Přihlášení

Navštivte nové Muzeum dob dávno minulých

24. 1. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Krátce před loňskými Vánocemi obohatila kulturní nabídku Písku další zajímavá expozice. V historické stavbě v Jungmannově ulici otevřela své vlastní „Muzeum dob dávno minulých“ majitelka zajímavé sbírky starožitností, paní Milena Drtinová.

Jak vznikl nápad založit soukromé Muzeum dob dávno minulých?

Ten nápad vznikl už dávno. Dlouhé roky totiž vystavuji části své sbírky po různých muzeích, například v Písku, Milevsku, Prachaticích, na Dobříši i v Praze. Podařilo se mi shromáždit mnoho exponátů a ráda bych se o ně podělila s dalšími milovníky historie. Byla by škoda, nechat je ležet v depozitech, ráda bych tu nádheru sdílela s ostatními.

Jak jste se vlastně stala sběratelkou?

Moje sběratelská vášeň začala tím, když jsem asi v sedmi letech našla ve skříni kabelku vyšívanou korálky, které se říká pompadůrka. Místo, abych si hrála s panenkami, lákaly mě šaty a kabelky po babičce, jehlice a brože, které jsem našla doma na půdě nebo v kredenci. Maminka měla panenku s porcelánovou hlavičkou, které jsem se nesměla ani dotknout. A možná právě proto, že pro mě byla nedosažitelná, začala jsem brzy sbírat panenky. Staré věci pro mě byly tajemné, měly pro mě duši. Když člověk přemýšlí, kdo si s tou panenkou hrál a komu patřila, je to tajemné.

Jak je Vaše sbírka zaměřena?

Sbírám předměty z období od roku 1860 do roku 1930 a jsou to především dámské záležitosti. Všechny výstavy, které jsem zatím uspořádala, nesly titul „Dvě tváře ženy“. S tím nápadem přišel pan Jan Kouba, když jsem v Prácheňském muzeu pořádala svou první výstavu. První místnost byla věnována ženě v kuchyni, tedy veškeré nádobí a doplňky do kuchyně, v druhé místnosti jsme ukázali takovéto krásno, které k dámám 19. století patřilo – šaty, klobouky, rukavičky, perelíny, brože, šperky atd.

Proč jste se rozhodla otevřít své muzeum právě v Písku?

Bydlím nedaleko Písku a několik let jsem hledala vyhovující prostor. Dostala jsem také nabídku od paní starostky Evy Vanžurové, které bych ráda ještě jednou poděkovala, abych muzeum umístila do Domu U Koulí. Ten dům se mi moc líbí, ale je příliš rozsáhlý a měla jsem také obavu z vlhkosti. Tento historický dům je suchý a má krásné klenby, na okna jsme osadili okrasné historické mříže. Nevýhodou je první patro, které může některým návštěvníkům působit těžkosti.

Na co se mohou návštěvníci muzea těšit?

V novém muzeu jsme nejprve představili vánoční výstavu, která byla zaměřena na vánoční zvyklosti konce 19. století. Moje sbírka je rozsáhla a ráda bych expozice pravidelně obměňovala. Máme tady i řadu zvláštností a rarit, takže návštěvníci mohou hádat, o co se jedná.

Vaše expozice není zaplněna popiskami a návštěvníka spíš vtáhne svou náladou…

To byl můj cíl. Chtěla jsem se popiskám co nejvíce ubránit. Snažíme se v rámci našich sil poskytovat výklad a každému návštěvníkovi individuálně vysvětlit, co ho zajímá.

Muzeum dob dávno minulých sídlí v 1. patře historického domu v Jungmannově ulici č.p. 32/7. Je otevřeno ve středu 13 – 17 hod., v sobotu 12 – 16 hod, v další dny je návštěva možná po dohodě na tel. 602 557 188 nebo e-mailu: Milena.Drtinova@MaMproduction.cz Vstupné: senioři, ZTP a děti 40 Kč,  dospělí 70 Kč a rodinné vstupné 160 Kč.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.