Přihlášení

Dožínky v muzeu – 14. září

7. 9. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Jihočeské zemědělské muzeum v Netěchovicích u Týna nad Vltavou pořádá již tradičně na sklonku léta celodenní akci s bohatým programem pro malé i velké návštěvníky dožínky. Lidové tradice a zvyky, které byly s touto slavností spojené, si můžete připomenout v sobotu 14. září, kdy vás v areálu muzea čekají ukázky historického výmlatu obilí, zemědělské techniky, komentovaná prohlídka expozic muzea, tvůrčí dílny, hry a soutěže pro děti. Slavnostní zahájení se uskuteční dopoledne v 10.30 hodin, kdy předá chasa ozdobený poslední snop z pole hospodáři a vše doprovodí hudební a taneční vystoupení.

V dalším programu si přijdou na své zájemci o historickou techniku, v chodu uvidí mlátičku, mlýnek na obilí, ale největším lákadlem jistě bude kombajn dánské výroby JF – MS70, který se do Čech dostal v devadesátých letech. Tento unikátní exponát prošel kompletní renovací a byl otestován při letošních žních. Velkou pozornost pak budil v expozici muzea na letošní výstavě Země živitelka.  Jedná se o traktorem nesený kombajn s jednoduchou hydraulikou na ovládání výšky strniště, s univerzálním využitím na sklizeň obilnin i luštěnin.  Návštěvníci jej uvidí také v chodu.

K dožínkám samozřejmě patří dozlatova upečený chléb a buchty a koláče. V odpoledních hodinách roztopíme pec na dvoře muzea a zájemci se budou moci zapojit do přípravy, uvidí vymetání pece a sázení chleba a po upečení budou moci vše ochutnat.

Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a hry a soutěže, na zvířátka na farmě i na Agrohopsárium s balíky slámy a šlapací i velké traktory. Na ty odvážnější čeká kukuřičné bludiště.

Pěknou tradicí našich dožínek je soutěž o nejlepší dožínkový koláč a ani letos tomu nebude jinak. Kdo přinese ochutnat svůj výtvor, ať již koláč nebo buchtu, bude mít vstup zdarma. Za nejlepší koláč bude odměna!

Tentokrát dožínky zpestří ještě vyhlášení soutěže O nejhezčího polního strašáka. Tato soutěž ještě není uzavřena, exponáty je možné přivážet do muzea až do pátku 13. září. Vyhlášení toho nejoriginálnějšího výtvoru proběhne v sobotu v odpoledních hodinách a na výherce čekají pěkné ceny. V závěru dne je na programu dožínková zábava. Přijeďte si v sobotu 14. září od 10 do 17 hodin užít atmosféru lidové slavnosti na statku, dozvědět se mnoho zajímavého o tom, jak probíhaly žně v dávných dobách a odnést si domů spoustu zážitků. Těšíme se na vás. 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.