Přihlášení

Permanentní p(l)ast / Petra Vichrová

26. 7. 2022 | Prácheňské muzeum | Diskuze (0) | Kultura

Výstava poukazuje na problém nadprodukce a konzumu

Prácheňské muzeum v Písku /  Malé výstavní síně 4. 8. –  18. 9. 2022 /  Vernisáž 3. 8. v 17 hodin

Také vás trápí výčitky, že se pravidelně ve vašich každodenních nákupech objevuje velké množství jednorázových igelitových pytlíků? Máte nepříjemný pocit z toho, jak nás plasty obklopují na každém kroku? Pokud ano, nejste v tom sami. Téma oslovuje i výtvarnici Petru Vichrovou, která se zaměřuje na hyperrealistické malby. Její náměty jsou zcela obyčejné, třeba pečlivě zvážené ovoce umístěné v igelitovém sáčku. To z výtvarného hlediska nabízí určitou vizuální přitažlivost, kterou výtvarnice ale shazuje pohledem na hnilobu vznikající v neprodyšném obalu. Odkazuje tak k pomíjivosti života i k problému nadprodukce a degradace zboží. Výstava nazvaná příznačně Permanentní p(l)ast začíná v muzejních Malých výstavních síních ve středu 3. srpna v 17 hodin slavnostní vernisáží.

Petra Vichrová se narodila v Počátkách v roce 1978, je absolventkou několika vysokých výtvarných škol, včetně AVU. Působí jako vysokoškolská pedagožka, na Katedře výtvarné výchovy Jihočeské univerzity učí malovat budoucí učitele výtvarné výchovy. Navíc vede v Českých Budějovicích velice úspěšný výtvarný ateliér pro veřejnost.

 „Při pohledu na plátna se nemusí divák cítit úplně komfortně, přestože autorka jen zobrazuje prostý fakt, se kterým se můžeme denně setkat v obchodech v podobě kusů masa ležících na pultech,“ komentují kurátoři výstavy Zuzana Duchková a Zdeněk Duda další z prezentovaných cyklů, který znázorňuje vepřové srdce opět zabalené do igelitového pytlíku. Další soubor v Písku vystavených obrazů se zabývá uvadajícími květinami. Toto téma není pro umělce nikterak nové, Vichrová mu však dává jiný rozměr, rozhodně nejde o tradiční honosná zátiší. Českobudějovická výtvarnice vadnoucími rostlinami v papírových obalech či skleněných vázách poukazuje na fakt, že sice dělají lidem radost, na druhou stranu je současný světový obchod s řezanými květinami spojen s řadou otázek okolo ochrany životního prostředí, vždyť 98% prodaných květin v České republice pochází ze zahraničí…

Hyperrealistická zamyšlení Petry Vichrové budou k vidění do 18. září, 6. září pak bude mít písecké výtvarné publikum možnost navštívit komentovanou prohlídku přímo s autorkou.

 

 

 

 

 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.