Umění na kolečkách v Prácheňském muzeu
Prácheňské muzeum již v minulosti uspořádalo výstavy handicapovaných umělců pocházejících z Písku a záměrem výstavní koncepce muzea je v tomto směru pokračovat a rozšířit autory o jejich celorepublikové zastoupení. Výstava "Umění na kolečkách" bude v galerii Prácheňského muzea v Písku k vidění od 4.června do 6. července 2011. Pozvánka je připojena v příloze.
Kurátorka zmíněných výstav se rozhodla zorganizovat velkou společnou výstavu,
při které by autoři mohli společně prezentovat svá díla, která tvoří ve svém volném čase a jejichž vytváření se jim stává zároveň také výraznou terapií.
Autoři skupiny vystavujících, kteří se zúčastní písecké výstavy jsou téměř všichni klienty Svazu paraplegiků, Centra Paraple, o.p.s. v Praze. Přijedou z mnoha míst České republiky, Litoměřic, Děčína, Pacova, Zábřehu, Prahy, Milevska, Kladna, Řevnic, Vimperka i Písku.
Expozice vystavených děl bude obsahovat obrazy, kresby, fotografie, počítačovou grafiku a keramiku. Součástí výstavy bude i prezentace výtvarných prací asistentů Centra Paraple a jejich společná výtvarná činnost s jejich klienty. Vystavená díla si budou moci návštěvníci výstavy zakoupit a výtěžek z prodeje bude věnován Občanskému sdružení Mesada v Písku, které pomáhá respektovat a prosazovat práva lidí s handicapem a podporovat je v jejich integraci do společnosti. Svoje pobočky má Mesada ještě ve Vimperku a Jindřichově Hradci.
Výstava bude spojena s doprovodným programem pro vystavující. Komentovanou prohlídkou Prácheňského muzea a historické části města Písku. Po skončení slavnostního zahájení výstavy je připraven na nádvoří muzea koncert písecké kapely Závodní ovce a bluesového dua Paul Batto a Ondřej Kříž. Společenský večer všech vystavujících a jejich přátel se uskuteční v místě ubytování v hotelu Arena v Písku.
Snahou Prácheňského muzea je pokračovat v prezentaci takových setkání v časovém rozmezí po pěti letech. Do příštího programu výstavy kurátorka chystá přizvat i dětské autory a vyčlenit pro jejich expozici malou galerii v přízemí muzea. Záměrem společné výstavy bude představit malé i dospělé autory, které postihl podobný neradostný osud a zároveň jim pomoci seznámit širokou veřejnost s jejich schopností překonávat své fyzické bariéry, schopnosti transformování svých prožitků do různých výtvarných projevů, které by možná nikdy nebýt onoho osudového okamžiku, nebo vrozeného handicapu v sobě neobjevili a nevytryskly by na povrch z nitra jejich osobnosti.
Výstavní projekt finančně podpořil Jihočeský kraj.
Nad výstavou převzal záštitu starosta města Písku JUDr.Ondřej Veselý.
Sponzorskými dary přispěly advokátní kanceláře, JUDr.Jan Taraba, JUDr.Jan Starý a JUDr. Jiří Hřídel. Přispěly rovněž firmy Reality Grégr s.r.o. a Servis požární ochrany Luboš Čuka.
Irena Mašíková – Konštantová
kurátorka výstavního projektu
Dokumenty k článku
- Pozvánka (PDF, 393 kB)