Přihlášení

Když nemohou děti do Sladovny, jde Sladovna za dětmi

5. 3. 2021 | Sladovna Písek | Diskuze (0) | Kultura

Písecká dětská galerie Sladovna patří dlouhodobě mezi oblíbené cíle rodinných výletů. Rozlehlá budova na břehu řeky Otavy nabízí návštěvníkům nepřeberné množství živých výstav, zážitků, inspirace a společně stráveného času. Nyní však zeje kvůli koronaviru prázdnotou.

Sladovna má zavřeno, ale to neznamená, že by v ní usnul život. Připravuje se nový program, buduje se očekávané animační studio, chystá se výstava o vodě i dětský festival Pískoviště. Snad se co nejdříve situace uklidní a bude možné znovu přivítat návštěvníky.
 

Jak zní svět

 
I tak ale můžete do Sladovny nahlédnout. Ta totiž ve spolupráci s organizací UUUL a Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov připravila pro děti od 6 do 10 let on-line workshop s názvem Jak zní svět. O co jde?
 
Půvabný zvukomalebný workshop, inspirovaný stejnojmennou knihou Hiromi Ogata, je plný krásných animací, všedních i nevšedních zvuků a her. Tvořivě pracuje s jazykem, objevuje s dětmi, jak různí lidé a kultury slyší svět, jak vznikají slova, a jak si každý z nás může s jazykem hrát. Používá principy literární a dramatické výchovy, tvořivé hry a bystří tak uši, oči i jazyk.
 

 

Okolo nás vždycky něco nějak zní. Třeba když vstáváme, naše zívání. Maminka krájí chleba, bratr dupe, kočka mňouká, vítr fouká, déšť padá, slunce… 

 
Jsou zvuky, které se slyší. Některé se ale neslyší, zato se „vidí“, “cítí” nebo “představují”. V japonštině se popisují všechny tyto zvuky slovy. Ale nejenom v japonštině. Můžeme to dělat i my. Dělal to třeba Karel Čapek, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Zvuky, pocity, metodické a rytmické kadence převáděl do slov, vytvářel nová slova, hrál si s nimi a maloval slovy, aby jeho jazyk nebyl jen jazyk informací, ale aby budil ve čtenáři představivost a cit. A dělal to tak krásně, že si ho zamilovaly generace dětí i dospělých.
 
S kocourkem Kosmosem můžeme slyšet i vidět, jak zní kočičí svět. A můžeme zkusit najít, jak zní ten náš!“
 
Kompletní informace najdete na webových stránkách Sladovny: https://www.sladovna.cz/vystavy/jak-zni-svet/
Workshop je určený pro děti od 6 do 10 let (1. stupeň ZŠ).
Kontakt pro objednávky a další informace: Tomáš Novotný, tel.: 733 623 929, e-mail: tomas.novotny@sladovna.cz
 

Kampaň Donio –  podpořte realizaci workshopů zdarma

 
Od 16. února do 31. března 2021 realizujeme kampaň na Donio Plus. Hlavním cílem kampaně je umožnit dětem ze ZŠ a ZUŠ zúčastnit se workshopů zdarma: vybrané peníze zaplatí práci profesionálním lektorům ze Sladovny Písek, Vzdělávacího a kulturního centra Broumov a Dětského muuuzea UUUL a umožní nám doladit a udržet technické fungování celého interaktivního prostředí. Školy, které mají zájem o workshop zdarma, můžou kontaktovat UUUL nebo partnery projektu: Sladovnu Písek a Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Po dosažení milníků v kampani budeme se školami dohadovat konkrétní termíny workshopů podle pořadí na čekací listine.
 
0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.