Přihlášení

Arogance moci v přímém přenosu píseckého zastupitelstva

3. 12. 2020 | Zdenka Jelenová | Diskuze (2) | Redakční glosy

To, co se ve čtvrtek 3. 12. odehrálo na konci sedmihodinového maratonu píseckých zastupitelů, se podle mne nedá nazvat výstižněji, než titulkem této glosy. Starostka města ukončila rázně, rozčileným a zvýšeným hlasem zasedání, přestože se dvacet metrů od ní už několik minut hlásila o slovo občanka města, která na tuto chvíli trpělivě čekala několik hodin. Ne – opravdu nevěřím tomu, co pár minut poté shodně tvrdili tři nejvyšší představitelé našeho města – že ji prý „neviděli“. Byla-li by to pravda, pak by ovšem bylo lze pochybovati o tom, zda takové osoby mohou o čemkoliv svéprávně rozhodovat – pokud v osvětleném sále „přehlédnou“ statnou dospělou ženu, stojící a mávající na ně bílou čtvrtkou.

Samozřejmě – po sedmi hodinách jednání nebyli všichni přítomní ve skvělé kondici a náladě. Ovšem o tom, že namísto určení náhradního termínu pro covidem zrušené listopadové zasedání se všechno „sfoukne“ za jedno adventní odpoledne, rozhodlo přece vedení města, nikoliv občané. A i někteří zastupitelé měli silné pochybnosti, že zvládnou všechny body, naplánované na dva termíny, kvalitně projednat najednou.

A tak atmosféra na jednání postupně houstla, zastupitelé sice evidentně disciplinovaně omezovali obvyklé diskuse, ale projednávání se protahovalo. Většina přítomných občanů, úředníků i novinářů postupně zmizela. Přinejmenším dvě občanky města se ale odradit nedaly a vytrvaly až do konce, čekajíce na své zákonné právo promluvit. Moc platné jim to nebylo. První z nich se nedočkala odpovědi, z jakého konkrétního důvodu místostarosta Veselý zcela svévolně pokrátil příspěvek na opuštěné kočky ze zastupitelstvem dříve schválených 85 korun na padesátikorunu denně. Druhá ani nedostala šanci své připravené dotazy vyslovit.

Když jsem se narodila, rachotily prý kolem písecké porodnice pásy sovětských tanků, mířící od Prahy k západní výspě socialismu vyznačené ostnatými dráty s vysokým napětím. Mohu tedy prohlásit, že nejsem písecká náplava a také že už leccos v historii města i jeho zastupitelů pamatuji. Ovšem marně se snažím vybavit si, že by se mi někdy udělalo fyzicky nevolno z arogantního jednání demokraticky zvolených zástupců občanů. Dnes po zasedání ctihodného Zastupitelstva města Písku tomu tak bylo. Tak zas v lednu…

0
0

Diskuze k článku +

4. 12. 2020 (20:00)  –  Michaela Šťastná

0
0

Na včerejším zasedání zastupitelstva byl schválen program včetně bodu 22) Připomínky občanů

Podle Jednacího řádu

Čl. 6 Program jednání – 3. Stálým bodem programu jsou připomínky a podněty občanů k záležitostem týkajícím se samostatné působnosti města, délka jejich vystoupení je omezena na dobu 3 minut.

a schváleného programu měli občané právo na zasedání v tomto bodě vystoupit. To se v jednom případě včera nestalo.


V kontextu s tím, jak letos vedení města nakládá se zveřejňováním informací, neodpovídá do veřejného prostoru na dotazy občanů, jak omezuje přístup opozice na zasedání RM, se zdá, že včerejší odepření vznesení připomínek občanu je tou konečnou tečkou, jak vyjádřit svou moc!


Co se mé osoby týče, nenechám si to líbit, žádný občan města není podřadným a není o nic horší, než ti zvolení.

Odpovědět

14. 1. 2021 (22:56)  –  Michaela Šťastná

0
0

Tentokrát byl bod určený veřejnosti hned jako druhý v programu zasedání.

Chápu M. Brože, který po ukončení minulého zasedání navrhnul, aby se bod posunul na začátek, aby se nestalo to co se stalo, ale byla to okamžitá reakce na to, co se stalo. Jsem překvapená, že se tomu tak bez potíží vyhovělo, nebo spíš bez rozmyslu.

Chápu dnešní komentář k tomu posunu z posledního na druhé místo v programu, že je to důstojnější doba pro občana, protože na konci zasedání většina zastupitelů balí svoje věci a nepříliš věnuje pozornost tomu, co tam občan povídá.
No, to jak se zastupitelé chovají, to je jejich vizitka.
Poznámka o budoucím přesunu tohoto bodu z čísla 2 na dobu pozdější, se stanovenou hodinou, pro občany vhodnější, např. v 16 hodin, by byl úplně v pořádku.
Ale protože jej nedoprovázel návrh na změnu v Jednacím řádu, kam by se to rovnou zakotvilo, vlastně nic neřeší a je tak možné, že na příští zastupitelstvo bude v programu čas pro občany opět těsně po 13 hodině.

Tak jo, vždyť všichni mají chuť si brát volno v práci a v jednu sdělit zastupitelům své podněty nebo dotazy. A pak můžou mazat zase zpátky, protože zatím je to tak, že i když se zeptáte zastupitelů přímo na zasedání, neodpoví vám. Doufat můžete v písemnou odpověď. Pak to ale ztrácí význam, to jste si mohli napsat rovnou a nemuseli jste se plahočit na zasedání!
Mě tedy dneska také nikdo neodpověděl!

A pozor, dneska jsem se o slovo přihlásila 3x. Poprvé v pohodě, hlásila jsem se do bodu určeného pro lidi, dostala jsem slovo bez potíží.
Podruhé jsem musela na sebe upozornit zvukem a zastupitelé museli volat, že se hlásím, slovo jsem dostala, dokonce s dovětkem starostky města … omlouvám se.
Potřetí jsem se hlásila, dokonce jsem vstala, a slovo jsem nedostala. Teprve když jsem se začala připomínat i hlasem, dostala jsem slovo, v okamžiku, kdy byla diskuze ukončena, teď už bez omluvy.

Hele, já nejsem úplně pintlich, ale tohle už beru dost osobně, během celého odpoledne a večera slovo dostali naprosto bez potíží všichni ti, kdo se přihlásili. Jen já ne. :-(

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.