Přihlášení

Proč dělat věci jednoduše

28. 1. 2016 | Martin Brož | Diskuze (2) | PÍSECKÝ HYDEPARK

foto Vladimír Teringl

Včera byla další schůze urbanistické komise města Písku, tentokrát bylo hlavním bodem jednání doporučení zastupitelstvu ve věci řešení území na rohu ulic Žižkova a Komenského (naproti poště) a řešení vnitrobloku v daném území.

Schůze se účastnil i pan Ing. Václav Filip – vedoucí odboru investic a rozvoje. Návrhem je prodat nárožní pozemky developerovi, a v prostoru vnitrobloku by chtělo město postavit parkovací dům – který by umožnil revitalizaci náměstí a zmenšení počtu míst pro parkování na něm. Součástí návrhu je i odkoupení části pozemků, které patřili Telecomu, aby bylo možné vytvořit příjezdovou cestu k parkovacímu domu, která by nebyla závislá na stavbě developera (počítá se totiž s tím, že se pozemek developerovi prodá s podmínkou průjezdu do vnitrobloku – nejsem si tak úplně jistej, ale na ceně věcný břemeno pozemku nepřidá). Celé je to pouze vize, jak jinak… Technické řešení se bude posuzovat po případném schválení radou. Což mi připadá silně nelogické, ale jak říkal jeden z přítomných pánů architektů, v případě stavby se zařízení staveniště může přece udělat na chodníku. Ano, přesně tak to ve stavařské praxi funguje… Máte postavit parkovací dům, není vyřešen přístup na staveniště, protože developer je starej lišák a blokuje přístup, pro zázemí máte k dispozici chodník, těžké práce s parkovacím domem přímo související budou probíhat nejspíše z helikoptéry, protože v záměru nemá cenu řešit jeřáby a geologický průzkum se udělá až před stavbou. Že je tam dost možná nevyhovující podloží, které potřebuje v nejlepším možném případě zakládání "pouze" na hluboké piloty – není v tomto záměru absolutně podstatné… Odbor investic nechce řešit technické řešení a architekty obecně příliš nezajímá (čest výjimkám). Takže se bude prostě jen něco schvalovat, vypovídající hodnota je v současnosti z mého pohledu tak nějak mizivá. Ale to určitě někdo z ostatních členů dokáže vyvrátit Emotikona smile jde o to, zda se nárožní parcela (velice lukrativní, poslední možná část zástavby přímo v centru) nabídne k prodeji a v jaké formě.

Padl zajímavý dotaz: Proč prodávat poslední lukrativní pozemek v centru a nepostavit tam za městské peníze něco vlastního? A odpověď pana Hořánka byla následující: Město Písek čekají investice v podobě knihovny za 200 mega, plavečák za 200 mega a na tohle už prostě nejsou peníze… Že knihovna mohla být ve Sladovně (jejíž třetí etapa rekonstrukce bude cca za 150 mega) a že novej plavečák je nutnej jako kosmodrom asi víme, tak proč na úkor toho neprodat poslední volný lukrativní pozemek a nemít z něj pak nic? (z rozhodnutí zastupitelstva o nepřesunutí knihovny do Sladovny je nešťastná nejspíš celá komise). Nemluvě o tom, že první námluvy s developery týkající se tohoto území a parkovacího domu byly vyloženě fiasko. Jasně, parkovací dům je pro developera lákavý asi jako pohlavní choroba, ale mám strach, aby se tento lukrativní pozemek opravdu prodal za peníze, kterým odpovídá. Jenže já jsem jen mladej kluk ze stavební firmy, já tomu dost možná vůbec nerozumim, nevidím do toho úplně, jen jsme pečlivě poslouchal a snažil se o tom přemejšlet. I tak se mi to ale moc nelíbí a náš zastupitel Cryo k tomu dnes na zastupitelstvu měl získat podklady.

Jinak se neřešilo nic moc zajímavého, jen snad Sladovna. Dostavět je třeba, v současný situaci je to jen drahej nefungující paskvil. Že se bude muset spousta už hotových nových věcí předělat, že současný projekt je tragédie, že se tam nekoncepčně nešetřilo vůbec na ničem a že za to vlastně nikdo neni zodpovědný, je na delší povídání….

Osobní názor zveřejněn na žádost kolegů pirátů.

Josef Krajc – místopředseda MS Písecko a Jihočeského kraje

0
0

Diskuze k článku +

29. 1. 2016 (08:22)  –  Ing. arch. Petra Trambová

0
0

Pane Krajci, děkuji za Vaše názory k tématům ze středeční komise pro urbanismus a architekturu. Jen by bylo možná fajn, kdyby zazněly přímo na jednání a nedozvídala bych se je až z veřejného média. Pokud si dobře vzpomínám, na komisi jste nepronesl ani slovo. Děkuji, Petra Trambová

Odpovědět

29. 1. 2016 (21:59)  –  Luděk Blaha

0
0

Když on je pan Krajc takový… až zakřiknutý. Patrně se řídí pořekadlem 'mluviti stříbro, mlčeti zlato, psáti diamant'.
Pokud se nemýlím, Josef uvedeným textem informoval spolustraníky o jednání urbanistické komise, aby byli v obraze.
Otázky zní, vymaloval ten obrázek pravdivě?
A co by se změnilo, kdyby to slovo na komisi nejenže pronesl, ale dokonce i vyslovil?

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.