Přihlášení

Politici odpovídají: 5. KOMISE

23. 6. 2013 | Redakce PS | Diskuze (0) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Písecké zákoutí... Foto M. Jelenová

Jak hodnotíte činnost a  výsledky odborných komisí rady města?

Miroslav KREJČA:

Tady je má odpověď opět dosti skeptická a omlouvám se předem všem poctivým a pracovitým členům komisí. Nepovažuji komise za něco extra přínosného. Možná je to tím, že vznikaly a byly naplněny podle stranických klíčů a v koalici dohodnutých kvót, namísto aby se otevřely co nejširšímu spektru názorů a podnětů. Především by ale otázku komisí měla řešit rada – ona má své komise, zastupitelstvo zase své výbory.

 

KSČM:

Ve většině případů prokazují komise svoje oprávnění. Prokousávají se podrobnostmi, aby mohly doporučit to nejlepší řešení problému. Mají mít zastoupení všech stran, ale jejich jednání musí být vedeno věcně ve prospěch města, bez politického podtextu.

 

SPOZ:

Výstupy z komisí vedení města jistě využívá. Do jaké míry je akceptuje, je obtížné posoudit. SPOZ je pro posilování prvků přímé demokracie a v případě úspěchu v komunálních volbách budou naši zastupitelé pozorně naslouchat všem občanům.

 

ČSSD:

To je pro mě jedno z největších zklamání za poslední dva roky. Z části komisí se stala místa politikaření, z části místa absurdních nápadů. Naštěstí se to netýká všech komisí a ty, které pracují řádně, získávají se svými podněty prostor pro jejich realizaci bez problémů.

 

VPM:

Odpověď je velmi obtížná, komise jsou různorodé, složení některých se velmi mění. Stejně různorodé jsou i podněty. Pokud jsou připomínky ať už z legislativních či finančních důvodů uskutečnitelné, jsou náměty vždy přijímány s plnou vážností. A co je nutno zdůraznit! Každou připomínkou, podnětem, návrhem či stížností se vedení města, rada města, případně zastupitelstvo zabývá.

 

TOP 09:

Komise plní poradní a iniciativní funkci, je to aréna pro střetávání různých názorů a postojů a díky tomu dotváří mozaiku názorů a podkladů pro jednání a hlasování každého radního či zastupitele.

 

Svobodní:

Komise jsou poradní orgán rady bez odpovědnosti, to je dané zákonem. Je otázkou, zda jsou správně nastaveny ve smyslu komunikace s radou. V zásadních věcech je stejně důležité komunikovat se všemi občany a dát jim k tomu příležitost a čas. Takto zákonem postavené komise mohou být spíše lobby či alibi spolek. Oceňuji však alespoň způsob, jakým byli lidé do komisí a výborů vybráni. Není sice ideální, ale je lepší než ten předchozí. Činnost komisí by měla být výrazněji publikována. Otázkou je, zda jejich předsedové o to stojí a chtějí s občany spolupracovat.

Kdo odpovídá

Na otázky Píseckého světa odpověděli (pořadí podle abecedy):

  • Česká strana sociálně demokratická (ČSSD): JUDr. Ondřej Veselý
  • Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM): Karel Vodička
  • Nezařazený zastupitel a senátor Miroslav KREJČA
  • Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ): Vratislav Prouza
  • Strana svobodných občanů (Svobodní): Mgr. Eva VESELÁ
  • TOP 09: JUDr. Josef KNOT, MUDr. Rudolf TYLL
  • Zastupitelé zvolení za Volbu pro město (VPM): Ing. Vojtěch Bubník
0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.