Přihlášení

V Písku začíná CZECH OPEN 2018

2. 11. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Kultura

V píseckém kulturním domě dnes začala už tradiční akce CZECH OPEN – špičková mezinárodní kvalifikační soutěž pro World Championships v LINE DANCE. Od pátku 2. do neděle 4. listopadu ji pořádá TCS Louisiana ve spolupráci s Českou asociací Line Dance, Centrem kultury města Písku a pod záštitou starostky města Evy Vanžurové. Kromě soutěžících je srdečně zvána široká veřejnost. Na podrobnosti jsme se zeptali vedoucího souboru Toma Dvořáka

Jak se na Czech Open připravujete?

Letos jsme znovu posunuli své hranice a v tuto chvíli už je zaregistrováno rekordních 380 soutěžících ze 19 zemí. Kromě Evropy jsou registrováni i tanečníci z Jižní Koreje, Ameriky a většiny evropských zemí. Všichni se musíme domluvit anglicky. Je to organizačně neobyčejně náročné, musíme pro účastníky připravit doprovodné programy, spolupracujeme nejvíc se Sladovnou a Loutkovým spolkem Nitka, abychom se v kulturním domě vystřídali. Nejvíce problémů vzniká s ubytováním. Moc by nám pomohla vstřícnost a komunikace hotelů.

Máte během soutěže příležitost se v takové mezinárodní sestavě sejít, společně se pobavit a spřátelit se?

Obvykle po skončení soutěže v neděli večer uspořádáme párty. Tam to vře! Na samotné soutěži je úžasná atmosféra, tančí všichni bez rozdílu věku. Ať jsou to děti, dospělí, megastar nebo začátečníci, tlustí, hubení, všechny národnosti, všichni paří a tančí na jednom parketu. Máme tam i program, folklórní vystoupení a další. Ačkoli tam pochopitelně pořád panuje i soutěživost, mezi účastníky vznikají moc hezké vztahy. Našim dětem i dospělým to pomáhá i ve zdokonalování angličtiny. Domlouvají se navzájem, kdy se znovu potkají na soutěžích nebo soukromě.

Jaký byl pro Louisianu letošní rok?

Letošní rok pro nás byl mimořádně úspěšný. Sklízeli jsme ocenění na Berlin Open, někteří členové zabodovali sólově na soutěžích ve Španělsku a v Dánsku. V září jsme poprvé vyrazili do Anglie do Liverpoolu. Teď jsme se právě vrátili z Rakouska. Řada našich tanečníků postupuje do vyšších soutěží, což mě nesmírně těší. Barbora Gabrišová a Matěj Kučera jsou adepty na další české star. Vychází to z výsledků soutěží, které se sčítají v celosvětovém měřítku federace.

Na jaro chystáte velkou narozeninovou oslavu?

Už více než rok pracujeme na přípravě oslav třiceti let od založení country souboru v Písku. Chceme pozvat všechny členy, kteří od roku 1988 až po dnešek souborem prošli. 20. března 2019 pořádáme velký country bál pro veřejnost, kde budou k vidění i staré kostýmy a ocenění. Naše oslavy přijedou podpořit spřátelené taneční skupiny z celé republiky i ze zahraničí. Vše připravuje skupina tanečníků z první skupiny Oklahoma, bývalí a současní členové TCS Louisiana.

Co pro Vás těch třicet let znamená?

V republice není moc podobných country souborů, které mohou oslavit třicet let existence. Proto také připravujeme k vydání knížku, která mapuje nejen historii skupiny Oklahoma později přejmenovaná na TCS Louisiana ale vůbec country hnutí v České republice. Country hnutí založil před cca čtyřiceti lety pan František Bonuš. Spolupracujeme s jeho snachou paní Jitkou Bonušovou, která je i nejvýznamnější lektorkou v tomto oboru.   Díky tomu jsme se dostali i k materiálům o historii country hnutí, které zatím nikde nevyšly. Chceme tak píseckou country skupinu zasadit do širších souvislostí. Budou tam připomenuty důležité úspěchy, ale i neúspěchy a krize, veselé historky, osobnosti, které nás někam posunuly. Dokonce je zájem o její přeložení do angličtiny.

 

rozhovor M.Myslivcová

 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.