Přihlášení

Proč budeme stěhovat knihovnu o 50m vedle?

10. 2. 2013 | Radek Boček | Diskuze (3) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Knihovna Písek

Proč musíme najednou stěhovat knihovnu, která funguje, díky svému řediteli a zaměstnancům, byť ve velmi stísněných prostorech, o 50m vedle do Komenského školy a "zazdíme" tím navěky možnost vytvořit ze Sladovny multikulturní centrum? To prostě nechápu, otázku si kladu a marně se snažím najít racionální odpověď.

 Tak tuto otázku si od minulého zastupitelstva kladu velice často. Protože tak moji kolegové, zastupitelé, velmi podstatnou většinou rozhodli. Tečka, pádná a rázná odpověď. Rozhodli o tom, že se opraví a přestaví Komenského škola, bratru za 100 mil. Kč, a tam přesuneme knihovnu z historického objektu na Alšově náměstí.
Z objektu, který sice plošně nevyhoví metodickému doporučení ministerstva na m2 podlahové plochy na jednoho čtenáře pro 30. tis. město, to je fakt, ale který je při své „malosti“ též útulným, pro čtenáře příjemným prostorem, na který jsme zvyklí a který tam tak nějak patří. A není to jen můj subjektivní pocit, podobné reakce jsem našel i v anketě Píseckého deníku.

Ptám se tedy, proč tak narychlo musíme stěhovat něco, co v podstatě, díky svému řediteli a jeho kolektivu pracovníků knihovny, dobře funguje. Proč, když nevyšel plavecký bazén, díky velkému vzedmutí občanské aktivity, musíme, honem a narychlo, proinvestovat obrovské finanční prostředky někde jinde?
Abychom si mohli před volbami za rok půl plácat po ramenou, že jsme jako něco udělali? Ale je to něco dobře? Zahodíme tím velkou možnost dotvořit Sladovnu do podoby multikulturního centra, které asi jediné mohlo (snad) plně využít ten pro Písek až příliš velký potenciál toho obrovského objektu. Co budeme cpát do zbylé části Sladovny, která také čeká na rekonstrukci za cca 100 mil. Kč? Hotel, pivní lázně, nebo ji necháme zakonzervovanou tak jak je? Proč se město bude starat o kus Alšovy školy (schválně si srovnejme hmoty těch dvou objektů, stávající knihovny a Alšovy školy, to ji skutečně využijeme celou jen pro knihovnu?, to asi ne), a kus prázdné Sladovny, když se nabízelo galerii i knihovnu dát do jednoho baráku, se společným vstupem, recepcí, kavárnou, sociálním zařízením? A Alšovu školu pronajmout, prodat, nabízet třeba soukromým vysokým školám. Nevím, netuším…
Při tom o stěhování knihovny do Sladovny rozhodla již Rada města v říjnu 2011. Zpracovatelé, vedoucí odboru RIMM Ing. Jánová, ředitelny knihovny Mgr. Dub, a investiční technik p. Dušek doporučovali var. Sladovna, rozdíl v odhadované ceně 3 mil Kč ve prospěch Komenského školy. Navíc, v těch penězích na Sladovnu je zahrnuta i repase technologické části sladovnictví a stavební úpravy prostor animace v nákladech 6 277 tis. Kč. Naopak, u Komenského školy není zahrnuta rekonstrukce s propojení objekty synagogy v částce cca 30 mil. Kč.

Celková rekapitulace                        Sladovna                    Alšovo nám. č. p. 75 - 77
stavební náklady                             107 165                                        109 200
projektové práce                                 7 615                                            2 228
technický dozor                                  1 607                                            1 638
koordinátor bezp. práce                          161                                              164
Náklady celkem                               116 548                                        113 230

Holt je jiná doba. Zřejmě jsou i jiné priority. Jen doufám, že tyto nové priority nezahubí slibně se restartující provoz Sladovny o.p.s. a že místo nadšených a rozzářených dětských očí malých špuntů hrajících si na Odyssea tam za pár let neuvidíme pražské podnikatele čvachtající se v kádích s pivem se zaručeně zdraví a erekci podporujícími účinky…

0
0

Diskuze k článku +

11. 2. 2013 (07:04)  –  Tomáš Poskočil

0
0

Naprostý souhlas ohledně stěhování! Již asi před dvěmi lety jsem na toto téma psal článek zde na PS. Nechápu to rovněž a je mi to líto. Spojení Sladovny a Knihovny se přímo nabízelo, dávalo logiku a velký potenciál do budoucna pro rozvoj obou institucí. Takto je vše promarněno…. Jsem jen šokován, jakou rychlost toto rozhodnutí proběhlo. V materiálech ohledně zasedání Zastupitelstva jsem to ani nezaregistroval???

Odpovědět

11. 2. 2013 (08:41)  –  Radek Boček

0
0

Zaregistrovat jsi to ani nemohl, usnesení bylo navrženo přímo na jednání ZM ve vazbě na bod týkající se zamítnutí (jen dobře) další zbytečnosti – zpracování studie využitelnosti budov ve vlastnictví města Písku.

Odpovědět

11. 2. 2013 (23:47)  –  Luděk Blaha

0
0

V Písku to možná směřuje k nezanedbatelně zajímavé tradici místních referend.
Nedaleko máme Českou Sibiř, kousek dál Kanadu, tak proč ne přímo tady druhé Švýcarsko.
I když to čvachtání se v kádích se zmíněnými účinky mne, pravda, lehce nahlodává. Jakkoli nejsem podnikatel, a už vůbec ne pražský.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.