Přihlášení

Pomozte zastavit stavbu spalovny odpadů ZEVO v Písku – papírová petice proti spalovně

15. 1. 2023 | Pavel Šebelle | Diskuze (4) | Petice

Písečtí politici porušili principy zastupitelské demokracie, tím, že zcela obešli veřejnost, utajili před ní velmi kontroverzní a zdraví škodlivý projekt spalovny odpadů ZEVO Písek. Nechali za peníze občanů tajně udělat projekty a studie a založili společnost ZEVO Písek. Bez souhlasu občanů zahájili řízení, na jehož konci bude stavební povolení. Stavět chtějí už v roce 2025 a spalovnu spustit na začátku roku 2027. Toto zařízení za 2 mld Kč by trvale na několik desetiletí poškodilo naše krásné město a zřejmě by i ohrozilo finanční stabilitu města i teplárny. Záměr písečtí politici prosazují manipulacemi a nepravdami. Jediná možnost, jak zastavit tento hazard s naším zdravím a hazard s městskými penězi, je hlasitý odpor veřejnosti. Proto by si všichni, kdo se spalovnou odpadů nesouhlasí, měli uvědomit, že je třeba proti ní něco udělat a alespoň podepsat petici.

Znění petice:
My písečtí občané vyzýváme písecké politiky, aby ukončili řízení vedoucí k výstavbě spalovny odpadů ZEVO v Písku. My v Písku spalovnu odpadů nechceme. Nechceme, aby naše zdraví a životní prostředí zatěžovala likvidace odpadů z jiných měst. Nechceme ve svém městě zařízení, které bude vypouštět 13 000 x víc těžkých kovů, 7500 x víc kadmia,  3400 x víc rtuti, 38 x víc dioxinů a dalších látek než předchozí 2 kotle na uhlí. Nechceme ve svém městě zařízení, které denně vyprodukuje až 10 t velmi jedovatého popílku a 49 t škváry kontaminované nebezpečnými látkami. Spalovny odpadů prokazatelně snižují ceny nemovitostí v okruhu 0 – 4 km, nechceme v Písku ZEVO, protože by negativně ovlivnilo ceny našich nemovitostí v celém Písku.


Petici můžete podepsat ve městě na těchto místech:

Trafika, paní Fialová, Tyršova 1329, Písek

Železářství Břenda, Pražská 434, Písek

Novinový stánek, třída Přátelství, sídliště Jih, Písek

Bez.obalový obchod, Drlíčov 150/14, Písek

 

Arch je v příloze dole pod článkem, lze jej libovolně šířit. Podepsané archy můžete odevzdat na výše uvedených adresách, kde se petice podepisuje a nebo po dohodě u Pavla Šebelle na tel.: 724724705.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

17. 1. 2023 (08:15)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Nedávno přinesla dokonce i česká média – např. HN, 14.12.2023 – info o nových technologiích, které UŽ EXISTUJÍ A FUNGUJÍ – "Patentovaný UBQ je termoplastický materiál na biologické bázi vytvořený jen ze směsného komunálního odpadu, nahradit může běžně používané plasty."…. Jakmile si tu postavíme předimenzovné spalovny – a malé jen na místní odpad se samozřejmě ekonomicky nevyplatí – tak kdo asi bude mít zájem na snižování produkce odpadu, recyklaci a podpoře nových technologií ????? A proč se asi teď jen tady v jižních Čechách přetahují minimálně tři místa o to, že právě u nich bude stát co největší ZEVO?

Odpovědět

18. 1. 2023 (12:10)  –  Pavel Šebelle

0
0

Ano UBQMaterials HTTPS://WWW.UBQMATERIALS.COM/ je izraelské firma a technologie, která funguje v Izraeli na komunální odpad a letos mají postavit linku v Nizozemí kapacitou 80 000 t/rok

Odpovědět

17. 1. 2023 (08:22)  –  Zdenka Jelenová

0
0

Pro nevěřící: článek z HN jsme připojili pod text článku – jen pro potvrzení, že moderní technologie už opravdu existují a fungují, nejde o žádné chiméry… Nebylo by tedy od politiků prozíravější řešit odpady prozatím zvýšením tlaku na snižování produkce a na separaci + zbytek dovážet do jedné velké spalovny v kraji, logicky asi spíš u ČB?? Než podpořit velkou spalovnu a odpad sem naopak svážet a snažit se o jeho zvyšování či alespoň ne-snižování??

Odpovědět

17. 1. 2023 (10:08)  –  Michaela Šťastná

0
0

Ačkoliv jsem téma spalovny odpadu otevřela před rokem, teprve v posledních dvou měsících se k tématu dozvídám další a další poznatky, proč musíme v Písku postavit ZEVO nejen ze strany města, společnosti ZEVO, ale i politiků.

Upřímně, rozlišuji příznivce ZEVO na dvě kategorie: na opravdu věřící v jediné a nejlepší řešení odpadů za pomoci spalovny, aniž by tomu předcházelo zdokonalení třídění a recyklace, a potom na sice nevěřící, ale ze ZEVO profitující, a tím nemám na mysli jen nějaký úplatek.
A nikdy mě během toho roku nenapadlo, že se tak závažná věc, jakou stavba spalovny a závislost teplárny na ní je, dokáže stát předmětem licitací, spekulací, a handrkování, jako by se jednalo o rozhodnutí o umístění lavičky na jedno volební období.

Nepochopitelné vyřčené výroky nedovedu ani pojmenovat, zacyklení v odrhovačce doslova nepravdivých výroků, a především neustálé omílání pseudofaktu, že jediné možné řešení pro nás je dnes, včera a hlavně zítra pouze ZEVO ze strany prosazovatelů spalovny nebo dotčených politiků, to vše otevřelo téma do nevídaných rozměrů, do kterých jsem se před rokem rozhodně nechtěla nořit.
ZEVO není bazén nebo lavička a podle reakcí ve veřejném prostoru jsem nabyla přesvědčení, že ani jedna z kategorií příznivců ZEVO si neuvědomuje dosah významu takové stavby a namísto toho v tématu hledá vlastní výhody, neexistující pozice a pózy nebo se pokouší si na tématu vybudovat pozici.

A za tu poslední dobu jsem přečetla spoustu informací k ZEVO, o které vůbec nestojím, protože já mám od začátku jasno a nepotřebuji znát parametry ZEVO, jeho princip fungování, smlouvy, úmluvy, zápisy, memoranda a další kvanta informací.

 Přesto všechno jsem se nikde nedočetla, proč se stavbou spalovny snažíme obelstít zákon o odpadech, který žádné ZEVO neupřednostňuje, proč na mylných informacích téma posouváme do katastrofické podoby, proč podceňujeme zátěž ze spalovny, nebo proč se má odpad stát náhradou za uhlí, a nakonec, proč se tak závažné téma tajilo před veřejností.

Neuvěřitelné je, že aniž by se ZEVO objevilo ve volebních programech koalice, jeho realizace je součástí koaliční smlouvy. Vážení voliči koalice, opravdu chcete spalovnu ZEVO v Písku, opravdu voliči ze Smrkovic chtěli spalovnu, opravdu voliči z oblastí spadu škodlivn v důsledku provozu ZEVO chtěli spalovnu, opravdu jste volili ZEVO?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.