Přihlášení

DNES: Svobodné děti – benefiční promítání a beseda v Divadle Pod čarou

18. 10. 2022 | Zbyněk Konvička | Diskuze (1) | Pro rodinu

Přijďte 18. října do Divadla Pod čarou, kde se od 18 hodin koná benefiční promítání dokumentu Svobodné děti s besedou a nechte se inspirovat zkušenostmi rodin a škol na cestě za trochu jiným přístupem k dětem v oblasti vzdělávání i životě. Jak vypadá život dětí, které dostanou větší svobodu ve svém životě a vzdělávání? Co se děje ve školách, kde hodiny nejsou povinné? A co když děti nechodí do školy a rodiče je doma do učení nenutí? Je možné rozšířit respektující výchovu i do oblasti vzdělávání? Může vůbec vzdělávání založené na dobrovolnosti fungovat? A jaké jsou s ním u nás zkušenosti?

Na tyto a mnoho další otázek odpovídá unikátní dokumentární film Svobodné děti, který vypráví příběhy českých rodin a škol na cestě za větší svobodou v životě i vzdělávání dětí. Film Svobodné děti Zdeňky Šíp Staňkové a režiséra Jana Minaříka představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání, který v Česku dosud chyběl. Tento přístup si získává čím dál tím větší počet stoupenců jak u nás, tak i ve světě. Ukázka

Délka besedy je 60-90 minut.
 
Po promítání se můžete těšit na besedu s pedagogy a rodiči ze Svobodné lesní školy Ráj působící na Strakonicku a Písecku, a v Malých Nepodřicích u Písku provozující komunitní zahradu. Zeptat se budete moci na témata v souvislosti s filmem, svobodným vzděláváním, respektujícím rodičovstvím a osobními zkušenostmi besedujících s těmito tématy.
 
OTÁZKY A ODPOVĚDI
Co je to sebeřízené neboli svobodné vzdělávání? — Takové, které dítě či dospělý vykonává dobrovolně ze své vlastní motivace. Vysvětleno je to v ukázce.
 
Pro koho je dokument určen? — Pro rodiče a děti, kteří potřebují podporu na cestě za větší svobodou ve vzdělávání jejich dětí. Pro rodiče, kteří by rádi rozšířili respektující výchovu i do oblasti vzdělávání. Pro učitele, žáky i studenty, kteří se necítí v současném systému spokojení a možná netuší, že s přístupem založeným na dobrovolnosti a respektu je mnoho zkušeností i u nás.


Čím je dokument zajímavý nebo výjimečný? — Poprvé přibližuje cesty mnoha rodin a škol, které se snaží dát dětem co největší svobodu v jejich životě a vzdělávání. Představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání v ČR. Ukazuje, jak může vypadat praxe respektujícího přístupu k dětem v oblasti vzdělávání.

Vstupné je dobrovolné

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Fotogalerie k článku


0
0

Diskuze k článku +

18. 10. 2022 (19:30)  –  Luděk Blaha

0
0

"Může vůbec vzdělávání založené na dobrovolnosti fungovat?"

Vzdělávání založené na dobrovolnosti funguje, kam až moje paměť dosáhne.
Kdo se vzdělávat nechce, nevzdělává se.
Velmi mě zajímá, jestli se ve školách na jejich cestě za větší svobodou drží nad dětmi neustálý dozor.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.