Přihlášení

Šťastné a veselé. Výstava o proměnách českých Vánoc ve 20. století

21. 11. 2016 | Jan Kouba | Diskuze (0) | Kultura

Galerie Prácheňského muzea v Písku, 22. 11. – 31. 12. 2016. Vzpomínáte, že v devadesátých letech se pod stromečkem začalo objevovat opravdové Lego? A pamatujete si ještě na vánoční řetězy slepované z barevných proužků papíru? Vyráběli jsme je všude – ve školce, ve škole, v družině i doma. Nejen vzpomínku na „devadesátky“ přinese letošní vánoční výstava Prácheňského muzea v Písku nazvaná Šťastné a veselé, která postihuje proměnu českých Vánoc v průběhu celého dvacátého století. V Galerii muzea se již od 22. listopadu budete moci vydat proti proudu času na vlně retra. „V hlavní roli zde bude vystupovat stromeček, ve 20. století v Čechách již plně rozšířený. K němu nedílně patří ozdoby, ty se do 20. let 20. století dovážely z Německa, ale od dob první republiky se jejich výroba plně rozvinula i u nás,“ popisuje etnograf a kurátor výstavy Jan Kouba.

K vidění tak bude osm scén, osm pokojíčků, kterým bude vévodit ozdobený stromeček. Výstavou budete postupovat zpátky v čase až do doby císaře pána. Estetická stránka Vánoc se za tu dobu značně proměnila a to se odráží na vánočních ozdobách, na balicích papírech, na stojáncích, na čokoládových kolekcích nebo pohlednicích a samozřejmě i na obsahu balíčků. Na výstavě tak děti najdou všechny obvyklé dárky, po nichž touží, jako třeba autodráhu, panenky, kočárky, autíčka, knížky, ale půjde o hračky, s nimiž si hráli jejich rodiče či prarodiče. Milovníci foukaných skleněných ozdob budou také potěšeni, v expozici jich najdou celou řadu, ti starší však rádi zavzpomínají na ozdoby korálkové a možná i třeba jen na zavěšená jablíčka. Podobně ke změně došlo u osvětlení stromečku – když budete procházet čím dál hlouběji do minulosti, elektrické řetězy tu vystřídají klasické svíčky. „Důraz klademe na prožívání Vánoc v domácnostech, ale chybět nebudou informace ani o veřejném prostoru. K 20. a 30. létům například neodmyslitelně patří fenomén stromu republiky, což je zvyk původně spojený s charitou, který se u nás poprvé objevil v Brně a našel své místo i v Písku,“ přibližuje další rovinu výstavy kurátor Zdeněk Duda. Autoři výstavy neopomněli ani reflexi změny v prožívání Vánoc, kdy v průběhu 20. století ztrácí obsah svátků onen duchovní rozměr a postupně se kloní stále více ke konzumnímu.

Většina exponátů pochází se sbírek Prácheňského muzea, řadu jich však bylo nutné také zapůjčit z jiných institucí (například z Muzea Středního Pootaví ve Strakonicích, z Milevského muzea či Prachatického muzea) a od soukromých sběratelů. Výstavu doplňují výtvarné dílny pro děti ze školek a prvních stupňů škol, na které je možné se objednat na pokladně muzea, pro žáky a studenty od 2. stupně výše nabízíme možnost komentovaných prohlídek s kurátory.

Muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodin mimo pondělí, v době svátků také 25. 12. i 26. 12., na Štědrý den a na Silvestra mimořádně pouze do 12 hodin. 

Objednávky školky, školy – pokladna muzea – 382 201 111

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.