Přihlášení

Politici odpovídají: 6. SPORT V PÍSKU

23. 6. 2013 | Redakce PS | Diskuze (2) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Je správně a dostatečně řešeno financování sportu ve městě?

KSČM:

Město má vůči občanům povinnosti – např. zajistit provoz předškolních, školních a sociál ních zařízení, zabezpečit vodu, kanalizaci a řadu dalších. Financování sportu mezi tyto pri o rity sice nepatří, přesto do něj odejde z rozpočtu města poměrně vysoká částka, vyšší než v jiných městech. Myslím, že je dostatečná.

TOP 09:

Financování sportu či kultury je tradičně vyostřeným tématem. Domníváme, že město řeší financování sportu dostatečně a účelně.

Svobodní:

Celý systém přerozdělování ve státě považuji za velmi špatný. Je to vidět na problému Sazky. „Zlaté vejce“ chráněné zákonem si zástupci sportovců nechali vzít. Odpovědní a placení funkcionáři nekontrolovali. U složitého přerozdělování se vždy tuneluje a rozkrádá. Právě proto mají zůstat peníze co nejníže, tedy v obci, pod co nejbližší kontrolou občanů. Tento problém nikdo nevyřeší dobře, protože rozpočtové určení daní je nastaveno centralisticky. Město by mělo zrevidovat všechny smlouvy na sport (podpora sportovních zařízení, podpora dětí a mládeže), udělat stop, zavést transparentnější a spravedlivější systém, nové a jasné smlouvy. K tomu nikdo nemá odvahu. Brzy to ale bude nutné. Situace je neúnosná.

SPOZ:

Sport v Písku prožívá těžké období. Hokej, fotbal, házená… Všichni to vidíme. Vše je hodně o penězích a těch v našem regionu není dostatek. Udržme udržitelné a snažme se především podporovat mládež.

ČSSD:

Pokud jde o množství financí do sportu, odpověď zní ano. Pokud jde o správnost dělení, odpověď zní ne. Stále existuje velké finanční zvýhodnění klubů provozujících činnost v zařízeních města (zejména hokeje). Jak se ukazuje, ani tato nadstandartní míra podpory nemůže sport bez aktivní a hospodárné činnosti vedení klubu spasit. Pro změnu financování (která by v tuto chvíli znamenala zejména likvidaci současné podoby hokeje) však chybí vůle.

Miroslav KREJČA:

Rozhodně ne. Především musíme vyvážit pod poru hokeje, fotbalu, atletiky ve městě, ale i ostatních sportů, které mají své zázemí okolo Sokola (házená apod.). Řadu let se marně snažím prosadit, aby do zveřejňované podpory sportu byly zahrnuty i všechny další nefinanční benefity (bezplatné poskytování zařízení, jeho přepronajímání, odpouštění některých místních poplatků…). Další věc je technický a stavební stav sportovních zařízení. Nemáme dokončen fotbalový a atletický areál pod Lesnickou školou, nemáme dokončen za desítky let provozu zimní stadion. Je ještě aktuální záměr všesportovní haly? Tak, jako chybí celková koncepce rozvoje města, je tomu i v oblasti sportu, kde bylo vše doposud spíše založeno na lobbingu a osobním zájmu.

VPM:

Ano, město podporuje především mládežnický sport. Zda správně? Přímá podpora se řídí Pravidly, která byla navržena sportovní komisí a schválena ZM. Zavedený a ověřený systém – žádost – doporučení sportovní komise – projednání v zastupitelstvu se jeví funkční. Uvedený postup se netýká pouze sportu, ale všech volnočasových aktivit mládeže a i organizací poskytujících služby v sociální oblasti. Nepřímá podpora sportu je již dlouhodobě nastavena pro sportovní organizace, kdy o využívaná sportoviště pečují MSP. Týká se IHC, FC, TJ Hradiště. Další využívanou možností jsou prostředky na „záštitu“ starosty.

 

Kdo odpovídá

Na otázky Píseckého světa odpověděli (pořadí podle abecedy):

  • Česká strana sociálně demokratická (ČSSD): JUDr. Ondřej Veselý
  • Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM): Karel Vodička
  • Nezařazený zastupitel a senátor Miroslav KREJČA
  • Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ): Vratislav Prouza
  • Strana svobodných občanů (Svobodní): Mgr. Eva VESELÁ
  • TOP 09: JUDr. Josef KNOT, MUDr. Rudolf TYLL
  • Zastupitelé zvolení za Volbu pro město (VPM): Ing. Vojtěch Bubník
0
0

Diskuze k článku +

25. 6. 2013 (15:00)  – 

0
0

Nestačím se divit. Není to tak dávno co se rozhodovalo na zasedání rady, zda mažoretkový sport zařadit do sportu či do kultury , abychom se dozvěděli, že jsme a  patříme do sportu, byť název "mažoretkový sport " o tom jasně vypovídá. Neustále se motáte v kruhu pro Vás "zajímavých" sportů, byť nic světoborného nepředvádí. A ostatní sporty jsou tudíž zatraceny. Proto se nedivte ,že odpověď SPOZ- cituji –Sport v Písku prožívá těžké období. Hokej, fotbal, házená… Všichni to vidíme. Vše je hodně o penězích a těch v našem regionu není dostatek. Udržme udržitelné a snažme se především podporovat mládež –konec citace – mě opravdu pobavila.
Škoda, že se nezajímáte o ostatní sporty. Hned by jste zjistili, že v Písku jsou třeba děvčata, která provozují mažoretkový sport na té nejvyšší úrovni, které před týdnem přivezli titul Mistryně v defilé a stali se tak I. Vícemistryně ČR pro rok 2013a postoupili tak na Mistrovství světa IFMS a to bez jediné finanční podpory od sportu v Písku.
Tak podpořte zas ty hokejisty, fotbalisty a házenkáře…….to je pro Vás totiž to jediné udržitelné :-D

Odpovědět

25. 6. 2013 (15:05)  –  Eva Jandová

0
0

Omlouvám se zapomněla jsem se podepsat pod svou diskuzi OS Mažoretky Písek Jandová

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.