Přihlášení

Na moravská vína bychom měli být hrdí a umět si je vychutnat

5. 4. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Milovníci dobrého vína z Písku a okolí dobře znají vinotéku VÍNO HRUŠKA, která už třetím rokem sídlí jen pár metrů od Kamenného mostu na třídě Národní svobody 26. Majitelka podniku Markéta Velková je rodilá Moravačka, a když se s rodinou stěhovala do Písku, rozhodla se s sebou přinést to nejlepší, co její rodný kraj dává – vynikající moravská vína.

Proč jste se rozhodla právě pro vinařství VÍNO Hruška a proč právě do Písku?

Díky osobnímu přátelství padla volba na tradiční rodinné vinařství, které sídlí v obci Blatnička u Uherského Hradiště. Už osmá generace tu obhospodařuje v současnosti 77 hektarů vinic. Vápencové podloží a těžké půdy tvořené jílovcem s vysokým obsahem draslíku dodávají vínu aromatičnost a mineralitu typickou pro tento region. Je to zkrátka víno, které opravdu chutná. My ho máme za ty roky dobře zažité a věříme mu.  Písek jsme si vybrali, protože kousek odsud pochází manželův tatínek a je to krásné kulturní město. Komu by se v Písku nelíbilo.

Jaká vína nabízíte?

V současnosti máme v nabídce deset druhů čepovaných vín z vinařství rodiny Hruškových. Nejvíce zastoupené odrůdy jsou Veltlínské zelené, Muller Thurgau a Rulandské šedé. Díky tomu, že jsou tyto vinice položené v podhůří Bílých Karpat a je tam poměrně větrné podnebí, daří se zde také starobylé moštové odrůdě Sylvánské zelené, která je jinak náchylná k plísním.  Pro zpestření sortiment doplňujeme o zajímavá zahraniční lahvová vína. Nově například vína z Kalifornie a Nového Zélandu.

Co u vás zákazníci nejvíce vyhledávají?

Jsme vinotéka pro každého a každý si tu najde to své. Někteří přicházejí pravidelně pro čepovaná vína, jiní si u nás raději posedí ve vinotéce nebo v sezóně na venkovní zahrádce. Pořádáme pravidelné degustace vín, venkovní grilování, nejrůznější soukromé oslavy, celková kapacita je 40 osob. Naši hosté k nám rádi chodí nejen na víno, ale také za kulinářským zážitkem. Servírujeme na vidličku například kozí, ovčí a kravské sýry. Pořídili jsme i speciální nářezák na sušená masa a špeky, který krájí s přesností až 0,1 mm. Sortiment pochutin doplňují škvarkové preclíky z chráněné dílny, oříšky, olivy a mnoho dalšího. Máme otevřeno od pondělí do čtvrtku od 10 do 20 hodin, v pátek pak do 22, ale často zůstáváme mnohem déle, v sobotu jsme tu zatím do 12 hodin. Vždycky se snažíme přizpůsobit zákazníkům, ti jsou pro nás na prvním místě. Písečáci nás také mohou vídat se stánkem na nejrůznějších venkovních akcích v ulicích města, kterých se moc rádi účastníme.

Jaké novinky máte letos v nabídce?

Nabízíme 5 organických BIO vín.  Zajímavostí jsou autentická neboli naturální vína, vyráběná podle postupů našich praprapředků, ve kterých je takřka nulový obsah oxidu siřičitého.  Od loňského roku prodáváme i jemně perlivé víno v plechu. Je vhodné na venkovní akce, například na grilování a k bazénu, prostě všude tam, kde se nehodí sklo. A konečně jsou tu také praktické tří litrové Bag-in-boxy s malou pípou uvnitř, která zajistí, že víno uvnitř nedojde do styku se vzduchem a i po otevření vydrží v dobré kondici další 2 – 3 týdny při uchování v chladu. Jsou ideální na chalupu, piknik či oslavu s přáteli.

Najde se ve vinotéce také něco pro abstinenty?

V nabídce máme dealkoholizované víno, které si s oblibou kupují řidiči nebo třeba maminky s dětmi. Velkým hitem je stoprocentní bílá nebo červená hroznová šťáva, která je plná vitamínů a má vynikající účinky na zdraví, především proti chřipce a nachlazení. Zákazníci si u nás ale můžou vychutnat třeba i šálek dobré kávy se sladkým dezertem, které máme také v nabídce.

 

rozhovor: M.Myslivcová (PR)

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.