Přihlášení

Trojí zastavení Radka Bočka - pořadové číslo 2

19. 6. 2012 | Radek Boček | Diskuze (0) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Radek Boček

Rád bych navázal na svůj poslední příspěvek „Trojí zastavení…“. Tentokráte na aktuální 3 témata: Sladovna - výběr nového ředitele, proč zrovna ČSSD a nový územní plán města Písku.

 Ad 1) SLADOVNA

Nejprve stručná aktuální informace – budeme mít novou ředitelku Sladovny, správní rada vybrala pro Písek neznámou MgA. Dobiášovou z Českých Budějovic, kde vedla občanské sdružení Barevné děti. To je ale odvaha, nebo už drzost, což? Vždyť je jí sotva 30. Ale zaujala (pro rýpaly v diskusi, nikoliv svým věkem, vzhledem a tím, že je ženou) komisi svým projevem a návrhem dalšího směrování Sladovny od centra ilustrace k centru knihy, dětské knihy, otevřením sladovny do nádvoří, napojením na německou ilustraci a partnery a určitou skromnou racionalitou, se kterou vystupovala. To, že je to obrovský risk, o tom žádná, tak to je. O tom, že všichni v Písku budou říkat, že to je blbě, s tím také počítám. Ale nechme ji se rozkoukat, ono, popravdě řečeno, něco udělat se Sladovnou je úkol pro napůl blázna. Rád bych zde ale ocenil druhého kandidáta v pořadí, p. Kláska. Tolik podnikatelské invence a entuziasmu bych chtěl mít taky. Kdyby bylo na mě, místo pro Písek zbytečně drahého aquacentra bych dal peníze na kofinancování rekonstrukce sklepů pod Sladovnou (přístup od řeky) a nechal bych jej tam vyřádit na psaní projektu, jeho administraci a třeba vybudování městské pivnici s lokální jihočeskou kuchyní.

 

Ad 2) ČSSD

Stal jsem se socanem i de jure, tedy členem České strany sociálně demokratické, což mi, zajisté, přinese u mých přátel a známých mnoho udivených reakcí. A následně spousty vysvětlování. Jemná ironie mi zůstane, kovaným straníkem nebudu nikdy, nato mám příliš racionální a kritické myšlení a neúctu k jakýmkoliv silným, nebo spíše silně se tvářícím, autoritám. Ale vážně, je vůbec zvláštní, že největší evropská politická platforma, a tou sociální demokracie bezesporu je, sebou nese v české kotlině tolik negativních asociací. Asi jsme měli „štěstí“ na lídry (Gross, Paroubek, Rath) nebo jsou lidé znechucovány drobnějšími skandály (Kdo z Vás na to má?, hotýlek p. hejtmana Palase, apod.) nebo prostě neumíme prodat program, který je pro většinu evropské populace přijatelným a rozumným kompromisem mezi extrémy „postarej se o sebe jak umíš, jinak skoč z mostu“ a „s nataženou rukou na věčné časy a nikdy jinak“. Ale pokud si fakt myslím, že přerozdělování není zločin, že člověk, i když nemá medvěda (myšleno auto), má nárok na doktora a rozumný nájem, tak mi z toho moc jiná partaj nevychází. Pokud tedy zakládání nových stran příliš nefandím, což nefandím. Líbí se mi model zavedených demokracií Anglie nebo USA.

 

Ad 3) NOVÝ ÚZEMNÍ PLÁN

Projektanta vybereme do půlky července, konečně se to, sakra, trochu rozjelo, být to na mě, už měl být návrh k veřejnému projednání na stole. Těch keců kolem, to není neúcta, to je faktické konstatování, že jsme na úplném začátku, kde je všechno dané zákonem… Až bude na stole 10 map formátu 4x3m a 200 stran textu, jsem zvědav, zda bude také tolik připomínek, až to bude potřeba pročíst. Pevně doufám že jo. A taky můžu slíbit, že budu po projektantovi chtít a neustále opakovat – stručně, jasně, srozumitelně – to není materiál pro 5 úředníků, 3 písecké realitky, 2 stavební firmy a 2 jejich právníky. To je materiál pro lidi. Bydlení je bydlení a silnice je silnice. Cena je stanovena ve výběrovém řízení na 2 mil. Kč maximálně, vč. daně, chápu, že ušetřit městu 4 mil. Kč, 6 mil. Kč měl totiž stát územní plán původně na základě proběhnuvší urbanistické soutěže z roku 2008, se zde neodpouští. Bylo obesláno 10 firem vč. ateliéru FACT. Tak nám držte palce, ať vybereme dobře.

Související články:
Trojí zastavení Radka Bočka
0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.