Přihlášení

Ohlédnutí za prací SMART kanceláře Písek v roce 2020

22. 1. 2021 | Jan Němec | Diskuze (1) | Životní prostor

Hlavní vizí Smart Písek je prostřednictvím chytrých řešení zlepšit každodenní život občanů města i dalších subjektů. Ve snaze naplnit tyto cíle, se v loňském roce podařilo zrealizovat řadu zajímavých projektů.

„Již na jaře se ve městě objevilo sedm informačních panelů s dotykovými displeji. Jde o elektronické úřední desky a infokiosky, které slouží ke zlepšení informovanosti mezi městem a jeho obyvateli i návštěvníky,“ uvedl na úvod stručného výčtu aktivit roku 2020 vedoucí organizační složky Smart Písek Miloš Prokýšek.

Velký ohlas zaznamenal dle jeho slov pilotní ročník participativního rozpočtu, který v roce 2020 poprvé nabídl občanům Písku možnost rozhodnout o části prostředků z obecního rozpočtu. Konkrétně šlo o částku 5 mil korun. „O získání podpory usilovalo celkem 28 občany navržených projektů, přičemž úspěšných bylo nakonec devět. Všechny se začnou realizovat již v letošním roce,“ poznamenal Miloš Prokýšek.

V rámci projektu +CityxChange se podařilo pomocí 120 ukazatelů „změřit“ Písek. Díky tomu lze mnohem lépe posoudit kvalitu a stav našeho města a udělat porovnání s mnoha jinými místy po světě. Cenná data se využijí pro cílený rozvoj Písku a lepší konkurenceschopnost v rámci ČR.

V polovině listopadu se Písek prostřednictvím kanceláře SMART Písek poprvé zapojil do celosvětové akce CLIMATHON. Zájem tvořivě diskutovat na téma návratu vody do městského prostoru měla jak široká veřejnost, tak i zástupci města a odborné veřejnosti. Výstupem celodenního online setkání jsou hned dva náměty na užitečné projekty týkající se hospodaření s vodou ve městě. 

Za velkého přispění Smart Písek došlo v loňském roce k zavedení nové koncepce městské hromadné dopravy v Písku. V rámci inovací veřejné dopravy začaly po Písku jezdit elektrobusy a za zmínku stojí také zavedení zastávky jedné z linek na Velké náměstí. „Naše kancelář je též duchovním otcem projektu Písecká klíčenka pilotně testovaného na ZŠ Tomáše Šobra. Jeho cílem je zjednodušit a monitorovat pohyb žáků – pomocí čipových karet ovládat vstup do budov, pavilónů nebo sportovišť,“ vysvětluje Prokýšek. Do budoucna by se projekt mohl rozšířit o další služby jako platby jízdného, vstupného atp.  

Ve Sladovně byla ve spolupráci s kanceláří SMART Písek instalována interaktivní výstava Urbania. Každý její účastník dostává možnost stát se správcem imaginárního města. Jde o příležitost hravým způsobem zjistit, na jakých principech funguje správa města. „Na závěr nesmím zapomenout zmínit, že prostory kanceláře od loňska nově zdobí jedinečná plastika píseckého sochaře Jana Novotného s názvem Ecologica, kterou umělec věnoval městu Písek. Výtvarné dílo jsme převzali právě my, neboť přesně zapadá do konceptu Smart Písek. Je o pokroku, přírodě a energii,“ uzavírá Miloš Prokýšek.

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

26. 1. 2021 (12:37)  –  Viktor Hnyk

0
0

Dobrý den, je dobře, že se tady Smart kancelář tak vychválila, ale nejvíce viditelný počinek Smart Písku, cedule na silnicích na příjezdu do Písku, které ukazují počet parkovacích míst na parkovištích, velmi často nefungují. Jestli takto fungují i ostatní nápady ze Smart kanceláře, tak to se jedná o zbytečně vyhozené peníze. Stačí používat selský rozum a nemusí se živit kancelář a úředníci.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.