Přihlášení

V prvním místním referendu zvítězilo ANO – Nový akvapark pod hradbami nebude

12. 1. 2013 | Martin Zborník | Diskuze (9) | Petice

Referendum Písek

Na otázku: "Jste pro přemístění plaveckého stadionu (akvaparku) v Písku ze stávající lokality pod historickými městskými hradbami na jiné místo a po dobu výstavby nového zachování provozu v plaveckém stadionu stávajícím?" odpovědělo 9 471 (89,9%) Písečáků ANO. Naopak NE řeklo 1 042 (9,9%) lidí. Prázdný lístek vhodilo do uren 21 lidí (0,2%). Výsledek referenda je pro naše zastupitele závazný. Co to znamená? Předně velké vítězství obyvatel Písku nad nepochopitelným dlouhodobým postupem minulé i současné radnice. Velký dík patří všem, kdo se v této věci aktivně jakkoliv zapojil. Písečáci si nepřejí navržený akvapark pod hradbami, bude se tedy hledat místo nové a doufejme, že se bude konečně veřejně diskutovat, co vlastně od nové stavby chceme: velkolepý akvapark nebo jen dobrý bazén. Vracíme se na úplný začátek, což je bezesporu vůle většiny, ale také velká příležitost. Udělejme to tedy znovu lépe za účasti lidí, kterým evidentně osud bazénu v Písku není lhostejný.

Volební účast byla vysoká. K volbám bylo zapsáno 24 175 osob, z čehož 10 759 (44,5%) se dostavilo k místnímu referendu. Přesto je to účast nižší, než v souběžném 1. kole prezidentských voleb, kde přišlo v Písku rekordních 64% voličů. Úbytek 19,5% voličů může mít mnoho důvodů např. menší informovanost o referendu než o volbách prezidentských, samostatné netradiční místnosti pro referendum, příliš složitá otázka na kterou nebylo možné jednoznačně odpovědět, lidé nedostali předem volební lístky k referendu … . Stejně tak mohly odradit mnohé voliče velké nejasnosti, které vznikly těsně před referendem zveřejněním nových posudků o relativně dobrém stavu stávajícího bazénu, nebo pochybnosti jak mám hlasovat v případě, že nechci nový akvapark, ale chci komorní citlivý bazén na stávajícím místě …

V každém případě podmínky pro závaznost a platnost referenda byly bohatě splněny – minimální účast byla požadována 35% (skutečná 44,5%) a alespoň 25% všech voličů ve městě muselo říci ANO ( v Písku řeklo ANO 39,18%). Podrobně viz: Vyhlášení výsledků hlasování v místním referendu.

Co bude dál?


Zastupitelstvo a radnice musí respektovat vůli občanů. To tedy znamená, že bude muset investovat do zanedbané údržby na zajištění udržení provozu stávajícího bazénu. V případě že bazén nechceme nějak výrazně zrenovovat, zateplit a opravit (a to třeba i venkovní 50m bazén) je třeba neprodleně zahájit hledání nové vhodné lokality pro bazén nový. Tento proces bude poměrně dlouhý a bude mít přímou návaznost na nový územní plán města, který se začne co nevidět zpracovávat. Aby však tyto kroky měly smysl, je třeba nejprve závazně říci, pro co vlastně hledáme místo = co vlastně chceme stavět. Budeme v současné finanční situaci města trvat na drahém akvaparku s tobogány, saunami, vířivkami a dalšími wellnes službami, s pouze vnitřním 6 drahovým bazénem? Nebo budeme chtít bazén s atrakcemi s kvalitním zázemím pro závodní plavání s 8 drahami a zachováním venkovního koupání? To je, myslím, klíčová otázka.


Jako inspiraci si mohou odpovědní představitelé vzít bezesporu několikrát diskutované studentské návrhy, jako myšlenkový potenciál různých přístupů a řešení viz náš předchozí článek Prohlédněte si z tepla svého domova 9 studentských návrhů bazénu pro Písek.


S přizváním kvalifikovaných odborníků, zástupců uživatelů zařízení a za účasti široké veřejnosti se pak může vytvořit smysluplné, ekonomicky přijatelné zadání. Když se na něm dokážeme shodnout máme z půli vyhráno. Vyvaroval bych se, ale povrchním anketám na nespecifikovaná témata s otázkami tipu: Chcete akvapark, nebo chcete bazén?.

Pak bude následovat výběr vhodné lokality pro nový záměr. Je to víceméně odborná záležitost, která má řešit dostupnost, urbanistické začlenění do struktury města, napojitelnost na nezbytnou infrastrukturu a sítě apod. Výsledkem pak bude variantní řešení prověřující možnosti jednotlivých lokalit se zohledněním všech pro a proti. Je již na co navazovat, v tomto směru již odvedla velkou práci pracovní skupina sboru architektů, která například navrhuje a posuzuje vhodnost vytipovaných lokalit: Výstaviště (mlatová plocha), pozemek pod VOŠL a SLŠ Písek, zahrada Městské služby Písek, s.r.o., Výstaviště (tenisový areál), Výstaviště (letní kino), lokalita nad Teplárnou Písek a.s., plocha u supermarketu Billa, areál JITEX a.s., bývalý vojenský autopark. Podrobný viz článek Bazén tady nebo jinde. Vlastní výběr pak bude po veřejném projednání na našich zastupitelích.


