kasárnách? Pak zadání studie, kterou zpracoval architekt Starčevič… Bylo podle mne nekolegiální předběhnout datum zářijového zastupitelstva, kdy měl být připraven rozbor situace a návrhy dalšího postupu skupiny Petry Trambové.

Kulič: Čím déle budeme čekat, tím bude bazén dražší.

Jan Říšský (občan): Občané řekli, postavte ho někde jinde než pod hradbami, a vy se teď chcete ptát, zda to má být za tuto částku. To je podle mne opravdu odborná věc. Podle mne to není jiná situace. Prostě ceny šly ve stavebnictví nahoru a vy se s tím nechcete smířit. Tak musíte rozhodnout, zda to je, nebo není přiměřené.

Pavel Kašpar (občan, Svobodní): Referendum, když vezmeme tu otázku, ptáme se lidí, zda chtějí bazén za 400 milionů – ale vědí, kolik má město na účtu a jak na tom bude za pár let? Mají potřebné informace k rozhodování? To je opravdu odborná věc.

Dita Žlábková (občanka): Já jsem pro referendum. Neměla jsem problém s novým bazénem a také děkuji za přípravu kvalitního projektu. V současné době se ale domnívám, že pokud dáme za nový bazén 400 milionů, tak nebudeme třeba mít peníze na bytovou politiku města a na další důležité věci, je tady městský objekt U Honzíčka, s kterým nevíte, co dál, prázdný dům U Koulí… Podpořila bych rekonstrukci starého bazénu pod hradbami. Pokud se nový bazén bude stavět na etapy, třeba bez venkovních prostor, tak tam už nikdy nebudou, za pár let už to nikdo nebude chtít dostavět a dál investovat..

Knot: Nemám problém se s tou cenou smířit, ale rozpočet města, tedy kapitola investic, má každoročně celkově zhruba 150-200 milionů. Polovina jsou víceméně mandatorní výdaje opravy chodníků a podobně. Tedy přibližně 100 milionů je každoročně na naše "hraní", na nové projekty, o kterých si samospráva sama rozhodne. Tedy pokud postavíme bazén za 400 milionů, tak tím vyčerpáme kapitolu nových projektů na následující čtyři roky. Tedy nebudou další projekty zahrnuté v investičním výhledu na následující roky. Sportovní hala, parkovací domy, revitalizace náměstí a podobně…

Anděl: Když to shrnu, tak tady v diskusi i od občanů zazněly přesně ty důležité argumenty, mezi kterými je třeba rozhodnout.

Vanžurová: Dlouho jsem se rozhodovala, ale nebudu podporovat referendum.

Hladík: navrhuje doplnění otázky referenda:

  1. Souhlasíte se stavbou nového plaveckého bazénu v lokalitě dle stávajícího… cenu 356 milionů korun…

  2. Souhlasíte s modernizací stávajícího plaveckého bazénu pod hradbami, pokud nebude odsouhlasena stavba nového bazénu pod lesnickou školou?

Oba návrhy na konání referenda zastupitelé v hlasování ZAMÍTLI.

Další články k tématu:

Kdo rozhodne o stavbě nového plaveckého bazénu?

Radní Rudolf Tyll navrhuje referendum o bazénu

Ad BAZÉN – odpověď poslanci Veselému

Příliš drahý, nebo ne? Občané, vyjádřete se: Má se v Písku stavět nový bazén?

 

0
0

Diskuze k článku +

18. 8. 2018 (00:49)  –  Luděk Blaha

0
0

'chceš dělat z Písečáků blbce?'

Zaujala mne představa, jak by se dalo udělat z lidí blbce. Mám za to, že blbce nemůže udělat ani člověk sám ze sebe. Blbcem se buď je, a nebo není. Člověk by se mohl jako blbec tak akorát chovat. A to úmyslně. Ale to jen ten člověk, který blbcem není. Neúmyslně se jako blbec chová právě jen blbec. Ovšem proč by se člověk, který není blbec, měl chovat jako blbec? Snad jen, aby mezi jiné blbce zapadl. Tomu bych i rozuměl. Komu by se chtělo žít jako samotář…
Také mě zaujala poměrně vysoká nepřítomnost zastupitelů. Dvacet dva procent. Přespětina. Pravda, je doba dovolených… a úplně se zdráhám byť jen pomyslet na to, že by se některý z nezúčastněných zatupitelů obával, aby si před volbami případně nějak nezadal a neztratil takříkajíc glanc, či co. V každém případě svojí neúčastí podpořili výsledek jednání. Tak snad jsou s tím ztotožněni.

