Přihlášení

Beseda o cukrovce v Písku

6. 4. 2022 | Zdenka Staňková | Diskuze (0) | Neziskovky

Diabetes mellitus= cukrovka je závažné onemocnění, v současné době je v ČR již více než milion diabetiků , tj. méně než každý 10. obyvatel, a čísla rostou. I z toho důvodu se rozhodlo Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR a Diacel Písek uspořádat besedu pro rodiče a děti z Jihočeského kraje. Původní termín v listopadu musel být zrušený, volba padla na víkend začátkem dubna 2022. Zájem byl velký, kromě účastníků z Píku, přijeli lidi z Radomyšle, Velké Turné, Strakonic, Čkyně, Českých Budějovic, Kovářova, Temelína, Dřítně, Klikova a dokonce i z Prahy.

Besedu vedla MUDr.Marta Klementová z DiaVize Praha. Nejdříve se zaměřila na období přechodu dětí na dospělou část diabetologie, dalšími tématy byly senzory a jejich spolehlivost, spolupráce s lékařem, pomoc psychologa, kontroly na oční ambulanci, Covid a obezita, zdravá strava a sport, důležitost spánku, pravidelnost denním rytmu, a opět byly dotazy na téma alkohol. Mluvilo se o dia táborech, novinkách a o zkušenostech z ambulancí. Rodiče i dětí, se ptali na vše možné a paní doktorka jim ochotně odpovídala.

Zdeňka Staňková informovala přítomné o konferenci Dětská diabetologie 2022 a obtížích řešení legislativy ve školství v souvislosti s dohledem nad dětmi – diabetiky. Zároveň pozvala přítomné na vernisáž výstavy v Senátu PČR 19.dubna 2022.

Účastníci se shodli, že je nutné o cukrovce mluvit, že stále není dostatečné povědomí mezi veřejností a že chybí i osvěta ve školách, kde se o tomto tématu mluví jen okrajově. Všichni by si rádi podobné setkání a besedu zopakovali, předběžně by mohla být v Českých Budějovicích na podzim.

 

Zdenka Staňková,

Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR

&

Diacel Písek

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.