DÉMOPHOBIA | Plzeňské pověsti a dadaismy v Hostinci U Štálichů v Čížové
ČÍŽOVÁ | Akustický projekt Démophobia – Petra “Démy” Škabrady, kytaristy a zpěváka kultovní punkové skupiny Znouzectnost, není třeba jejím fanouškům nijak zvlášť představovat. A těm, co tento bizarní název slyší poprvé, se sluší říci, že když se s hravou poetikou Démophobie seznámí, už nikdy nebudou vnímat folk, tak jak ho vnímali doposud. Přesvědčit se o tom mohou 20. dubna od 18 hodin v Hostinci U Štálichů. Koncert pořádá Společnost za práva zrcadel – nezávislá kulturní jednotka Prácheňska.
Původní sólová sestava Démophobie se po natočení prvního CD Plzeňské pověsti, písně a jiné plísně z roku 1994 rozrostla o další dva členy Michala Röhricha (Semtex, Petr Mach, Marie Rottrová, Cop, MHS a jiné) a Přemka Haase (Navzájem, Znouzectnost). Na několika koncertech hostovala také Romana Kohoutová (Pestalozzi, Znouzectnost, Musica Vagantium). Po několika vystoupeních odešel Přemek Haas a skupina se ustálila jako duo. V roce 2015 odešel Michal Röhrich a Déma koncertoval nějaký čas sám. V současné době vystupuje s kytaristou Filipem Fiedlerem a příležitostnými hosty Jiřím "Bavrem" Lokajíčkem a Zdeňkem Drahošem.
Repertoár skupiny tvoří zhudebněné plzeňské pověst a dadaistické hříčky. Věnuje se i vážným tématům. Démophobia na deskách je zábavná, krystalická, vybroušená a s řadou hostů hudebně duhová. Přesto fanoušci tvrdí, že Démophobii lze nejlépe poznat a vychutnat si všechny její podoby právě na koncertech. Déma o sobě ví, že není velký zpěvák, proto i jeho projev je velmi civilní. Na koncertech to je ovšem jiná. Jeho projev je až neumětelsky roztomilý, kterýžto dojem rád přihrává a přikrmuje osobitým klaunovstvím a nadsázkou. Recitál pak provází uvěřitelnými i neuvěřitelnými historkami z muzikantského života nebo vypráví o historii své milované Plzně a jejích pověstech.
Vstupné: 100 korun
Diskografie:
Plzeňské pověsti, písně a jiné plísně (1995)
Vycpávky (1999)
Mlýnek (2007)
Třetí poloha (2016)
www.demophobia.cz
Událost na Facebooku
Videoklip Praga V3S se natáčel v Radomilicích u Vodňan a okolí a Óda na Písek, jak jinak v Písku.