Přihlášení

SENIOR POINT – senioři vítáni

10. 4. 2018 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Senior Point v Písku byl otevřen v prosinci 2016 v uvolněných prostorách bývalého předprodeje vstupenek v Divadle Fráni Šrámka a vede ho někdejší ředitelka Úřadu práce v Písku paní Alexandra Zajíčková. Senioři mohou své kontaktní místo navštěvovat v úterý a ve středu mezi 8 a 11 hodinou, každý pracovní den od 9 do 14 hodin je otevřena pokladna a zároveň mohou využívat internet. Veškeré služby jsou bezplatné. Město Písek založilo Senior Point jako součást Centra kultury města Písek a informace o jeho akcích jsou k dispozici na www.centrumkultury.cz.

Co to vlastně ten centrální bod pro seniory je?

Senior Point je celostátní aktivita s projekty pro seniory, se kterou začali Brňáci a postupně se rozrostla na celostátní síť. Senior Point je místo, kde se mohou senioři setkávat a kde se pro ně konají nejrůznější akce. Můžou se tam také poradit, pokud je něco trápí nebo mají nějaký problém a hledají pomoc. Odkážeme je, na které instituce a služby se mohou v Písku obrátit. Nabízíme také poradenství v oblasti sociální a právní, právnické dotazy zodpoví soudce Mgr. Jaroslav Háva.

Jaké další výhody nabízí Senior Point?

Pro seniory je skvělé hlavně to, že se vyruší ze stereotypu, najdou nové kamarády, podívají se na nová místa a obohatí se i kulturně. Mnoho starších lidí už nemá možnost jezdit autem, děti mají pryč a výlety velmi oceňují. Senioři si u nás mohou požádat také o Senior pas, díky kterému mohou získat různé slevy na vstupné a služby od autoservisu až po kosmetiku. V jižních Čechách to teprve začíná a předpokládáme, že slev bude přibývat. Podrobnosti najdou senioři na www.seniorpas.cz nebo u nás. K dispozici je také předprodej veškerých vstupenek na akce v Písku a bezplatný internet, kde si mohou senioři vyřídit svou poštu nebo si trénovat práci s počítačem. Vše je dostupné zdarma, pouze u zájezdů se platí doprava.

Jak se vám dařilo Senior Point nastartovat?

Nejprve jsme začínali s pořádáním přednášek a besed, máme k dispozici prostor klubovny v prvním patře, kam se vejde až 35 lidí. Ze začátku to bylo dost těžké, než se Senior Point dostal do povědomí a lidé si zvykli, co se tady děje a jak to funguje. Přednášek se v Písku koná celá řada a budeme se je snažit více koordinovat, naše přednášky většinou probíhají dopoledne. Velmi úspěšný byl cyklus přednášek Dějiny umění od antiky až po renesanci. Naposledy jsme pořádali besedu o sociální problematice s paní poslankyní Radkou Maxovou.  Začali jsme také organizovat zájezdy pod vedením paní Heleny Titlbachové, která se jako průvodkyně sama přihlásila. Zatím jsme jezdili po jižních Čechách a do Prahy. První autobus byl ještě poloprázdný, ale pak se to rozkřiklo a každý termín se rychle zaplní. Další úspěšnou akcí je Sensession – zpívání. Akce zveřejňujeme v kulturních přehledech a na webu.

Zapojujete se i do nadregionálních aktivit?

V Písku funguje Rada seniorů pod vedením paní Kateřiny Sušické spolupracuje s Krajskou radou seniorů, která pořádá zajímavé akce. Aktuálně se mohou zájemci zapojit do fotografické soutěže SENIOR FOTO na téma „Život seniorů“, která běží až do poloviny srpna, a přihlášky jsou k dispozici u nás. V Českých Budějovicích se budou také letos konat letní sportovní hry pro seniory, kam se mohou hlásit čtyřčlenné týmy.

Vedou dnešní senioři aktivní život?

Řekla bych, že je to různé, ale většina seniorů je aktivní. Mnoho z nich je zaměstnáno péčí o potomky nebo pracuje na zahrádkách a na chalupách. Někteří senioři hodně cestují, ti se u nás většinou neobjevují a vyhledávají si aktivity sami. Pak je tady samozřejmě skupina seniorů, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých a v Písku velmi dobře funguje poskytování sociálních služeb. Přesto je tu ale skupina seniorů, kteří uvítají další nabídky a rádi přijdou na naše akce, pozvou další přátele.

Přiblížili se čeští senioři standardu, který je na západě?

Myslím si, že ten skok je obrovský. Dnešní senioři jsou ve většině velmi udržovaní, dbají o sebe, sportují, vzdělávají se. Je pravda, že někteří senioři jsou na tom opravdu špatně s financemi. Často mají mnoho problémů. Většinou celý život pracovali, ale pokud jsou sami a mají velké náklady na bydlení, nedaří se jim všechno utáhnout. Nemohou si dovolit třeba zaplatit dovolenou. Přesto si myslím, že se situace zlepšuje. I ve své generaci vidím, že se senioři více zajímají o dění, od péče o rodinu se více obrátili sami k sobě a začínají si víc užívat života i v seniorském věku.

Co dalšího plánujete do budoucna?

Ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích bychom chtěli od příštího roku v Písku znovu otevřít Univerzitu III. věku. Ta už tady fungovala a byla zaměřena spíše na sociální problematiku a politiku. Parta lidí, která se tehdy vytvořila, pokračuje dodnes u Červeného kříže s pořádáním dalších akcí. Od dubna také plánujeme zájezdy za památkami UNESCO po celé republice, začínáme Telčí 24. dubna. Připravujeme také spolupráci s FAMO, rádi bychom seniorům zpřístupnili projekci zajímavých filmů. Dveře jsou u nás otevřené i pro další nápady a zájemce, kteří by se chtěli zapojit.

 

Rozhovor: M.Myslivcová

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.