Přihlášení

Podezřelý spěch? Naopak, stihneme to jen tak tak

24. 7. 2012 | Radek Boček | Diskuze (0) | PÍSECKÝ HYDEPARK

zastupitel Radek Boček

Tento příspěvek je reakcí na článek architekta Leška Špatný územní plán = prostor pro korupci. Územní plán města Písku vzniká standardním způsobem jako u drtivé většiny měst, tedy na základě schváleného zadání podle stavebního zákona a s výběrem projektanta podle zákona o zadávání veřejných zakázek s důrazem na cenu zakázky. Hrubou chybou bylo naopak spojení soutěže o návrh urbanistické koncepce rozvoje území města z roku 2008 s jakýmsi příslibem zadání práce na novém územním plánu, čímž by se cena více než šestkrát navýšila v porovnání s nabídkami v probíhajícím výběrovém řízení. Prostě by město zase vyhodilo pět milionů do luftu. No, slavná lesovna nás stála třikrát tolik zbytečně vyhozených milionů.

 Související článek Špatný územní plán = prostor pro korupci

Pořízení nového územního plánu zastupitelstvo odhlasovalo loni v červnu a město musí mít nový ÚP do 31. prosince 2015, jinak se nebude moci stavět mimo tzv. zastavěné území. Pro realitky a developery coby majitele drahých a neprodejných stavebních parcel a bytů sice fajn představa, ale pro ty ostatní docela blbé. Pokud nezačneme místo planých řečí něco dělat, tak tímto tempem to stihneme jen tak tak.
Zapojení veřejnosti je vždy formalizováno správním řádem a stavebním zákonem. Je něco jiného o zapojení veřejnosti jen mluvit bez jakékoliv zodpovědnosti nebo ten proces pořízení vést tak, aby byl, v případě napadení, obhájen při přezkumném nebo soudním řízení. To nic nemění na tom, že písecká veřejnost bude mít možnost se do procesu zapojit, a to nadstandardně oproti jiným městům a i navíc proti tomu, co požaduje stavební zákon. A také podstatně dříve, než to stavební zákon ukládá, už v procesu tvorby návrhu, ne, až když je hotov a dohodnut s dotčenými orgány, jak to v § 52 nařizuje stavební zákon. První besedy tedy chceme uspořádat už letos na podzim.
S hodnocením předchozího územního plánu stoprocentně souhlasím a opakuji: nový ÚP musí být jednoduchý, jednoznačný a čitelný pro všechny stejně! Nikoliv takový, aby se vykládal třemi různými způsoby podle toho, pro koho se vykládá. Prý se tak dělo, nevím, já sám v Písku nic nestavěl. Při odvolacích řízeních na krajském úřadu – jako odvolací orgán – jsem si jej vyložil sám a občas se nestačil divit (autobazar na Americe, výška nové budovy na Husově nám.). Možná právě strach z toho pro všechny jednoznačného ÚP je důvodem, proč mu teď někteří házejí klacky pod nohy.
Smyslem urbanistické soutěže z roku 2008 bylo najít urbanistickou koncepci a teprve následně zadat vítězi, případně dalším uchazečům v pořadí, veřejnou zakázku na zpracování všech fází nového územního plánu. A zase bez ohledu na cenu, kterou soutěžící dávali do obálky k notáři – jak typické. Ještě za minulého vedení bylo rozhodnuto, že namísto tohoto plýtvání bude provedena jen úpravu územního plánu podle § 188 stavebního zákona, tedy formální převod starého územního plánu sídelního útvaru, s tou spoustou výkladových nejasností, kterých správně obává kolega Lešek, do podoby moderního ÚP s definovanými pojmy a osnovou dle nového stavebního zákona.
To je sice fajn, ale je o řešení bez možnosti přidávat nové plochy nebo naopak ubírat, prostě cokoliv věcně na obsahu měnit. A právě kvůli možnosti něco změnit, nejen planě a alibisticky diskutovat, ale támhle přidat stavební parcelu, támhle návrh na park, tady ubrat tu plochu, co už je tam 20 let jako stavební a on ji nikdo nechce, byla zvolena varianta pořízení fungl nového územního plánu.
Ale ne za šest milionu, nýbrž cca za milion. Ne, že by mě tato cena jako komerčního urbanistu, kterého tvorba ÚP také živí, nějak těšila, to tedy ne, ale zájem o zakázky je nyní obrovský. Navíc ani jedna z firem doporučených komisí urbanistické soutěže z roku 2008, nemá trvalé a soustavné zkušenost s územním plánováním. Není to jejich hlavní byznys. Do nového výběrového řízení byly proto pozvány jen ryze urbanistické kanceláře a vedle nich, z obyčejné slušnosti a respektu k jejich nápadům, také ateliér FACT, vítěz soutěže z roku 2008.

Ing.arch. Radek Boček,
pověřený zastupitel pro zpracování nového ÚP

Související články:
Trojí zastavení Radka Bočka
Trojí zastavení Radka Bočka - - pořadové číslo 2
0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.