Přihlášení

TCS Louisiana poprvé v Americe

7. 9. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Kultura

Nabízíme rozhovor s vedoucím tanečního souboru Louisiana Tomem Dvořákem bezprostředně po návratu z Texasu.

Co zavedlo Louisianu do Ameriky?

Byli jsme na soutěži Lone Star 2019 v hlavním městě Texasu Austinu. Je to jedna z největších soutěží v Line Dance v Americe. Sjelo se tam kolem 600 tanečníků, celkem asi 1000 účastníků z celé Ameriky. Louisiana byla jediný soubor z Evropy.

Jak jste se na takovou soutěž dostali?

Byla to víceméně náhoda. Pozval nás porotce Rowdy Dufrene, se kterým jsem se před nedávnem seznámil v Berlíně a pozval ho k nám na soutěž Czech Open. A on nás pak na oplátku pozval k nim do Ameriky na soutěž, jejímž je ředitelem. Poprvé za dvacet let existence souboru se nám stalo, že za nás hostitel převzal část nákladů. Taková nabídka se neodmítá. Výměnou jsme pomohli s přípravami, například stavět halu. Museli jsme se také naučit nové tance, například sambu. Chtěl bych moc poděkovat Tamaře a Viktorovi Houdkovým, kteří nám pomohli s přípravou. Pak jsme prostě bezhlavě vyrazili do Ameriky a do soutěže jsme přihlásili i tři týmy. Jsme jednoznačně první česká taneční skupina, která v Americe soutěžila a přivezla 11 cen. Pro mne je důležité, že naše písecká škola může směle konkurovat i v zemi svého původu.

Jaké to je, když Češi tančí české country v Americe?

Byla to zajímavá zkušenost. Požádali nás, abychom v sobotu zatančili country. Před námi vystupovaly ty největší americké hvězdy a my jsme se necítili zrovna dobře. Ale když jsme nastoupili v našich kostýmech, publikum začalo tleskat a na konci dokonce tleskalo ve stoje. Pak ale následovala trochu sprcha, když se nás zeptali, jestli jsme tancovali náš folklór. Je pravda, že české country je vlivem izolace za minulého režimu dost specifické.

Co jste zažili kromě tancování?

Ředitel soutěže nám naplánoval program na celých deset dnů a díky tomu jsme navštívili hodně zajímavých míst. Byli jsme například v Kapitolu a dostali jsme se dokonce až do kanceláře guvernéra. Navštívili jsme také pevnosti Fort Alamo a zastavili jsme se i v nejstarší tančírně z roku 1878. Hraje tam country hudba a všichni nosí klobouky. Texas má krásnou atmosféru. Tam před hotelem zastaví auto a vystoupí z něj kovboj. Odpovídá tomu i sortiment obchodů.

Budou kontakty s Amerikou pokračovat?

Určitě ano. Navázali jsme hodně kontaktů, lidé nás tam sami oslovovali. Podle našeho názvu marně pátrali, jakou máme spojitost se státem Louisiana a chodili se nás na to ptát. Vyprávěli jsme naši historii a bylo jim to sympatické. Dvě Američanky už se přihlásily na soutěž Czech Open a další skupina chce Písek navštívit příští rok. I my bychom se do Ameriky někdy rádi vrátili.

Co vás v dohledné době čeká?

Od září nabíráme nové tanečníky do našich dětských tanečních skupin od 3 do 6 let a od 6 let výš. Od 10. září začíná výuka v Line Dance klubu, kam může přijít kdokoli a bez partnera. V listopadu se uskuteční další ročník Czech Open, což je dnes největší soutěž v Line Dance v Evropě. Chtěli bychom také znovu uspořádat country bál, který jsme letos obnovili v rámci oslav našeho výročí.

AKCE SE USKUTEČNILA ZA PODPORY MĚSTA PÍSEK A JIHOČESKÉHO KRAJE.

rozhovor M.Myslivcová

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.