Pan Taktovka a tři dechové nástroje
Na čtvrtek 21.5. jsme měli naplánovaný koncert pro děti z předškolních klubů třech středisek písecké NADĚJE. Děti se od pondělí pořád ptaly, co to bude? A kdo nám bude hrát? Trochu jsme si povídali o píšťalkách. Byli jsme opět pozváni hudební agenturou Pavly Ondřichové Trefné na hudebně-vzdělávací pořad Partitura pana Taktovky.
V nově otevřeném sále Sladovny se sešly dvě třídy ZŠ T.G. Masaryka a naše předškolní děti. Očekávání dětí a napětí v sále houstlo a vyvrcholilo nástupem účinkujících. Nástup nebyl jen tak ledajaký a byl samozřejmě hudební. Na pomyslné podium napochodoval pozoun a pikola. Účinkující se začali rozhlížet a něco nebo někoho? hledali. Ano, hledali někoho, protože jim chyběl dirigent. Byli rozhořčeni, že ještě není v sále. Naštěstí se brzy objevil. Prý přiletěl za dětmi až z New Yorku.
Pan dirigent Taktovka, jak se dětem představil, měl obrovský kufr a začal dětem vyprávět. Vlastní Partituru, obrovskou knihu plnou melodií a rytmů pro různé hudební nástroje. Dnes nám chtěl představit tři hudební nástroje – pikolu, příčnou flétnu a pozoun. Dětem bylo vysvětleno, co to je hluk, zvuk, tón. Z kufru dirigenta se potom také ozývaly známé zvuky a děti měly uhodnout, co slyší. Například mačkaný papír, šustot igelitu, zvoneček, zvuk drobných peněz v hrnečku a jiné. Největším oříškem byl pro děti zvuk chrastících sirek v krabičce, to jediné neuhodly. Také se děti dozvěděly, jak se ticho nazývá v hudbě.
Hudební nástroje pak byly osloveny, aby vyluzovaly různé zvuky – větru, vody, motorky a letadla, zvířat. Velkým zážitkem byla skladba na pozoun, která zněla jako žába. Děti si také vyslechly úryvek Smetanovy Vltavy. Děti se pokusily pod vedením pana dirigenta Taktovky doprovázet hudební nástroje tleskáním, ťukáním, dupáním. Nechyběl zpěv písniček a rozlišování rytmu polky, valčíku, jazzu, durových a mollových tónů.
A jestli pak víte něco z historie nástrojů? Pikola je dřevěný dechový nástroj, dosahuje nejvyšších tónů ze všech dechových nástrojů, je dvoudílná a měří 32 cm, takže se klidně vejde do větší kabelky.
Příčná flétna je dechový nástroj zastoupený ve všech symfonických, dechových i komorních orchestrech. Skládá se ze tří částí: hlavice, středního a spodního dílu. Příčné flétny se po staletí vyráběly ze dřeva, dnes se vyrábí ze zlata nebo stříbra, ale jsou asijského původu a v Evropě se poprvé objevily ve 12. století.
Pozoun neboli trombón je žesťový hudební nástroj, je jedním z nejstarších hudebních nástrojů vyrobených z kovu. Používá se nejen v orchestrech, ale i v kvartetech, kvintetech, v jazzu a samozřejmě se uplatňuje i jako sólový nástroj, nejčastěji s doprovodem klavíru.
Zda může hrát pozoun vysoko jako pikola nebo hrát rychle jako pikola nám bylo též předvedeno. Děti si na koncertě vyslechly v podání flétny, pozounu a v doprovodu tamburíny Bolero, skladbu španělského charakteru, kterou si původně vyžádala od Maurice Ravela baletka. Složil tehdy krátké Bolero jako cvičnou skladbu. Bolero zaznamenalo obrovský úspěch, který zaskočil i samotného autora a dětem se veselá a rytmická skladba líbila.
Koncert se velmi vydařil, díky panu dirigentovi, kterého zahrála MgA. Lenka Ebelová, pedagog zdejší ZUŠ, své dovednosti na pikolu a flétnu předvedla Pavla Ondřichová Trefná z Písku a pozoun dětem skvěle představil Zdeněk Němec z Kolína. Všem účinkujícím patří velké díky, že nacvičili a uspořádali tuto akci pro děti, která byla vedena interaktivně, vtipně a s citem s prvky improvizace na momentální reakce dětí. Již nyní se těšíme na další podobnou akci a budeme všechny jen chválit.