Písecká NADĚJE bilancuje
Jistě víte, že pojem bilance znamená celkový přehled nebo výsledek činnosti a písecká NADĚJE se svými třemi registrovanými sociálními službami (SAS, NZDM a TP) a čtyřmi středisky v Písku, má co bilancovat.
Sociálně aktivizační služby (SAS) v Žižkově ulici pomáhají aktuálně třem desítkám rodin. Pro jedenáct dětí se podařilo zajistit školkovné a stravné v MŠ, devatenáct dětí dostalo díky vyřízení nadačního příspěvku školní pomůcky, včetně školního batohu. Šestnácti dětem byly zajištěny obědy ve škole zdarma. Dvě rodiny byly zapojené do projektu „Z nesnáze“. I letos děti zapojujeme do projektu „Krabice od bot“ ve spolupráci s Českobratrskou církví evangelickou ve Volyni. Některé děti jsou též přihlášeny do projektu „Vánoční beránek“ a padesát dětí bylo zařazeno do projektu „Fandimat“, kde jsou sepsána vánoční přání dětí, a veřejnost může nadělit dárky dětem, jejichž rodiče si to nemohou dovolit a řeší různé existenční problémy. Naše klientky samoživitelky byly zapojeny do projektu „Fandi mámám“, čtyřem rodinám se podařilo najít dočasné bydlení v azylovém domě, pro další čtyři rodiny se povedlo získat nové vyhovující bydlení, z toho dvě rodiny bydlí v městském bytě. V jedné rodině se podařilo získat dítě do výhradní péče otce. Rodinám jsou mimo jiné poskytovány doprovody na ÚP a jiné instituce a potravinová pomoc.
V letošním roce se podařilo zabydlet díky naší spolupráci s MěÚ a DBS na projektu „Podpora Housing led přístupů v Písku“ osm domácností, v příštím roce nás čekají ještě další dvě domácnosti. Aktuálně máme čtyři byty v domě s pečovatelskou službou a čtyři běžné byty. Účastníky projektu podporujeme ještě před samotným nastěhováním do bytu, pomáháme při vyřizování MOPky na zaplacení kauce, v jednání s institucemi (pošta, ÚP, DPS, DBS), dále se zajištěním vybavení bytu, stěhováním věcí do nového bytu. Podařilo se nám navázat s Probačním domem v Písku, jejichž klienti nám pomáhají se stěhováním.
Po nastěhování s klienty řešíme vyřizování sociálních dávek na ÚP, vyřizování lékařské péče, docházku dětí do škol a školek, vyřizování obědů ve škole, stravování seniorů u MSSS, apod. Podpora klienta cílí zejména na udržení bydlení, zdraví, životní spokojenost a sociální integraci. Zabydlen byl muž, který byl dlouhodobě bez domova. V novém roce bude do projektu uvolněn Radou města nový byt pro početnější rodinu. Tato rodina bude vybrána dle bodovacích kritérií z řad žadatelů o vstup do projektu.
V terénním programu bylo za tento rok zprostředkováno bydlení deseti klientům formou podnájmu nebo na ubytovně. Pro ostatní klienty hledáme jiné alternativy bydlení v podobě nocleháren, azylových domů apod. S některými klienty plánujeme umístění do specifických zařízení, jako jsou domovy pro seniory, pečovatelské domy nebo domovy se zvláštním režimem. Nyní před zimou byli ubytováni klienti na nově otevřené ubytovně, čímž se uvolnila kapacita na noclehárně pro další lidi bez přístřeší.
Na ubytovně Svatoplukova v Písku je poskytována služba SAS devatenácti rodinám. Letos se podařilo ubytovat dvě rodiny z vyloučené lokality do městských bytů. Jedna rodina dostala vstupní byt a druhá rodina se stěhovala díky projektu Podpora Housing led přístupů v Písku. Na ubytovně pořádáme pravidelné společné akce jako pečení velikonočních beránků a akci „Velikonoční zajíček“, kdy děti se svými rodiči hledaly sladkosti po ubytovně a jejím okolí. Další akcí bylo Pálení čarodějnic, kdy byla upálena čarodějnice vyrobená jednou maminkou. Nechyběla ani výroba dušičkových a vánočních věnců. Nově nabízíme vzdělávací aktivitu – vaření pro maminky. Jednou měsíčně se sejdeme v prostorách ubytovny, vaříme nebo pečeme. Na jaře se chystáme okna ubytovny vyzdobit truhlíky s květinami a společně s rodinami zasadit rajčata a hrášek ve venkovních prostorách.
