Přihlášení

Hra na městskou slavnost?!

13. 6. 2015 | Zbyněk Konvička | Diskuze (8) | Redakční glosy

Na letošní „městské slavnosti“ Dotkni se Písku zahrála i skupina Sto zvířat. Archivní foto: Zbyněk Konvička

Nejnavštěvovanější kulturní akce roku ve městě – „Dotkni se Písku“ alias „městská slavnost“ je v plném proudu a za odéru přepálených klobás, bramboráků, gyrosu a bůhvíčeho ještě lid proudí centrem a hledá, kde by spočinul a bavil se. Není na hodnocení či reakce tedy ještě brzy? Možná ano. Možná dostanu cejch kverulanta, co znevažuje práci druhých. Nemůžu si ale pomoct nenapsat svůj pohled na akci, která se odehrává ve stále stejném duchu. Ze setrvačnosti, pohodlnosti, nedostatku invence? Ale hlavně ve stále se vytrácejícím se odkazu na město a jeho historii. Vůbec by nevadilo, kdyby se rok co rok vařilo podle jednoho podobného receptu, ale menu by se dalo požívat (tak jako třeba v Českém Krumlově či Táboře). Pak mě ani nenapadne psát další text o tom, proč zrovna kulturní kuchyně píseckých „slavností“ na mě působí jako prošlý a několikrát ohřívaný polotovar z marketu.

Přijde mi totiž, že město Písek či Centrum kultury rezignovalo na vlastní vyprofilování akce, vlastní uchopení slavností, které by měly jednoznačný a srozumitelný vztah k historii města a jeho osobnostem. A mohlo se tak směle zařadit po bok výše uvedených měst. Naše „hra na městskou slavnost“ začíná být totiž docela trapná. Městské slavnosti by měly být, podle mého, především o městě jako takovém, jeho historii, dobových událostech a osobnostech, aby si je připomínali a byli na ně hrdi nejen Písečtí, ale jako obohacující zážitek si své odnesli i turisté. Nakonec se akce prsí jako vlajková loď píseckého cestovního ruchu. Podobných těžko od sebe odlišitelných „festivalových poutí“, které si hrají na městskou slavnost, je však po naší zemi nepočítaně. A Písek, který se chce honosit a honosí přívlastkem „Atény na Otavě“, to v tomto směru bohužel projíždí na plné čáře.

Ve hře jsou de facto tři možné varianty uchopení akce. Buď město či pořadatel městské slavnosti najde nosné téma z historie města, jeho událostí či odkaz osobností a připraví kvalitní komponovaný program (a nemusí to být ani zdaleka tak monstrozní akce), nebo na tento koncept prostě rezignuje a otevřeně přizná, že pořádá festivalovou pouť s koncerty a nebude ji nazývat městskou slavností. Je ještě třetí možnost, kterou bych osobně preferoval nejvíc, byla by patrně i levnější a mohla by mít zajímavější efekt na celoprázdninovou podporu cestovního ruchu ve městě. To, co město vrazí do dvou až tří dnů stávající městské slavnosti (cca 800 tisíc – pouze z grantového programu) by cestovnímu ruchu a drobnému podnikání ve městě možná prospělo více, kdyby tyto peníze rovnoměrně rozprostřelo po celé léto, možná tak trochu po vzoru festivalu „Prázdniny v Telči“. Zkrátka kdyby investovalo do drobnějších akcí živé kultury na různých atraktivních místech. Nebyly by třeba ani uzavírky Velkého či Alšova náměstí. Lokalit, kde se dá hrát živá hudba či divadlo je v centru dostatek – Palackého sady, Fügnerovo náměstí u Kamenného mostu, náplavka u Kamenného mostu, třeba i ponton na řece pod Sladovnou, Havlíčkovo náměstí (U Floriana), Parkány, zahrada Kulturního domu a další. Město by žilo celé léto, a ti co přijíždí na jeho návštěvu a zavítají do Sladovny, Prácheňského muzea či Městské elektrárny, by měli o důvod víc se déle zdržet.

Chceme-li do Písku lákat nové návštěvníky a turisty, tak současný formát „městské slavnosti“ je rozhodně nedostačující a současné nároky návštěvníků těžko uspokojí. Královské město Písek, kam za kvalitní kulturou přijížděli a přijíždí lidé nejen z jižních Čech, si podle mého stávající „festivalovou pouť“, která se hrdě zove městská slavnost Dotkni se Písku, prostě podle mého nezaslouží.

Malé srovnání… ;)

http://www.dotknisepisku.cz/

http://www.prazdninyvtelci.cz/ a http://www.prazdninyvtelci.cz/poradatele

 

jedna z reakcí na facebooku: Pohled zvenčí: Dotkni se Písku versus Strakonice nejen sobě

0
0

Diskuze k článku +

13. 6. 2015 (21:44)  –  Milada Klátilová

0
0

Pane Konvičko, mluvíte mi z duše. Vypadá to, jako bychom si pořád nemohli vybrat historickou událost nebo určitou etapu, která je pro naše město tak důležitá, abychom se jí věnovali v rámci naší městské slavnosti.Pravda, nemáme Rožmberky jako například Český Krumlov. Ale co se konečně nad tímto tématem zamyslet. Určitě nejsem jediná, kdo se snaží během tohoto víkendu vyhnout centru města.Na zítřejší večer si dovoluji milovníky barokní hudby pozvat do Trojice na koncert Píseckého komorního orchestru ( přihřeji si svou polívčičku ) – nebude tam žádný kravál, ani pivo a buřty, ale zato spousta krásné hudby z pera Antonia Vivaldiho.

