Přihlášení

ZÁMEČTÍ PÁNOVÉ KATEŘINY SÝSOVÉ

27. 6. 2023 | Štěpánka Činátlová | Diskuze (0) | Kultura

Kateřina Sýsová v městské knihovně v Písku představuje portréty novodobých zámeckých pánů. Stylizované a občas inscenované snímky poukazují na jedinečné a neobvyklé charaktery zámeckých pánů a paní, které fotografka zachycuje na pomezí reality a fantazie.

Navazuje na tradice malířského portrétního zobrazení. Staré portréty zámeckých pánů a jejich rodin byly často vystaveny v reprezentačních sálech a sloužily jako symbol prestiže rodiny. Tyto tradice můžeme pozorovat v historii v rozmezí od 16. do 19. století. Později byla vytlačena médiem fotografie. Snaha představit se jako významná osobnost ustupovala do pozadí před intimněji a osobněji laděnými snímky. Sýsová ve fotografické tvorbě využívá právě této paralely. Její vyobrazení zámeckých pánů osciluje mezi zdánlivou veřejnou prezentací a intimním vhledem do soukromí.

Fotografii často považujeme za médium pravdivé, vhodné pro objektivní dokumentování, za otisk reality. V portrétech zámeckých pánů ale hraje velkou roli i inscenace. Do popředí se tak dostávají asociace snílkovství a idealismu, které je pro zámecké pány dle Sýsové příznačné. V dalších rovinách tím autorka upozorňuje na nemožnost skutečně fotograficky v úplnosti zachytit druhého člověka, na nutnou míru interpretace fotografovaného fotografkou, která vybírá, co a jak svým aparátem zachytí.

Fotografie pocházejí z knihy rozhovorů Aby po nás něco zůstalo. V knize společně s novinářkou Annou Novotnou mapovaly příběhy novodobých „zámeckých pánů a paní“ – svérázných osobností, které se rozhodly pořídit si zámek nebo zámeckou ruinu zdravému rozumu navzdory.

Kateřina Sýsová je česko-německá fotografka a kurátorka. Vystudovala žurnalistiku na FSV UK, fotografii na ITF a teorii a dějiny umění na UMPRUM. Stěžejním předmětem její tvorby je inscenovaná fotografie. Cíleně pracuje s fotografickým vtipem a kýčem. V minulosti se podílela na knihách Aby po nás něco zůstalo: příběhy novodobých zámeckých pánů a Rozhovory na hraně zítřka. Fotograficky ilustrovala básnickou sbírku Zastaveni. Byla oceněna Asociací profesionálních fotografů v kategorii Osobnost mladé české fotografie do 30 let za rok 2020. Ve své volné tvorbě se inspiruje vizualitou osmdesátých let a retra. Byla zastoupená na výstavách v galerii Gask, Fiducia nebo Teleport a na festivalu OFF v Bratislavě. Zde byly vystaveny fotografie ze souboru Kukbuk, průvodce českými recepty a stolováním. Její práce je možné najít na Instagramu pod profilem @kejtsy.

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy, která proběhne v úterý 27. 6. od 17 hodin za hudebního doprovodu Oldřicha Vlčka a za přítomnosti některých zámeckých pánů a paní.


 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.