Přihlášení

Typograf a ilustrátor Václav Bláha slaví 96 narozeniny a připravuje svojí výstavu v Malých výstavních síních PM.

9. 4. 2018 | Martina Měřičková | Diskuze (0) | Kultura

Typograf a ilustrátor Václav Bláha žijící dlouhá léta v Písku se 10. dubna dožívá požehnaného věku 96 let. O to je požehnanější, že se i v tomto úctyhodném věku těší fyzické i psychické svěžesti a připravuje se na svojí další výstavu. Již příští měsíc bude 2. května v Malých výstavních síních Prácheňského muzea zahájena výstava volné a knižní tvorby Václava Bláhy s názvem Jezero duše.

Václav Bláha se celý život věnoval typografii, jeho rukama prošlo na stovky knih, které typograficky upravil a víc jak 100 knih též ilustroval. Typografii se věnoval od konce 40. let v nakladatelství Václava Petra. Při práci pro nakladatelství studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Po studiích spolupracoval s dalšími významnými českými a slovenskými nakladatelstvími, jako byl Odeon, Tatran nebo Československý spisovatel. Pro Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (pozdější Odeon) typograficky upravil téměř sto svazků edice světové poezie Plamen.  Tato úspěšná edice s typickým rukopisem Václava Bláhy mu otevřela dveře i pro další zakázky, jako byla práce na edici Klubu čtenářů a další. Spolupráci s bratislavským nakladatelstvím Tatran navázal v 70. letech, kdy mu byla znemožněna práce v českých nakladatelstvích.  Právě v 70. letech začal Václav Bláha formou samizdatu vydávat edici Hoštění, soubor kapesních ilustrovaných vydání poezie v malých nákladech, kterým se věnoval pro svojí potěchu. Za svoje typografické zpracování knih získal mnohá ocenění.  V knižní ilustraci si vytvořil vlastní slovník symbolů a motivů /vejce – oko – strom – skála/. Ilustrace se omezují na základní stylizované obrazy, ponechávající stále dostatek prostoru pro samotného čtenáře a jeho fantazii.

 Volná tvorba zůstává mírně stranou pozornosti a je spíše intimní výpovědí života na konci světa, jak by se jistě člověku narozenému v Praze, vesnička Svatá Anna mohla zdát. Na Svaté Anně strávil Václav Bláha většinu svého života a okolní krajina se stala jeho inspirací pro volnou, ale i ilustrační tvorbu. Vesnička stojí na skalním ostrohu v meandru řeky Otavy nedaleko Zvíkovského Podhradí.  Václav Bláha jezdíval po řece na loďce a kreslil. Motivy zrcadlení se na vodní hladině, třpyt slunečních paprsků na vlnách a intimní zákoutí říční krajiny jsou hlavními tématy rozmývaných akvarelů. Václav Bláha ve své tvorbě zaznamenává především vjemy a dojmy z přírody. V jeho ilustracích se například objevuje i rozeklaný strom stávající před okny jeho atelieru či skály zrcadlící se na vodní hladině. Městské krajiny jeho rodné Prahy se objevují jen sporadicky. 

Na připravované výstavě budete moci shlédnout volnou a ilustrační tvorbu pana Václava Bláhy. 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.