Odpovědět

14. 6. 2015 (01:27)  –  Ladislav Douša

0
0

Že by se nám v Písku podařilo nemožné? Skloubit nepovedené slavnosti s nepovedeným festivalem v jeden celek?

Odpovědět

14. 6. 2015 (01:35)  –  Ladislav Douša

0
0

Nicméně napadá mě při této příležitosti jiná myšlenka:
Našel by nějaký písecký kronikář ve svém archivu program veškerých uplynulých ročníků? Z toho prvního mi v hlavě utkvělo zřejmě jen lano, po kterém odvážlivci přelézali z ostrova přes řeku na břeh a mnohdy za chichotu dítek školou povinných, ke kterým jsem se tehdy řadil, padali až do vody. Ale kdoví, zda to vůbec bylo během slavností Dotkni se Písku…

Odpovědět

14. 6. 2015 (11:42)  –  Jan Raus

0
0

Z bohužel velké části lze souhlasit, situace v Písku je mi celkem známá a rozhodně není v těchto luzích a hájích ojedinělá. V čem s článkem určitě souhlasím je právě jeho (myslím) nosná myšlenka a to ta, že než vyhodit téměř milion korun za "lidové taškařice s vietnamskými stánky a koncertem kapelyXY na náměstí" , které v téměř v ničem neodkazují na město, jeho historii, tradice, dobové události nebo významné osobnosti, nejsou asi tím, s čím by (nejen) každý občan Písku souzněl.
Ve Strakonicích se snažíme ryze dobrovolnou formou uspořádat ve spolupráci s městem čtyřdenní multižánrový festival, vlastně takové městské slavnosti ve městě a pro město, akce SNS bude přehlídkou veškeré místní a regionální kultury (bez "celebrit a hvězdiček" českého showbyznysu a tomu odpovídajícím honorářům), bude se konat na všech možných místech a prostorech s možností prezentace města, všech podnikatelských a jiných subjektů, které se k ní připojí a to vše s náklady, které mohu definovat na několik desítek tisíc korun. Někdo může namítnout, že to tím pádem nemusí mít takovou "kulturní úroveň", ovšem je to přesně ta úroveň, kterou to dané město a prostředí v něm má. Žádnej balast ani kalkuly pracovníků odboru kultury za splněnou událost a utracení budgetu. Navíc asi nemá smysl porovnávat čísla z cestovního ruchu měst Písku a Strakonic, takže vzhledem k turistické "atraktivitě" Strakonic je čtyřdenní multikulturní festival tohoto typu jednou za dva roky schůdným a přijatelným řešením. S Telčí, resp. s jejím navázáním na cestovní ruch, bych si ovšem netroufl srovnat ani Písek, což je ten jediný rozpor, kdy to v Telči mohou dělat tak, jak to dělají, Bez tisíců turistů by koncept celoletního kulturního programu asi neslavil takové úspěchy.

Odpovědět

14. 6. 2015 (12:10)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Telč je samozřejmě, co se týče turistického ruchu trochu jinde – památka UNESCO je přeci jen větším magnetem, než "jen" národní kulturní památka Kamenný most a dobře šlapající Sladovna…, nicméně má Písek příjemnou atmosféru klidného centra, kde to živé kultuře na ulici prostě sluší…;) těžko by se daly dělat koncerty či divadla každý den, ale dvě menší akce do týdne během prázdnin na různých místech si dovedu představit… za nula vstupné ve veřejném prostoru… chtělo by to čas, ale ti, co si plánují okružní cesty po jihu Čech, by měli důvod se zastavit i v Písku aspoň dva tři dny, nyní je návštěva spíše otázkou jednoho dne… spíše několika hodin…

Odpovědět

14. 6. 2015 (12:16)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Telč je samozřejmě, co se týče turistického ruchu trochu jinde – památka UNESCO je přeci jen větším magnetem, než "jen" národní kulturní památka Kamenný most a dobře šlapající Sladovna…, nicméně má Písek příjemnou atmosféru klidného centra, kde to živé kultuře na ulici prostě sluší…;) těžko by se daly dělat koncerty či divadla každý den, ale dvě menší akce do týdne během prázdnin na různých místech si dovedu představit… za nula vstupné ve veřejném prostoru… chtělo by to čas, ale ti, co si plánují okružní cesty po jihu Čech, by měli důvod se zastavit i v Písku aspoň dva tři dny, nyní je návštěva spíše otázkou jednoho dne… spíše několika hodin…

Odpovědět

14. 6. 2015 (12:14)  –  Jiří Svoboda

0
0

Nejsem si jist, zda takovýto formát současné nároky návštěvníků těžko uspokojí. Někdy bylo obtížné projít skrze davy návštěvníků. Takže slavnosti asi lidi táhnou ..

Odpovědět

14. 6. 2015 (12:20)  –  Zbyněk Konvička

0
0

ad Jiří Svoboda:

nu při koncertu Stromboli a hlavně Vildy Čoka jsem neměl pocit, že by náměstí praskalo ve švech… i když, musí být přecpané město tím jediným cílem?

zajímalo by mě spíš, kolik letošní koncept "městské slavnosti" přilákal lidí odjinud, píši si právě se Strakoňáky, a ti ani netušili, že se v Písku koná největší akce roku… promo akce s tragickou grafikou plakátu je zase další kapitola…

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.