Přihlášení

Ať žijí dotace!

6. 8. 2017 | Martin Brož | Diskuze (6) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Je tomu jen pár dní, co na posledním zasedání rady města Písku byl v tichosti ve sloučených bodech odhlasován další „chytrý“ projekt s názvem eCulture (zasedání rady města 20.7.2017 / bod 40 z) krásných (z mě dostupných informací) 15,2 milionu korun. Ale abych nepředbíhal, začněme pěkně od začátku celého příběhu.

Co to vlastně projekt eCulture je? V jednoduchosti by se dalo říci, že se bude jednat o webovou aplikaci na způsob fotobanky, něco jako například již fungující projekt Media Wikipedie, kam může kterýkoli uživatel nahrávat své fotky, ostatní zdarma stahovat a libovolně používat. V našem případě by se mělo jednat nejspíše o fotky píseckých památek, různých logotypů a dalších obrazových materiálů, vhodných primárně pro potřeby městských organizací. Druhým úkolem těchto stránek, tak jak mě bylo řečeno, by mělo být vytvoření média, které by sdružovalo data o probíhajících akcích v Písku tak, aby se v nich dalo přehledně orientovat. Sám o sobě je tento nápad skvostný a osobně ho velmi vítám, co však je pro mě osobně záhadou, je jeho cena. Tedy konkrétně 15,2 milionu korun, které se za tento projekt utratí hlavně z dotací.

Vše to začalo asi tak před necelým měsícem, kdy mě zastavil občan na ulici a ptal se mě, co si myslím o projektu eCulture, v danou chvíli jsem popravdě vůbec nevěděl, o co jde, a tak jsem na jeho popud začal pátrat. Moje první cesta vedla na město, kde mě úředníci navedli na destinační management za panem Jánským. Ten mě řekl prvotní informace, o co vlastně by mělo jít. Po chvilce dalšího pátrání jsem se dostal k průvodním materiálům, které si město nechalo zpracovat jako studie proveditelnosti a právě zde začínal můj údiv. Z pohledu neznalého člověka bych asi tabulky s cenami hardwaru prolítnul jak vítr, aniž bych se zastavoval nad jejich hodnotami, ale ,,ouha“, osobně se cítím být odborníkem v oboru a když vidím ceny dvakrát až třikrát vyšší než by měly být, začínám kroutit hlavou nad tím, proč to tak vlastně je. První, co mě problesklo hlavou bylo, proč sakra město v dnešní době různých cloudů chce vlastnit kus železa, na kterém to vše poběží, proč se město chce starat o hardware, který každým dnem i nocí zastarává a za 5 let (což je doba udržitelnosti projektu) bude muset opět vrážet nové finanční prostředky do jeho obnovy. Vždyť jsme město, které má na svém území technologické centrum, tak proč nevyužívat jeho služeb?! Na druhý den jsem si tedy vyžádal audienci přímo u pana místostarosty Josefa Knota, po chvilce rozhovoru jsem nastínil situaci, že celý projekt, jak ho vnímám, by měl mít hodnotu tak maximálně dvou až tří milionů. Tím myslím samozřejmě cenu návrhu webu, vytvoření mobilní aplikace a celé implementace projektu. Místostarosta Knot se mnou v danou chvíli souhlasil a prohlásil, že i jemu se celá částka zdá neúměrná a že se na to ještě podívá. Asi si dokážete představit mé rozčarování, když na radě města (na které jsem byl přítomen) najednou byly předloženy materiály ve stejné podobě a ke všemu ještě všechny přílohy nesly na sobě cejch NEVEŘEJNÉ. Právě zde se vracíme na začátek našeho příběhu.

