Přihlášení

V Písku nám právě před očima mizí kus naší historie

22. 5. 2019 | Martin Zborník | Diskuze (5) | Redakční glosy

Budova OV KSČ Písek

Stávající podoba písecké budovy bývalé OV KSČ na Výstavišti, nynější sídlo Policie ČR, právě nenávratně mizí pod vrstvou nového zateplení budovy. I tyto sporné budovy si však zasluhují památkovou ochranu. Jsou to přeci živoucí pomníky naší nedávné minulosti.

V celé ČR se již několik let vede debata o tom zda vůbec, a případně jak, chránit novodobé stavby po roce 1945. Zaslouží si vůbec nějakou ochranu? Dozajista ano. Ač jsou do dnes pro někoho jakkoli kontroverzní svou původní náplní, jedná se o unikání stopy doby. Právě teď můžete být na Výstavišti přímými svědky, jak jeden z nich nenávratně mizí. Překrytím kabřincového obkladu minerálním zateplením a odřezáním masivních rudě natřených ocelových nosníků, doposud korunujících tuto stavbu, nám z toho vznikne jen tuctový, megalomanský panelák na Výstavišti. Pod rouškou energetických úspor tak trochu bledne heslo současného nájemníka Policie ČR  "Pomáhat a chránit" – alespoň ne co se týče k odkazu naši historie. Co asi můžeme čekat na fádním plášti budovy? Že by bílo-modro-žluté kreace na téma Policie ČR? To bude teprve pořádné maso. Takto ale rozhodně komunistický odkaz z naší paměti nevymažeme. Že bychom napříště zateplili třeba barokní radnici na náměstí, gotický hrad kde sídlí muzeum, nebo děkanský kostel na Bakalářích, který má dozajista ještě větší ztráty než budova OV KSČ? Určitě na to bude nějaký vhodný dotační titul a byla by velká škoda ho právě teď nevyužít. Tato příležitost se již určitě nebude nikdy opakovat.  
 
Vyšlo na straně č.4 v 11/2019 tištěném čísle Píseckého světa
 
Související článek:
Budova bývalého OV KSČ v Písku: od výjimečnosti k podprůměrnosti

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

22. 5. 2019 (14:10)  –  Mgr. Vojtěch Blažek

0
0

:( měl jsem ho rád KOKOS jeden :(

Odpovědět

22. 5. 2019 (14:22)  –  Ing. Tom Droppa

0
0

Je to naprosto stejně hloupé a krátkozraké, jako kdybyste měli původní Tatru 613 v originální metalíze, funkčním původním osmiválcem a sedačkama v kůži. A ten motor jste vyrvali a nahradili nějakým HTP z Fabie (protože žere míň) a kastli polepili letáky z Kauflandu, protože nebudete muset v zimě tak moc topit. A lehce ošoupané kožené sedačky vytrhat a nacpat tam nejlevnější potahy z AutoKelly, protože jsou nové.

Odpovědět

23. 5. 2019 (00:10)  –  Luděk Blaha

0
0

Škoda jen, že se obdobná restaurátorská péče nevěnovala před pár lety i městskému bazénu.
A také je možná škoda, že původně nikoho nenapadlo nastěhovat do té přenáramně prostorné budovy s velkým sálem na krásném místě přímo u parkoviště spíš Základní uměleckou školu a Dům dětí a mládeže.
Dětičkám by to jistě bývalo přišlo vhod.

Odpovědět

8. 6. 2019 (16:05)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

Komentář byl smazán pro porušení Kodexu přispěvatelů.

Odpovědět

10. 6. 2019 (17:33)  –  JUDr. Josef Šlehobr

0
0

DĚKUJI VÁM SRDEČNĚ.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.