Přihlášení

Stávková pohotovost sester domácí péče

2. 4. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Domácí péči opouštějí sestry – kvůli nízkým platům. Hrozí kolaps této péče. Důvodem je neochota zdravotních pojišťoven zohlednit skutečnou hodnotu práce zdravotních sester domácí péče. Poskytovatelé a zdravotní pojišťovny přes dlouhá vyjednávání nenašli řešení kritické situace. Nezbývá než přistoupit ke zviditelnění stávkové pohotovosti, která v segmentu domácí péče trvá již několik měsíců.

Řadu let slýcháme, a ve skutečnosti se tak i děje, že se navyšují platy zdravotních sester. Je to určitě správné, protože jejich práce je náročná, zodpovědná a nenahraditelná. Co je však s podivem, že se zcela zapomnělo na sestry pracující v domácí péči. Jich se žádné navyšování netýká. Přitom pro výkon své práce musí splňovat vysoké kvalifikační požadavky všeobecné sestry, jako v nemocnicích a jiných zařízeních. Tak proč takové rozdíly?

Jsem povoláním zdravotní sestra. Pracovala jsem v nemocnici u lůžka, v ambulantní sféře a nyní i v domácí péči. Mohu tedy zcela zodpovědně zhodnotit a porovnat jednotlivé obory. Zdravotní sestry domácí péče odvádí fyzicky i psychicky velmi náročnou práci. Při výkonu své činnosti musí být schopné velmi často samy posoudit zdravotní stav pacienta a odborně zasáhnout i při nenadálých situacích, v různých medicínských oborech, bez možnosti využití zdravotní techniky a zázemí zdravotnického zařízení. Odvádí poctivou, profesionální práci s vysoce lidským rozměrem. Přesto tyto sestry pracují bez adekvátního mzdového ohodnocení.

Domácí péče je indikována praktickými lékaři a hrazena zdravotními pojišťovnami. Úhrady pojišťoven za provedené výkony jsou tak nízké, že nepokryjí ani minimální platy sester. Navíc díky šikovně nastaveným regulacím není část provedené práce uhrazena vůbec. Pokud sestry z domácí péče řeknou a dost“, musí si zdravotní pojišťovny pro své klienty najít několik tisíc lůžek v nemocnicích. Nemohou stále spoléhat na to, že sestry mají velké srdce, mají rády své pacienty, proto raději živoří, než aby je opustily.

Akce začíná 2.4.2019 a symbolem je červená mašle. Znamená to svázání s pacienty, kterým je poskytována péče, ale i to, že při tom máme v současné situaci svázané ruce. Červená mašle se váže nejen k charitním barvám, ale je i symbolem lásky. Stuha může symbolizovat i jakousi pomyslnou červenou linii, která byla překročena.

Když se vás někdo zeptá, proč máte mašli? Podporuji stávkovou pohotovost sester v domácí péči. Naši kolegové jednají se zdravotními pojišťovnami a ministrem zdravotnictví. A my to podporujeme. Bojujeme za lepší podmínky při péči o nemocné. A za to, aby domácí péče nezanikla a nemocní lidé mohli i nadále zůstat doma, bez nutnosti hospitalizace.

 

Za Oblastní charitu Písek Dana Vejšická, ředitelka

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.