A proč vlastně píšu AŤ ŽIJÍ DOTACE? Nu je to lehké, po vyžádání neveřejných materiálů (tedy do dnešního dne jen jednoho, a to zápisu z jednání pracovní skupiny /to bylo poskytnuto p.Filipem z města/, k druhému jsem se zatím nedostal /p.Jánský – Píseckem s.r.o./, prý ještě nebylo oficiálně vydáno městem) už je mě jasné, proč to vše. Celkové náklady jsou v našem případě cca 15,2 milionu (8,8 náklady na pořízení + 6,4 náklady na provoz = doba udržitelnosti projektu po dobu 5ti let) z toho dotace je 7,9 milionu a podíl města je 880 tisíc. Tudíž ať počítám, jak počítám celkem nás projekt aplikace na způsob fotobanky vyjde na cca  7,3 milionu korun, a to se mě zdá jako velmi drahý špás. Chápu město, že chce za každou cenu získávat peníze z dotací, ale je opravdu nutné vyhodit 7 milionů za něco, co by na trhu mělo stát maximálně cca 3 miliony a ještě ani nevíme, zda celý projekt bude vůbec k něčemu? Doporučil bych městu, ať raději vezme ze svého ty tři miliony korun bez dotací, nechá si naprogramovat aplikaci a hostuje jí v nějakém cloudu, pořád to bude levnější než řešení za 15 milionů. Osobně jsem velmi zvědav, jak se k tomu postaví zastupitelé a jak tohle celé projde zastupitelstvem.


Aktualizuji 7.8.2017 – město dneska vydalo také prohlášení http://www.piseckysvet.cz/pisecky-hydepark/reakce-meu-pisek-at-ziji-dotace jen bych rád dodal, že mají pravdu, rád bych vycházel ze správných údajů, ale to by mě město muselo tyto údaje dát i přes moji žádost a to jak na příslušném odboru, tak i u p.Jánského.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

7. 8. 2017 (03:02)  –  Zbyněk Konvička

0
0

Rád bych Martinovi poděkoval za srozumitelný nástin výše zmíněného projektu eCulture včetně toho, kolik by město Písek tato investice stála, respektive mohla stát.

Jen bych si dovolil doplnit, že fotografie píseckých památek s volnou licencí Creative Commons (tedy mohou být využity k nekomerčním účelům při zachování volné licence, nejčastěji uvedení autora) jsou již pro všechny zájemce k dispozici na stránkách Wikimedie nejen na tomto odkazu:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Cultural_monuments_in_P%C3%ADsek

bližší informace o píseckých památkách rovněž v Památkovém katalogu Národního památkového ústavu zde:

http://pamatkovykatalog.cz/?mode=fulltext&keywords=P%C3%ADsek&order=relevance%3Adesc&presenter=ElementsResults


Přehledný kalendář akcí v Písku bych v internetovém prostředí uvítal rovněž. Jisté pokusy už v Písku také byly, snad by byl tento úspěšnější (ovšem když by se o něj někdo pravidelně staral a plnil ho daty).

Odpovědět

7. 8. 2017 (08:49)  –  PhDr. Andrej Rády

0
0

Odpusť otázku neinformovanému, který se však chce polepšit: Co je to region Písecka?
Dost se s tímto pojmem operuje, já však –a to ani na Google – nemohu odhalit tu příslušnou čáru na mapě. A když se má do takového pojmu investovat, rád bych věděl, kdo přijde za naše peníze k zrnu.

Odpovědět

7. 8. 2017 (18:27)  –  Martin Brož

0
0

Tak město reagovalo, je zajímavé, že dokud se na problém neupozorní, tak ani zastupitel se k datům nedostane :) nehledě na fakt, že stále je to docela dost peněz, nezdá se vám ?

http://www.piseckysvet.cz/pisecky-hydepark/reakce-meu-pisek-at-ziji-dotace

Odpovědět

9. 8. 2017 (09:02)  –  Pavel Kašpar

0
0

Dotace, dotace a zase dotace. Co to je ? Legalizovaná zlodějina.

Odpovědět

10. 8. 2017 (23:12)  –  Luděk Blaha

0
0

Zlodějna to je jen v přídadech, o kterých rozhodne soud.
V mnoha případech je to ovšem nesystémové a poměrně jalové vynakládání peněz, jehož možná jediným smyslem je ty peníze pod nějakou průchodnou záminkou dostat do oběhu. Když se přitom podaří odměnit loajalitu stávajících nebo budoucích přívrženců, pak se užitek násobí.
Skutečně pak zvýhodňuje jen někoho před, a nebo i na úkor, jiných. Realita společenských pořádků dnešního dne v souladu s úvahou, když ty prachy nerveme my, urve je někdo jiný. Jakože, kdo nekrade, okrádá rodinu…

Odpovědět

18. 8. 2017 (22:51)  –  Pavel Kašpar

0
0

Dobrý večer pane Bláha,
máte pravdu a můj palec nahoru, lépe bych to nedokázal nazvat. Mé zkrácené vyjádření, je podle vašeho trefného popisu, jen bezmocný výkřik do tmy
Pavel Kašpar

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.