Přihlášení

Václav Špála – Na Otavě

5. 6. 2019 | Jan Kouba | Diskuze (0) | Kultura

Byla to právě řeka Otava, která propůjčila Václavu Špálovi svou modř a on ji pak nezaměnitelně přenesl na svá plátna. Výsledkem spojení jednoho z největších českých malířů a jihočeské řeky jsou obrazy, které představují vrchol české meziválečné krajinomalby. Po devadesáti letech se díla Václava Špály z takzvaného modrého období opět vrací do míst svého vzniku, tedy do Písku.

Výstava v Galerii Prácheňského muzea nabídne jedinečnou možnost zhlédnout vrchol tvorby předního českého malíře v nebývalém rozsahu. Ze sbírek veřejných institucí a od soukromých sběratelů se podařilo na výstavu zapůjčit zhruba polovinu ze známých děl zachycujících pohledy na řeku Otavu. ,,Ve spolupráci s předními českými institucemi jako je Národní Galerii v Praze, GASK v Kutné Hoře, GAVU v Chebu, AJG v Hluboké nad Vltavou a dalšími vznikla výstava, která jistě přiláká pozornost nejen odborné, ale i široké veřejnosti,“ přeje si kurátorka výstavy Martina Měřičková.

Součástí výstavy je i stejnojmenný katalog Václav Špála – Na Otavě, který mapuje pobyty slavného malíře na Písecku. Z dopisů, článků a archivních dokumentů skládá mozaiku jeho letních měsíců v letech 1929 a 1930, kdy trávil společně s rodinou prázdniny v lokalitě Cajska u Písku. Publikace obsahuje reprodukce všech vytavených děl a řadu dobových snímků. Jednu z kapitol též tvoří přepis rozhlasového rozhovoru se synem Václava Špály Janem, který na rodinné otavské pobyty rád vzpomínal.

V katalogu jsou též zpracovány i dvě současně probíhající doprovodné výstavy – Václav Špála v PískuMlýny na Otavě. První z nich odhaluje vztahy malíře k městu Písku a osobnostem, které zde pobývaly; druhá pomocí historických fotografií mapuje zástavbu na březích řeky mezi Pískem a Zvíkovem v době Špálových pobytů. Bohatý doprovodný program nabídne komentované prohlídky, výtvarnou dílnu, výlet po stopách Václava Špály přímo na Cajsku anebo možnost projít si výstavu při poslechu audio průvodce s dobovými nahrávkami.

 

Václav Špála – Na Otavě, 6. 6. – 18. 8. 2019, Galerie Prácheňského muzea v Písku

Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin

Partneři akce: Město Písek, Jihočeský kraj, Aukční síň Kodl

Podrobnější informace: www.vaclavspalanaotave.cz.

 Foto: ©Alšova jihočeská galerie

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.