Odpovědět

19. 8. 2018 (21:23)  –  Michaela Šťastná

0
0

Polemikou o blbcích jsem se ještě nezabývala, ale když si najdete audio z jednání, zhruba po dvou a půl hodinách jednání byla přestávka a jednání POTOM pokračovalo tak rozpustile, že jsem určitě měla výraz blbce, který se nestačí divit.
Zastupitelé jsou jen lidé, to chápu, ale když nám diskutující hovoří k zastupitelům a volá na ně křestními jmény, nestíhám se zorientovat, o kom je řeč a kdo je kdo, a jako by seděli v kuchyni u stolu, tak pokračují uvolněně, slangově se hází nějaké MEGA, představují si, kdy ta nová lávka spadne- to ovlivní její pojmenování, prostě po přestávce bylo slyšet ledasco.

Odpovědět

19. 8. 2018 (23:25)  –  Luděk Blaha

0
0

'když si najdete audio z jednání'

Děkuji Vám, paní Šťastná, za bezesporu dobře míněné doporučení, ale až pojmu úmysl tratit čas přehlídkou estrádních skečů ne právě valné úrovně, pustím si Čundrcountry show, Možná přijde i kouzelník, a nebo něco na ten způsob.

Odpovědět

19. 8. 2018 (23:42)  –  Michaela Šťastná

0
0

Ále, v tamtěch pořadech už ty frky znáte, tady jsou nové, čistě písecké, čistě pro našince. Léto se už stejně skulilo do té smutnější půlky, oživení přijde vhod, koncem týdne má pršet, na zahrádku to nebude….:-)
Tak se nechejte zviklat…

Odpovědět

19. 8. 2018 (21:31)  –  Michaela Šťastná

0
0

Podle toho, jak se debatovalo a psalo o referendu k bazénu, či o bazénu před jednáním ZM, a jak se později na tom jednání rozhovořili zastupitelé, i občané, nabyla jsem jistoty, že se pořád točíme v kruhu špatně formulované otázky.
Téměř s jistotou se potom všem dění domnívám, že dnes by se spíš anketa či jiná forma dotazu k občanům neměla zaměřovat na cenu bazénu, ale na jeho podstatu.
Chcete bazén se všemi prvky, které momentálně obsahuje,(vířivky, tobogány, slanou vodu….) potřebujeme v Písku bazén, nebo akvapark?

Odpovědět

20. 8. 2018 (10:27)  –  Luděk Blaha

0
0

Ten kolotoč, a možná už odstředivka, se tu točí od začátku: Chceme spíš plavat, nebo spíš atrakce, a nebo obojí? A máme na to? Je místo tak důležité, že radši možná nic?
Chceme vyhrát milion? No! Kdo by nechtěl? Tu otázku je třeba ovšem doplnit další otázkou: Sázíme pravidelně, občasně, a nebo vůbec?
Pozdává se mi, že zkraje po Novém roce bývá večer v bazénu hlava na hlavě. Koncem dubna už má ale každý svoji dráhu. V drobné nadsázce. Když býval k dispozici venkovní bazén a přenesl se počítač do dolní pokladny, aby se mohlo přejít na letní provoz, bývalo na plavečáku narváno tak, že si člověk přes tu rozdováděnou omladinu ani nezaplaval v té hezky čisté vodě.
A tak si říkám, jestli v dnešní digitální době chytrých technologií je k dispozici nějaký přehled návštěvnosti stávajícího bazénu. A také, na základě jakých podkladů či analýz se tvořila úvaha o charakteru nového podlesnického kiosku vodního dovádění.

Odpovědět

7. 9. 2018 (22:30)  –  Luděk Blaha

0
0

Zahájil jsem novou plaveckou sezonu. Opět opravené sprchy vypadají zdařile. Mohly by vydržet hezkých pár let. Tak to zpravidla bývá, když se věci dělají s rozmyslem, kvalitně a včas(!), aby dobře sloužily.
Škoda jen, že to tak nebylo a není s celým areálem. To jest, když se věci nechají ladem bez povšimnutí, protože si někteří hrají na velké šéfy, aniž by zvládali řemeslo zastupitele řádně. A když se to vezme kolem a kolem, lepší to nejspíš nebude.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.