Abychom pak měli v našem městě co nejlepší novou stavbu a to jak po stránce funkční, provozní, ekonomické i estetické stačí vyhlásit architektonickou soutěž. S kvalitním zadáním je velká jistota, že dostaneme to co chceme v nadstandardní kvalitě s dodržením předem stanovených prostředků na provoz i výstavbu. Co je ale nesmírně důležité, je právě kvalitní zadání. Pak stačí již jen dobře zvolená porota a výsledek je zaručen (dnes se běžně vybírá z cca 50 návrhů, a to by bylo, aby tam nebyl mezi nimi ten pravý). Neopakujme u nás hojně praktikované nevhodná výběrová řízení na základě nejnižší ceny za projekt (ten pak podle toho vypadá), nebo pomocí úzkého výběrového řízení přes technické služby, tak jako tomu bylo např. u projektu předchozího akvaparku.

Jak je vidno bude to cesta dlouhá a ostře sledovaná. Je to ale zároveň obrovská šance začít znovu a nestavět další šikmou věž v Pi….. , která stojí na špatných základech. Parodoxem je, že se mnohým našim komunálním politikům referendem sejmul velký balvan, který si táhnou ve spojitosti s akvaparkem z minulosti na zádech. Série mnohých rozhodnutí, za kterými si již dnes mnoho z nich nestojí, se dneškem rozplynuly na hladině bazénu. Tak snad se nakonec můžeme všichni společně nadechnout k novým lepším plánům pro Písek. Věřím, že v Písku nastává zlom v komunální politice před referendem a na nové pojetí po referendu s bedlivou a konstruktivní účastí veřejnosti na podobě našeho města.

O souběžném 1.kole prezidenstkých voleb na písecku čtěte v článku V Písku vyhrál Karel

Vývoj celé situace okolo bazénu lze podrobně sledovat v přiložených odkazech na předchozí články.

POSLEDNÍ:

Návody: Jak volit v referendu o bazénu a Koho volit za prezidenta

Nechci akvapark = VOLÍM ANO !

Volím NE a chci akvapark, paradoxy naší doby …

Mobilizace: Přijďte k referendu, rozhodněte, jak dál s bazénem!
Pravda o stavu píseckého plaveckého stadionu vyšla najevo
Tisková zpráva města Písek k plaveckému bazénu

Celý článek IDNES 28.12.2012 – Písek chvátá na nový bazén, starý přitom vydrží ještě 20 let

Nebojme se referenda
Zastupitelé odsouhlasili referendum k přemístění bazénu
Referendum k novému bazénu bude

Podle právního posudku je otázka k referendu o bazénu v pořádku v obou částech


Prohlédněte si z tepla svého domova 9 studentských návrhů bazénu pro Písek
Mezisoučet petice na vypsání referenda k otázce bazénu
Veřejná diskuze k petici o plaveckém bazénu
Bude první písecké místní referendum o umístění plaveckého bazénu?
BAZÉN TADY NEBO JINDE ??
Na vzdory petici odborníků zastupitelé rozhodli o výstavbě aquaparku pod hradbami
Zasaď strom, zploď dítě, postav akvapark?
O petici na přemístění píseckého bazénu se bude jednat až v březnu
Výsledky petice k záměru výstavby nového bazénu v jiné lokalitě
Petice k záměru výstavby nového bazénu
Nový bazén se přemísťovat nebude, zůstane pod hradbami
Plavečák nebo aquapark – posune nás někam veřejná anketa?
Výsledky ANKETY – Rekonstrukce plaveckého bazénu v Písku
Jak dál s plaveckým stadionem?

SOVISEJÍCÍ ANKETY

Půjdete k referendu o přemístění bazénu? – hlasovat můžete ZDE

KDE MÁ PODLE VÁS STÁT NOVÝ BAZÉN? – VÝSLEDKY NAŠÍ ANKETY
Na základě výstavy studentských návrhů řešení nového bazénu na jiných místech v Písku podporujete znovu otevření debaty o záměru výstavby projektovaného aquaparku pod hradbami? – VÝSLEDEK NAŠÍ ANKETY

0
0

Diskuze k článku +

12. 1. 2013 (21:38)  –  Dita Žlábková

0
0

Moc hezký a výstižný článek.Nezbývá než souhlasit. Znovuotevření tohoto problému bude znamenat zodpovězení spousty otázek. Jednou z nich bude, pro koho chceme plavecký bazén vybudovat.Je třeba vzít v úvahu, kdo plavecký bazén v současné době navštěvuje. Při vhodně vybraném projektu bude pak jen třešničkou na dortu, když se nám podaří do bazénu přivést i návštěvníky Písku.

