Poradna pro oběti trestných činů připomíná Evropský den obětí
Evropský den obětí trestných činů (22. února) byl vyhlášen na základě podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii dne 22. 2. 1990. Tento den a jeho každoroční připomínání má za cíl zvýšit obecné povědomí o této problematice a připomenout jaké jsou možnosti pomoci a podpory pro oběti trestných činů a jejich rodiny.
Tento den si připomíná také Probační a mediační služba (PMS), která pomáhá všem obětem trestných činů. Střediska Probační a mediační služby najdete ve všech městech, kde sídlí okresní soudy, tedy také v Písku. PMS je státní organizace, která po celé ČR usiluje o zprostředkování účinného a společensky prospěšného řešení konfliktů spojených s trestnou činností. PMS pracuje jak s pachateli trestné činnosti, kdy mj. organizuje a zajišťuje efektivní výkon alternativních trestů, tak právě i s oběťmi, kterým pomáhá při řešení následků trestného činu.
PMS zřizuje vedle své běžné činnosti také síť 55 poraden, kde oběti najdou diskrétní přístup a bezplatnou komplexní pomoc. " Přes výrazný pokrok v posledních letech jsou práva a potřeby obětí trestných činů často opomíjené. Proto bylo naší snahou nabídnout jim komplexní a dostupnou pomoc a zřídit poradny v co nejvíce lokalitách, aby oběť za pomocí nemusela dlouze cestovat", uvedl Radim Bureš, zástupce ředitelky PMS.
Pro ilustraci jeden případ z praxe. Obětí zločinu se stala také dívka z Kladenska, pojmenujme si ji kupříkladu Aneta. Anetě při cestě ze školy nabídl svezení autem domů její soused, vzhledem k tomu, že ho osobně znala, neměla důvod odmítnout. Místo cesty domů ale řidič zajel na odlehlou cestu, kde překvapenou Anetu nutil k pohlavnímu styku, což se mu však díky odporu dívky nepodařilo. Anetě se z místa podařilo utéct. Tento čin na ni zanechal velmi hluboké následky. Pachatel byl zajištěn a při vyšetřování činu bylo zjištěno, že byl pod vlivem drog a byla u něj diagnostikována přítomnost nebezpečné sexuální deviace. Ani trestní řízení s pachatelem však nepřineslo zlepšení Anetina stavu. Anetina matka své dceři chtěla co nejvíce pomoci, a tak se krom psychoterapeutky, která dceři doposud poskytuje psychologické služby, obrátila i na poradnu pro oběti, kde žádala především právní informace, neboť si nebyla jista právy dcery jakožto oběti trestného činu. Poradkyně matku náležitě informovala o jednotlivých krocích policie i soudu a především pak o právu na náhradu škody. Matku samotnou trestný čin spáchaný na její dceři taktéž negativně poznamenal, zhoršil se její psychický stav a v lokalitě jejich bydliště se zhoršila atmosféra. Všechny tyto své pocity tak matka mohla v poradně ventilovat a bylo ji poskytnuto vyslyšení a soucit. Poradnu dále kontaktovala ještě několikrát, především s cílem právního poradenství a dalšího sdílení svých pocitů. Poradci jsou nadále připraveni poskytovat jak matce, tak i dceři poradenství, pomoc a symbolickou pomocnou ruku, ač zhojení těchto ran je během na dlouhou trať.
Poradny pro oběti fungují v rámci projektu „Proč zrovna já? II“. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Poradna funguje také v Písku, sídlí v ulici O. Ševčíka č.p. 1943. Poradna je bez nutnosti objednání otevřena v pondělí od 9 do 12 hodin a ve středu od 13 do 16 hodin. Poradkyni lze zkontaktovat také telefonicky na tel. čísle 727 939 996 nebo přes mail lidova.pms@gmail.com.