Přihlášení

U poničené mohyly si lidé připomenou první vítěznou bitvu husitů

23. 3. 2011 | PAVEL KRÁL | Diskuze (0) | Kultura

Pohled na Žižkovu Mohylu u Sudoměře z října LP 2006

SUDOMĚŘ - Začátkem letošního února proběhla sdělovacími prostředky informace o poškození mohyly vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Ta stojí nedaleko Sudoměře, obce na půl cesty mezi Pískem a Strakonicemi. Vandalové tenkrát ukradli bronzovou desku, která popisuje vznik mohyly. Kamenný monument připomínající první větší střetnutí husitů s královským vojskem a katolickými feudály, k němuž došlo 25. března 1420 na místě tehdy vypuštěných rybníků Markovcem a Škaredým, se opět stane centrem pozornosti.

V sobotu 26. března si na místě tuhle skoro šest set let starou událost připomenou a uctí lidé z občanského sdružení Svornost. Její jihočeská regionální organizace vzpomínkovou pouť pořádá. „Při cestě z Plzně na nově vznikající tvrz - a později i jakési hlavní město husitů - Tábor se tehdy několik set spoře vyzbrojených bojovníků z vozové hradby ubránilo mnohonásobné převaze těžkooděnců na koních. Vítězně tak začala několikaletá éra, během které následovníci Mistra Jana Husa prošli s kalichem v erbu skoro celou Evropou,“ připomíná posluchač Jihočeské university Aleš Procházka (21) z Písku. Ten s akcí, jejíž součástí bude - krom vzpomínkových projevů - i dovednostní a vědomostní soutěž uzpůsobená zvlášť pro mladší účastníky mimo sdružení, přišel. „Z okolních měst a vesnic je to coby kamenem dohodil. A přitom se jedná o naučnou zajímavost, jak lze i dorůstající generaci zábavnější formou nabídnout kus našich dějin“, láká pořádající student rodiny ke spojení příjemného jarního výletu s trochou české historie. Oficiální sraz je v půl desáté na vlakové zastávce Sudoměř. Odtud se pak přítomní pěšky vydají k samotné mohyle. Ještě během dopoledne se na místě počítá s opekáním na grillu. Klasické ohniště není totiž kvůli lokalitě uvnitř přírodní rezervace Řežabinec dovoleno. „O tom vandalském činu víme. I když věříme ve vyšetření a dopadení pachatelů, jsme ochotni se případně spojit s obcí Čejetice, která je faktickým vlastníkem sochy. Formou sbírky bychom pak mezi našimi členy symbolicky vybrali na opravu její poničené části,“ uzavírá Procházka.
Douškou budiž ještě dvě zajímavosti: režisér Otakar Vávra, jenž před nedávnem oslavil sté narozeniny, zakomponoval právě momenty z legendární bitvy do svého velkofilmu z poloviny padesátých let Jan Žižka. Výpravná scéna se tehdy natáčela přímo v reáliích blízko Sudoměře. Druhou pikantností šestnáct metrů vysokého pomníku postaveného v roce 1925 je to, že patří k dílům akademického sochaře Emanuela Kodeta, což byl dědeček bratrů Jiřího a Kristiana Kodetových.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.