Služba NZDM Ostrov poskytuje bezpečný prostor pro setkávání s vrstevníky, bez konfliktů a násilí, drog a alkoholu. Sociální pracovnice nabízely bezplatně pomoc v náročných nepříznivých životních situacích, s jejichž řešením si klienti neporadí sami, snažily se o posílení sociálních dovedností klientů, navrhovaly cesty k řešení. Klienti se též mohli zúčastnit veškerých volnočasových akcí, které klub pořádal, kde našli odreagování, ale i podporu.
V září se NZDM Ostrov zúčastnilo Týdne nízkoprahových klubů, který každý rok pořádá Česká asociace streetwork. V rámci týdne proběhly dva Dny otevřených dveří, na které byly pozvané školy, instituce i veřejnost. Pro školy byly připraveny preventivní programy. V listopadu jsme oslavili dvacáté narozeniny klubu Ostrov v konferenčním sálu písecké knihovny s bohatým programem, na kterém se podíleli i naši klienti. V prosinci proběhne ještě vystoupení klientů NZDM v Diakonii Blanka a vánoční besídka.
Celý rok jsme spolupracovali se školami a dalšími institucemi pracujícími s dětmi a mládeží. Příští rok opět zorganizujeme z větších akcí výtvarnou soutěž s celostátní působností, Den dětí s NADĚJÍ, prázdninové akce a programy a dalšími dílčími aktivitami budou besedy, preventivní programy nebo sezónní akce, které budou prostorem setkávání naší cílové skupiny s veřejností.
Předškolní klub Margaretka, klub doučování a některé volnočasové aktivity je možno realizovat díky projektu "Učení je NADĚJE", který je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Podpory integrace romské menšiny v roce 2023.
Díky službě SAS na Mírovém náměstí bylo úspěšně vyřízeno náhradní výživné, byla podpořena klientka při odchodu od násilnického manžela, a získala městský byt, který jí byl na základě vyplnění žádosti a bodového hodnocení přiřazen. Bydlení bylo nalezeno i zneužívané klientce, dále klientce, která byla s celou rodinou na ulici, byl zařízen azylový dům. Bydlení se podařilo najít celkem osmi rodinám. Velkému počtu klientek se podařilo pomoci s vyřízením žádostí u nadací – např. Fandimámám, Nadace Terezy Maxové dětem (kroužky pro děti, zaplacení internátu), Nadace J & T (zaplacení nájmu a kauce, příspěvek na brýle), Klub svobodných matek – 97% podaných žádostí bylo úspěšných. Čtyřem klientkám se sepisoval a podával návrh na rozvod. Poskytovaná podpora při komunikaci rodin se školami se odráží na zlepšení prospěchu dětí. S rodinami vyřizujeme příspěvek na úhradu obědů ve školách a školkách přes Jihočeský kraj a Patrona dětí, pro členy rodin se podařilo sehnat zaměstnání či brigádu. Realizujeme doprovody na ÚP, soudy a další instituce. Probíhá úspěšná spolupráce s OSPOD. Kuriozitou a zároveň milým zážitkem byl doprovod klientky k porodu.
Zaměstnanci písecké NADĚJE mohou svým klientům jmenované služby poskytovat, díky významné podpoře MŠMT, Jihočeského kraje, Města Písku a OPZ+, čehož si velmi vážíme.
Adventní kalendář nám připomíná, že rok se chýlí ke konci a blíží se Vánoce. Přejeme spokojené, láskou a pochopením naplněné vánoční svátky, pevné zdraví a stálé nadšení. Děkujeme všem za dosavadní úspěšnou spolupráci a těšíme se na další spolupráci v roce 2024!
Tým zaměstnanců písecké NADĚJE