Přihlášení

V květnu se otevírá Památník města Protivína s výstavou o operní pěvkyni Martě Krásové

3. 5. 2018 | Jan Kouba | Diskuze (0) | Kultura

Od května do října se pro veřejnost opět otevírá Památník města Protivína, jedna z poboček Prácheňského muzea v Písku. Mimo stálou expozici ověnčenou muzejní cenou zde bude po celou letošní sezónu k vidění speciálně pro Protivín připravená výstava Proměny Marty Krásové (1901 – 1970).

Její kurátorka Marie Bartošová v ní vzdává hold protivínské rodačce, operní pěvkyni, která prožila svou profesní dráhu ve stálém angažmá Národního divadla, odkud vyjížděla na evropská i americká turné. „Výstava nabízí především proměny Marty Krásové v mnoha jejích operních rolích. Nechybí ani připomenutí role filmové herečky, ale také role dcery, manželky a sestry,“ popisuje kurátorka, co je na výstavě k vidění. Návštěvník se tak bude moci potěšit zejména fotografiemi a předměty spojenými s postavou nositelky titulu národní umělkyně, které pocházejí nejen z fondů regionálních paměťových institucí, ale také z archivu Slovenského národního divadla i z rozsáhlého archivu Národního divadla v Praze, jako i ze vzácných archivů soukromých.

Protivín, jako rodné město pěvkyně, sledoval úspěchy své rodačky po celý její život i po jeho konci. Umělkyně byla připomínána přednáškami a v roce 2001 byl odhalen pomníček u příležitosti 100. výročí od narození. Krásová má ve městě nad Blanicí i svou ulici. Nová výstava je tak pokračováním snah připomínat životní i uměleckou dráhu paní Marty. Zároveň s výstavou vznikla i stejnojmenná publikace, která bude poprvé představena při slavnostní vernisáži ve čtvrtek 3. 5. v 16 hodin v Památníku. Kniha o Krásové bude k dostání jak v Protivíně, tak v Písku v muzejním obchůdku a její cena je 110 korun.

Protivínský památník je přístupný od května do října denně od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Jsou zde k vidění moderní expozice týkající se dějin regionu, které zaujmou jak dětského, tak dospělého návštěvníka. Zároveň muzeum nabízí možnost nahlédnout do exotické přírody prostřednictvím několika expozic (podmořský svět, pralesy, hmyz) a seznámit se s ohroženými druhy, jejich hlasovými projevy a dalšími zajímavostmi.

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.