Přihlášení

Proč kandiduji za socdem?

12. 10. 2010 | Radek Boček | Diskuze (5) | PÍSECKÝ HYDEPARK

S údivem, že kandiduji za ČSSD, se setkávám i ve svém okolí a to i u lidí, kteří mě pracovně nebo soukromě dobře znají. Většina předpokládala, že pokud budu kandidovat, tak za TOP09 nebo ODS. V článku se pokouším alespoň trochu politicky odhalit.

Proč kandiduji za socdem? Na večírku v rámci konference Asociace pro urbanismus a ÚP minulý týden bylo, samozřejmě, předmětem neformální diskuse téma nadcházejících komunálních voleb. Prořekl jsem se, že také kandiduji. Bezděčně to vyvolalo tipovací soutěž, za koho. Nikdo neuhodl a poměrně jasně převládaly tipy na TOP09 nebo ODS.

S údivem, že kandiduji za ČSSD, se setkávám i ve svém okolí, a to i u lidí, kteří mě pracovně nebo soukromě dobře znají. To je mi motivem, abych se alespoň trochu politicky odhalil. To, že jsem ve své práci, zdůrazňuji na veřejnou sféru, poměrně náročným a tvrdým šéfem, je daní za to, že chci dosahovat výsledky a nic mě nedráždí tak, jako když se někdo jenom tak veze. To ale ze mě nedělá konzervativce, stejně jako to, že to práce chodím v obleku a mám rád dobrá vína. Jsou mi daleko sympatičtější velmi liberální demokracie, jako je Holandsko, Dánsko nebo Švýcarsko, než někdy pokrytecký přístup Američanů nebo způsob zajištění lékařské péče v Anglii. Přitom si plně stojím za tím, že je nutné šetřit a dlouhodobě mít v rámci státu, města i rodiny vyrovnaný rozpočet bez dluhů.

Ale raději budu platit vyšší daně a mít skutečně kvalitní veřejnou správu, než mít rovnou 15% daň a nefungující úřady, školy, nemocnice, nebo je mít skvěle fungující jen pro ty, kdo si to mohou dovolit. Jsem totiž přesvědčen, že Evropa 21. století musí nabídnout všem svým občanům důraz na kvalitu života ve všech jeho směrech od zdravého životního prostředí, přes kvalitní porodnici, dobré jesle a školku, základní, střední a vysoké školy, bez segregace podle výše konta rodičů, slušné nemocnice, kvalitní veřejnou správu, tj., kvalifikované úředníky, nezávislé soudce, neúplatné policajty, až po to, že na konci života najdu domov důchodců. A to i za cenu, že daně budou určitě vyšší, než by se nám všem líbilo (za mě platí můj zaměstnavatel takové daně, že se mi to nelíbí vůbec). Nebráním se progresivní dani, ale nepovažuji ji za stěžejní, a pokud bude, měla by být nárůst velmi pozvolný. Za obrovsky důležité ale naopak považuji přirozenou úctu společnosti k těm, kteří ty daně platí. Mám pocit, že v Čechách jsou jen 2 extrémní pohledy - buď je každý bohatý člověk zloděj, nebo je každý zde pracující a platící daně blbec. Dokud se tento pohled nezmění, půjdeme jako společnost do háje - lhostejno, zda nás tam povede Kalousek nebo Škromach.

Ano, pracuji ve veřejné správě, a po 12 letech jasně vidím, jak se v ní plýtvá. Ať již systémově (špatným nastavením chodu obrovských úřadů, které se skoro plně zaměstnají sami sebou a na službu veřejnosti již jaksi nemají sílu), tak individuálně (obvykle menší efektivita a iniciativa úředníků než zaměstnanců v soukromé sféře, daná jejich menší motivovaností na výsledku, chybná rozhodnutí, lobbing). Ale příklad soukromých STK ukazuje, že privatizace veřejné správy není v českých podmínkách tou správnou cestou. Funguje to v Holandsku nebo na Novém Zélandu, ale u nás ne.

