Dotkněte se historie v Městské knihovně Písek
V úterý 25. listopadu 2014 nabídne Městská knihovna Písek čtenářům jedinečnou možnost zalistovat si ve vzácných knihách. V době od 10.00 do 17.00 hod. budou odborníci z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích prezentovat v klubovně písecké knihovny šest starých tisků z historických fondů uložených v bývalém klášteře ve Zlaté Koruně a poskytnou zájemcům individuální odborný výklad a zodpoví jejich dotazy.
Návštěvníkům představí kolorovanou Bibli benátskou s krásnými ilustracemi, první českou bibli vytištěnou v zahraničí v roce 1506. Tento konkrétní výtisk byl v 17. století částečně dopsán táborským měšťanem a je důkazem toho, že „sui fata libelli"– i knihy mají své osudy. Obsahuje zmínku o povodni a o způsobu, jakým se majitelé knihy zachránili.
Rokem 1602 je datováno dílo Bartoloměje Paprockého z Hlohol a Paprocké Vůle Diadoch, které ukazuje zpracování a výklad českých dějin v době předbělohorské. Mezi Willenbergovými ilustracemi najde pozorný čtenář i jihočeská města.
Na počátku 17. století (1613) vyšla také jednodílná Bible kralická, nejnovější přírůstek Jihočeské vědecké knihovny z konce loňského roku. Její špatný stav zřejmě vyvolá zájem o téma restaurování knih.
Přímo našeho regionu se týká 3. díl Schallerovy Topographie von Böhmen s názvem Prachiner Kreis z konce 18. století, který je nejstarším českým místopisem. Kromě popisu významných míst, památek a zajímavostí v Prácheňském kraji, jehož krajským městem byl Písek, obsahuje také statistické údaje, např. počty obyvatel, domů apod.
Chválořeč, sbírka českých kázání píseckého rodáka Ondřeje Františka Jakuba de Waldta, patří ke stěžejním dílům jihočeského literárního baroka. Dobršský farář a oblíbený kazatel, píšící latinsky, vydal toto své jediné české dílo roku 1736 s podporou píseckého magistrátu a také je našemu městu věnoval. De Waldt se na odpočinek vrátil do svého rodného města, byl pohřben v kostele Narození Panny Marie, ale nyní lze nalézt jeho náhrobek na Svatotrojickém hřbitově.
Do doby baroka zavede zájemce i Atlas Novus, vydaný v Norimberku mezi lety 1730–1750, který tvoří obsáhlý soubor nádherných kolorovaných map celého světa.
Využijte této unikátní příležitosti, abyste se sami dotkli vzácných knih, které jinak můžete vidět jen ve vitrínách nebo na monitorech počítačů, a abyste se dozvěděli mnoho zajímavého nejen o dějinách knihtisku a samotných knihách, ale také o problematice jejich restaurování, uchovávání, zpřístupňování i o práci odborníků v oddělení historických fondů českobudějovické knihovny, kteří rádi zodpoví Vaše otázky.
PhDr. Hana Týcová
Městská knihovna Písek