Odpovědět

12. 1. 2013 (22:29)  –  Luděk Blaha

0
0

Stává se v různých patrech zastupitelské demográcije, že rozhodovací procesy jsou vnímány, jak už jsem dříve uváděl, jako zápas ve skvoši, aby si hoši egíčko pohladili. A tak se zamítne rozumný návrh jen proto, že jej navrhl ten či někdo jiný. Pak se to pojímá jako vítězství ideje a to zase tamti neodpouštějí a příště to vrátí. A tak všelijak, jak se říká jako u blbejch.
Snad se v časech budoucích čistě náhodou někde něco nezadrhne třeba jen proto, aby se mohlo říci: sami jste to chtěli.

Odpovědět

12. 1. 2013 (23:22)  –  Magdalena Myslivcová

0
0

Úžasné! Dnešní den se zapíše do novodobé historie Písku, protože Písečáci dokázali zmobilizovat své síly a projevit svou vůli pro lepší Písek a proti politické zvůli. Zvítězil zdraví rozum a láska k Písku. Občanská společnost už se v Písku probouzí delší dobu, dneškem však definitivně začínáme novou epochu. Díky všem, kteří se nenechali otrávit a vytrvali v boji za referendum!!! Ať žije Písek!

Odpovědět

13. 1. 2013 (00:11)  –  Luděk Blaha

0
0

Já bych, paní Myslivcová, s dovolením s jásotem setrval spíše v přiměřené umírněnosti.
To, že nám rozhodčí na začátku prvního setu možná pětisetového mače přiznal sporný míč, může zápas významně ovlivnit, ovšem bez záruky konečné výhry.
Osobně zajásám, až vynořím hlavu po prvním hupsnutí do vlahé, zdravotně nezávadné vody venkovního bazénu solidního plavečáku, aniž by mne pak na břeh tahaly ošetřovatelky některého ze zdejších domů s pečovatelskou službou.
Z mého pohledu se láska k místu bydliště projevuje spíše tím, že občan nedělá nepořádek a chová se slušně na veřejném prostranství. Tohle je spíš živý zájem o obecní dění.

Odpovědět

13. 1. 2013 (10:12)  –  Magdalena Myslivcová

0
0

Milý pane Blaho, každý nechť si jásá podle své chuti. Já mám z výsledku referenda velikou radost. Zdárné dokončení celé naší bazénové kauzy bude ještě běh na dlouhou trať, ale v tuto chvíli jsme zažili procitnutí veřejnosti z letargie a uvědomění si své důležité role při správě věcí veřejných ve městě. Budou-li se občané v budoucnu více zajímat o veřejné dění a nebudou se bát k němu vyjadřovat či do něj zapojovat, pak máme napůl vyhráno a Písek bude vzkvétat. Krásnou neděli!

Odpovědět

13. 1. 2013 (10:19)  –  Ondřej Blažek

0
0

Děkujeme všem občanům a organizacím, kteří nám od začátku sbírání hlasů pod petici až po konečnou masivní účast v referendu pomohli prosadit naši myšlenku. Byli jsme potěšeni a překvapeni, v jak velké míře Písečáci ukázali svou občanskou uvědomělost účastí na věcech veřejných. Přípravný výbor.

Odpovědět

13. 1. 2013 (20:11)  –  Tomáš Poskočil

0
0

A my děkujeme přípravnému výboru!!! Nebýt Vašeho nasazení, nikdy by se referendum nemohlo uskutečnit… Smekám kloubouk!

Odpovědět

13. 1. 2013 (21:17)  –  pavel král

0
0

Před lety jsem po zhlédnutí prvních projektových studií nového akvaparku,které neomaleně vyvěsilo
Vedení Technických služeb ve vestibulu plaveckého bazénu, kterého jsem pravidelným návštěvníkem- zůstal v šoku. Jasné poselství diletantství s jediným cílem-rychle zadat stavbu předjednaným realizačním firmám s rychlým vyčerpáním dotací z EU.
Podzemní garáže pod bazénem ,pět v rohu přikrčených drah se studenou vodou, zrušení plavecké školy a mnoho dalších nesmyslů mne iniciovalo k sepsání vcelku vyčerpávajícího komentáře úspěšnosti a praktičnosti tohoto i ostatních investičních projektů řízených městem/konferenční centrum ve starém kult.domě a jeho využití bez hotelové kapacity apod/
To vše bylo na úplném začátku mnoha protestů a iniciativ odborných i veřejných,které vyústilo v toto
úžasné referendum, které dalo jasný signál všem ,pro který je názor občanů dotěrným hmyzem.
Dostat se do bodu nula v tomto projektu bylo spousta práce vás organizátorů i vás bezejmenných, kterým jednoduše ještě záleží na tom,abychom byli jednou za čas hrdi na to kde žijeme a vychováváme své děti a věřili v základní princip demokracie-občanskou společnost.
A za sebe ještě jedno drobné poděkování za to,že jsem tímto už po třetí vyhrál láhev šampaňského
nad paní Bílkovou s pokladny bazénu-protože stavět se prozatím nebude!!

Odpovědět

13. 1. 2013 (23:15)  –  Luděk Blaha

0
0

Takže v Písku dobrý.
A co na radnici?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.