Stejně tak rozdělování peněz z veřejných zdrojů formou grantů namísto přímých dotací nebo investic veřejného sektoru vede v českých podmínkách ke stavu, kdy z dotace více těží G-projekt a jim podobní (chce se mi říci parazité), než ten, komu by měla být určena. Ve výsledku jsou náklady na administraci toku peněz výrazně vyšší než u přímé dotace nebo příspěvku pro obce. Teprve až zde bude velká úcta všech k těm, kteří vytvářejí hodnoty, a oni naopak budou brát svůj úspěch zároveň jako závazek pomáhat ostatním (už jen tím, že platí vysoké daně), věřím, že ČR se může začít přibližovat vyspělým demokraciím. Jinak úspěšné 3% skončí na Bahamách a zbytek v …

K tomu ale jedni i druzí potřebují mít pocit, že to, na co své daně dávají, alespoň trochu korektně a nestranně funguje. Proto jsem ve veřejné správě, a proto bych rád působil i v zastupitelstvu města. A z výše uvedeného snad chápete, proč kandiduji za sociální demokraty, ačkoliv styl bývalého předsedy Paroubka a předáků odborů je mi stejně sympatický jako rýžový nákyp ze školní jídelny.

 Radek Boček

0
0

Diskuze k článku +

12. 10. 2010 (23:32)  –  Vratislav Prouza

0
0

Pane architekte,nemám také v oblibě rýžový nákyp,a nejen to,já se s vámi shoduji téměř ve všem,co jste napsal.Hezký článek.Pokud je to upřimné vyjádření vašeho politického kréda,tak vás rád uvidím mezi zastupiteli města,ačkoliv částečně i díky neoblibě rýžového nákypu (bývalého předsedy Paroubka) nejsem v ČSSD,ale v SPOZ.

Odpovědět

13. 10. 2010 (07:20)  –  Ondřej Veselý

0
0

Neznám žádného píseckého člena ČSSD, který by vyznával "rýžový nákyp J. Paroubka" a je nám potěšením, že jeho "vůně" už pomalu slábne:)

Odpovědět

13. 10. 2010 (10:06)  –  Radek Boček

0
0

Děkuji za Vaši reakci, pane Prouzo, ano, článek je míněn upřímně. Miloše Zemana považuji za nejlepšího ekonoma na místě premiéra. Velmi jsem oceňoval jeho snahu vtáhnout do práce pro vládu respektované odborníky i mimo ČSSD (Jahn, Telička). Nemohu ale překousnout působení nekterých jeho ministrů (Schling na MD, Lachnit na MMR) nebo p. poradce Šloufa – a on byl v tu dobu jejich šéfem a měl si dokázat udělat pořádek. Pokud mě i přečtení této odpovědi rád uvidíte v ZM, díky za Váš hlas.

Odpovědět

15. 10. 2010 (17:16)  –  Vratislav Prouza

0
0

Pro p.Bočka-i po této odpovědi Vám fandím a vzhledem k tomu,že mi "přebývalo" devět hlasů (křížků),tak ten můj máte.Jste mladý,perspektivní a v názorech rozumný.I můj přítel Miloš Zeman se v politice mýlil a napsal o tom i knihu.Ve své době udělal pro ČSSD ovšem maximum možného.Vy jste neměli (dle vašeho vyjádření a vyjádření p.Veselého),v oblibě rýžový nákyp p.Paroubka. A údajně nikdo z ČSSD v Písku.S p.Šloufem mám taky problém, jako byl ten váš s Paroubkem.Třeba tyto volby přispějí k tomu,že se to vyřeší.SPOZ má sjezd v listopadu,ČSSD později.Zvolme si tedy dobré předsedy.To je mé upřimné přání pro levici.Pokud budete na radnici a nebo delegátem vašeho sjezdu,tak jednejte stejně uvážlivě,jako doposud.Já se taky budu snažit.

Odpovědět

18. 10. 2010 (00:03)  –  Vratislav Prouza

0
0

No vidíte,pane architekte.I ten můj křížeček byl dobrý a již vás mohu s radostí oslovovat pane zastupiteli.Pokud ne dokonce pane radní (dosud nejasné).A stačil k tomu jeden upřimný článek na stránkách Píseckého světa.Myslím,že jste tady získal více hlasů než jen ten můj.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.