Přihlášení

Odpadkový koš, tvůj sluha i tvůj bonzák?

23. 8. 2015 | Pavel Kašpar | Diskuze (2) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Tak máme v našem městě na obzoru chytré odpadkové koše a možná i kontejnery? Zatím jsou uváděny do života pilotní projekty tohoto typu v Karlových Varech a Praze. Smart koš asi nebude špatná věc v Praze na pěší zóně či na karlovarské kolonádě, kam odhodí turista pytlík od bonbónů a druhý klacík od nanuka, ale běda tam hodit vajgl. Komora je vyrobena z nehořlavého plastu, ale celkovou požární odolnost zřejmě výrobek nemá. Proti instalaci těchto přece jenom objemnějších zařízení v centru města mohou protestovat ještě úřady památkové péče. Pořizovací hodnota jednoho kusu není zanedbatelná, cca 100 tisíc Kč. Jeho údržba také nebude svářečkou a plechovkou barvy. Při jeho poruše nebo úmyslném poškození nepůjde o servis za několik stokorun. Určitě jde vše pojistit, ale pojistka také něco stojí. Já osobně si nedokážu představit, jak „smart koš“ polyká karton od lednice, pračky či televize. Myslím, že je to taková rozumná úvaha, kterou si může kdokoliv poskládat z dostupných informací. I já jsem čerpal například z článku dostupného na webu.

Tak máme v našem městě na obzoru chytré odpadkové koše a možná i kontejnery?
Zatím jsou uváděny do života pilotní projekty tohoto typu v Karlových Varech a Praze. Smart koš asi nebude špatná věc v Praze na pěší zóně či na karlovarské kolonádě, kam odhodí turista pytlík od bonbónů a druhý klacík od nanuka, ale běda tam hodit vajgl. Komora je vyrobena z nehořlavého plastu, ale celkovou požární odolnost zřejmě výrobek nemá. Proti instalaci těchto přece jenom objemnějších zařízení v centru města mohou protestovat ještě úřady památkové péče. Pořizovací hodnota jednoho kusu není zanedbatelná, cca 100 tisíc Kč. Jeho údržba také nebude svářečkou a plechovkou barvy. Při jeho poruše nebo úmyslném poškození nepůjde o servis za několik stokorun. Určitě jde vše pojistit, ale pojistka také něco stojí. Já osobně si nedokážu představit,  jak „smart koš“ polyká karton od lednice, pračky či televize. Myslím, že je to taková rozumná úvaha, kterou si může kdokoliv poskládat z dostupných informací. I já jsem čerpal například z článku dostupného na webu.
http://pravapraha.cz/c/praha-1-zkousi-chytry-odpadkovy-kos/
 
Ze všeho nejvíc mne znepokojuje úplně jiná věc. Naše nové a na první pohled dokonalé odpadkové ,,Smart koše" mohou sloužit také k úplně jiným účelům.
V diskuzích jsme byli označováni jednou naší čtenářkou jako fandové vědecko fantastických filmů či čitatelé literatury science fiction. Z odkazu na web je patrné, že jsme spíš realisté, a co je super v Berlíně, není úplně v pořádku v Londýně. Dospěl jsem k názoru, že v Berlíně ještě nevědí, co všechno jejich „smart koše“ umí. V odkazu je jen ukázka zlomku technologií, které se dnes běžně pro sledování používají.
http://www.tipyainspirace.cz/okoli/item/1188-lond%C3%BDnsk%C3%BD-%C5%A1m%C3%ADrovac%C3%AD-skand%C3%A1l-odpadkov%C3%A9-ko%C5%A1e-v%C3%A1s-sleduj%C3%AD.html
Měli by je znát i naši odborníci z ČVUT, jimiž se písecký projekt zaštiťuje, když tak úspěšně spolupracují s výrobci špionážních softwarů. Zde bych znovu použil odkaz na web. http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/375569-pro-ceskeho-prostrednika-italskych-hackeru-delalo-i-cvut.html
Vědecký pokrok nelze zastavit, ale informační technologie se chovají jako jaderná energie. Mohou nám velice dobře sloužit, ale při sebemenší technické chybě či selhání jedince katastrofálně ublížit. Po otevřené konstruktivní debatě s výkonným ředitelem Technologického centra panem Radovanem Polanským, zástupcem České pirátské strany Martinem Brožem a veřejností v rámci našeho programu komunikace s občany „Svobodné politické úterky“ jsem dospěl k názoru, že se jedná o velice složitou problematiku, které v Písku rozumí velice úzká skupina lidí. Jedině skutečný odborník dokáže posoudit možnosti a zneužitelnost instalované technologie. Může se jednat o cokoliv od nevinné statistiky přes sledování osob až po cílenný sběr osobních dat a jejich prodej.
 
Opravdu není náš zájem nikoho strašit, jen skládáme střípky informací a předkládáme je jako celek Vám pro posouzení. Nechceme, aby byli v budoucnu řadoví občané Písku nuceni chodit jako ovce očipované modrožlutými obojky v pokusném inkubátoru Smart City.
 
Pavel Kašpar
Strana svobodných občanů Písek
0
0

Diskuze k článku +

24. 8. 2015 (08:42)  –  Martin Brož

0
0

Nechci moc rejpat, ale nejsem si jist, zda obrázek co jste použil je správně. Na obrázku je zcela hloupej kontejner (odpadkový koš) který se SMART nemá vůbec nic společného. Tedy krom toho že je chytře udělanej větší prostor pod zemí na odpad.

Odpovědět

24. 8. 2015 (13:11)  –  Pavel Kašpar

0
0

Martine, nerejpeš a máš pravdu, ale foto je pouze ilustrativní. Myslím, že podzemní kontejnery byl opravdu krok správným směrem a byl myšlen skutečně jen na ten odpad .
Pavel Kašpar

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.