Přihlášení

Chata Živec má nového nájemce

22. 1. 2020 | Martin Zborník | Diskuze (6) | Životní prostor

Foto město Písek

Novým nájemcem chaty Živec bude Daniel Kleisner ze Srubce nedaleko Českých Budějovic, který podal jako jediný nabídku do opakovaně vypisovaného výběrového řízení na pronájem této chaty v Píseckých horách. Ta v srdcích písečáků rozhodně patří mezi jejich "písecké stříbro". Rozhodla o tom na svém posledním jednání 13. ledna 2020 rada města Písek. Nájemní smlouva je uzavřena na dobu určitou 5 let s účinností od 01.02.2020 s možností jejího prodloužení o dalších 5 let. Těšit se tedy můžeme na obnovení provozu restaurace a penzionu s kapacitou 26 hostů.

V podnikatelském záměru nového provazovatel se uvádí že bude provozovat objekt jako penzion s restaurací. Dále k pořádání sportovních soustředění, škol v přírodě, teambuildingové akce, svatby apod. a samozřejmě i pro návštěvníky Píseckých hor. Reference: zájemce má více než 20letou praxi v restauračních provozech různých kategorií, šéfkuchař restaurace Fischer am see, provozní penzionu Moravanka, provozovatel tip sport barů. Majetková komise doporučila pronajmout nejvyšší a jediné nabídce za cenu 501.000 Kč/rok bez DPH

Podle vyjádření majitel objektu – Města Písek bylo cílem nedávné rekonstrukce za 16,6 milionů Kč bez DPH především zvýšení komfortu ubytování. Všechny pokoje i apartmány jsou nyní vybaveny hygienickým zařízením, provozní řešení je upraveno tak, aby bylo v souladu se současnými požárně bezpečnostními požadavky. Do objektu je možno se dostat bezbariérově a je zateplený. Úpravy vycházejí z původního prvorepublikového vzhledu. A to jak barvou fasády, tak umístěním a členěním oken v přízemí. Také hlavní vstup byl znovu vrácen do průčelí a tím se chatě navrátila podoba známá především z filmového příběhu o rodině Homolkových.

V současnosti se zde může ubytovat 26 hostů. Kapacita restaurace je 80 míst.

0
0

Diskuze k článku +

22. 1. 2020 (20:15)  –  Radek Otava

0
0

To je "vynikající" hospodaření s veřejnými prostředky, návratnost investice 33 let, pokud dobře počítám. A to musíme doufat, že pán za rok nezkrachuje. Po 30 letech bude chata nejspíš zase potřebovat rekonstruovat. Zcela jistě občané Písku potřebovali nutně takové ubytování, a je jisté, že zde budou přespávat

Odpovědět

22. 1. 2020 (21:36)  –  Luděk Blaha

0
0

Ne vše musí vždy nutně vydělávat a ne vždy je možné 'zisk' přepočítat na peníze.
Žíjící Živec nemálo lidí ocení. Tuto lokalitu vnímám jako součást 'kulturního dědictví'.

Odpovědět

23. 1. 2020 (10:53)  –  Radek Otava

0
0

Ano, nemusí vše vydělávat, ale mělo by počínání města dávat smysl. Nemám nic proti tomu, aby chata Živec byla funkční, to by bylo dobře a město klidně provoz přes léto mohlo dotovat nebo samo restauraci provozovat. Mám ale za to, že na dnešní počet návštěvníků a lidí co to místo využívají je velmi předimenzovaná kapacita 26 hostů a 80 míst v restauraci. Píseckým občanům a těm pár turistům by stačila restaurace s 30 místy a nepotřebují žádné ubytování.
13
Když je tam 26 hostů, to tam budou chodit pěšky? A nebo tam budou moc jezdit autem (min 13 aut denně) ? Když je tam zákaz vjezdu, a lidé tam chodí na procházky na čerstvý vzduch. Určitě to budou cizí lidé, protože občan Písku se tam asi nebude ubytovávat. Tolik aut je moc.

Odpovědět

23. 1. 2020 (13:41)  –  Luděk Blaha

0
0

"občan Písku se tam asi nebude ubytovávat"

Pokud se nemýlím, chatu Živec využívaly například písecké školky pro Školku v přírodě.
Ideální prostředí. Možná tam časem budou muset být rezervace termínů…

Odpovědět

23. 1. 2020 (09:26)  –  Michaela Šťastná

0
0

Souhlasím s tím, že chata Živec patří k historii města, tzv. "stříbru" a jako takovou si ji máme hýčkat. Malinko se ale obávám, že celá lokalita přestává být tím, co si pod kulturním dědictvím představuji já. Bývala to turistická chata, která doplňovala kolorit Píseckých hor-tedy přírodního parku určeného k relaxaci, turistice (pěší) apod.


Fajn, pokrok nezastavíš, ale tohle moderní pojetí využití ovlivňuje celou lokalitu. Zátěž lokality dopravou- vzhledem k poskytovaným službám tu jistě vzroste násobně, nárůst návštěvníků, který pomalu vymění turistickou a odpočinkovou oázu na komerční (nezapomeňme na něco milionu na novou zážitkovou stezku u Živce, která je letos v plánu!), změní povahu lokality z přírodního parku na promenádu v Píseckých horách.

Z lokality se vytratí ticho, klid, pohoda… přírodní park.


Ale doplním něco málo čísel. Cena rekonstrukce s DPH – 20 038 025,- Kč, plus filtrace pitné vody – 349 000,- Kč, plus vnitřní vybavení chaty –cca 5 000 000,- Kč, zřejmě včetně kuchyně za 771 670,- Kč bez DPH, a samozřejmě plus příprava rekonstrukce 1 178 000,- Kč.

Odpovědět

23. 1. 2020 (11:18)  –  Radek Otava

0
0

Ano, přesně tak. 26 ubytovaných hostů a 80 hostů restaurace je spousta aut, spousta hluku. Většina Písečáků tam chodí proto, že tam auta nesmí, že je tam čerstvým vzduch a klid. Teď hrozí, že se to stane komerčně využívaným místem pro lidi odjinud, vydělávat na tom bude ten pán, město bude tratit a Písečáci přijdou o oazu klidu.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.