Přihlášení

Václav Bláha – Jezero duše

3. 5. 2018 | Jan Kouba | Diskuze (0) | Kultura

V píseckém muzeu dostává v květnu prostor volná a knižní tvorba výtvarníka a typografa Václava Bláhy staršího. Ten letos v dubnu oslavil 96. narozeniny a v tomto úctyhodném věku a v psychické i fyzické svěžesti představí své dílo na výstavě Jezero duše.

 „Typograficky upravil stovky knih, například pro nakladatelství Odeon, Tatran nebo Československý spisovatel, více než sto jich i ilustroval,“ popisuje kurátorka výstavy Martina Měřičková. Navíc v 70. letech vydával pro svou potěchu formou samizdatu edici Hoštění, což byl soubor kapesních vydání poezie v malém nákladu. Za zpracování knih získal řadu ocenění. Možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale jakmile uvidíte jím zpracované knihy, dojde vám, že je znáte – staly se totiž součástí naší kulturní paměti.

Jeho volná tvorba zůstává trochu stranou pozornosti, pro píseckého diváka je však navýsost zajímavá – nejčastěji se v ní totiž objevují motivy z nedaleké Svaté Anny, kde Bláha strávil většinu života. Vesnička stojí na skalním ostrohu v meandru řeky Otavy nedaleko Zvíkovského Podhradí a právě tady Bláha jezdíval na loďce a kreslil. „Proto se v jeho rozmývaných akvarelech tak často objevuje motiv zrcadlení na vodní hladině, třpyt slunečních paprsků na vlnách i zákoutí říční krajiny. Městské motivy z výtvarníkovy rodné Prahy se objevují sporadicky,“ vysvětluje Měřičková.

Vernisáž výstavy se koná v Malých síních Prácheňského muzea v Písku ve středu 2. 5. v 17 hodin a k vidění bude do 3. června.

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.