Přihlášení

Manželské večery – Kurz s receptem na dobré vztahy od února v Písku

22. 1. 2019 | Redakce PS | Diskuze (0) | Pro rodinu

Markus a Nelli Amstutz jsou Švýcaři, kteří žijí v Čechách už 24 let. V Novosedlech u Písku mají zemědělskou farmu, která jim zabere většinu času. Kromě spousty práce, zájmu o rodinu a vnoučata, vidí své povolání také v předávání zkušeností v oblasti manželských vztahů, kvůli kterým začali v Písku před 13 lety pořádat kurzy Manželské večery. Mají za sebou deset kurzů. Prvním sami prošli, aby zlepšili nejen své manželství, ale mohli své poznatky zprostředkovat také dalším párům. Letos poprvé se tento kurz bude konat v píseckém Kulturním domě. Akce vypukne 14. února na sv. Valentýna a zváni jsou všichni, kteří chtějí zainvestovat do svých vztahů.

Markusi, Nelli, povězte něco o kurzech Manželské večery (dále jen MV). O co se jedná a jak vůbec vznikly?

Markus: Manželské večery jsou určené pro manželské páry i pro ty, kteří spolu žijí v dlouhodobém vztahu. Jsou založeny na křesťanských principech lásky a odpuštění, určeny jsou však pro jakýkoliv pár bez rozdílu vyznání a životní filozofie – pro každý pár, který chce do svého vztahu investovat a zlepšit jej.

Nelli: Kurzy vznikaly v Anglii v letech 1996 – 2000, načež se začaly šířit po světě. My jsme první kurz pořádali v Písku v roce 2006 ve spolupráci s píseckou Církví bratrskou, ke které patříme.

Kolik párů dosud prošlo vašimi kurzy?

Markus: Okolo 70 párů. Kapacita prostor, ve kterých jsme dosud kurzy pořádali, nám ani nedovolovala větší počet účastníků. A my na MV klademe velký důraz na intimitu a soukromí každého páru, tzn. nejde o to, aby se do místnosti natěsnalo co nejvíce lidí.

Nelli: Snažíme se vytvořit takovou atmosféru, aby se páry cítily „bezpečně“, tzn. aby měli jistotu, že je neslyší druzí, zatímco řeší svůj vlastní vztah.

Proč jste se rozhodli udělat letos MV v Kulturním domě a jak bude vše probíhat?

Markus: Hlavní důvod je, že letos proběhne celorepubliková kampaň Zveme Česko na večeři, která vyzývá všechny pořadatele MV k možnosti nabídnout kurz co nejširší veřejnosti. My jsme se rozhodli toho využít, protože nám vztahy jako takové leží hodně na srdci a rádi bychom kurz zpřístupnili co nejvíce lidem. Lidé mají možnost se na kurz přihlásit přímo na adrese www.manzelskevecery.cz, kde naleznou veškeré další podrobnosti. První setkání (14.2.2019) je zcela nezávazné, takže páry budou mít možnost se tento večer rozhodnout, jestli budou chtít MV absolvovat, nebo ne.

Nelli: První večer je tudíž zdarma. Ti, kdo se závazně přihlásí, pak zaplatí celý kurz, který následně probíhá vždy jednou za 14 dní. Celkem se uskuteční 8 večerů (vč. 14.2.).

Celý kurz připravujete úplně sami?

Markus: Většinou nám s průběhem kurzu pomáhá ještě jeden pár. Je třeba zajistit organizaci, pozvánky a vše okolo…

Nelli: … také zajišťujeme jídlo (pozn.: součástí každého večera je večeře), atmosféru, techniku. Samotnou přednášku ale neděláme my. Celý kurz je každý večer velkoplošně promítán z originálního DVD v angličtině s českým dabingem. Naší rolí je být pouze pořadateli a zprostředkovateli.

Markus: Samozřejmě jsme v průběhu celého kurzu vždy k dispozici pro případ osobního sdílení. Ale, a to bych rád zdůraznil, na kurzech neprobíhá žádná skupinová diskuze, páry mluví pouze mezi sebou, nikomu se nesvěřují, nikomu nemusí nic vyprávět, je zajištěno soukromí. Ani v počátku, ani na konci, neprobíhá žádné vzájemné seznamování (kromě našeho osobního představení se a vysvětlení podstaty celého kurzu).

Nelli: Našli se i takoví, kteří nám zpětně říkali, že je škoda, že nemohli během kurzu něco říci. Někteří prostě rádi diskutují. Většinou si ale lidé pochvalují, že se nemusí nikomu svěřovat.

Jaké jsou vlastně podmínky účasti?

Nelli: Je nutné, aby přišli oba, tzn. nemůže na kurz chodit jednotlivec. Kurz je zde proto, aby se lidé naučili spolu lépe komunikovat, řešit problémy a vzájemně spolupracovat. Celý kurz je takto nastaven.

Markus: MV jsou nejen pro páry, kteří řeší problémy, ale hlavně pro ty, kteří jim chtějí předcházet. Rád říkám, že je to jako s autem. Také s ním jezdíme pravidelně do servisu, měníme olej, staráme se o něj, atd. To vše dříve, než se něco vážně porouchá. Stejné je to s našimi vztahy – musí se udržovat, dokud fungují. Jde tedy v první řadě o investici do manželství. Za sebe mohu říct, že kromě manželství mi kurz dal lepší porozumění pro všechny vztahy, ať už obchodní, nebo jakékoli. Naučil jsem se díky nim vést komunikaci s lidmi na jiné úrovni.

Člověk by měl jít příkladem, jak jste na tom se svým manželstvím?

Markus: Máme se rádi (směje se)…

Nelli: … letos jsme spolu 34 let, máme tři dospělé děti, které také mají své vlastní rodiny a nedávno se nám narodilo osmé vnouče. Uvědomili jsme si, že naše manželství nebude fungovat, budeme-li sobečtí. Proto nám jde o to, abychom naplňovali potřeby toho druhého.

Vedete si nějakou statistiku o tom, kolika párům se zlepšil jejich vztah?

Markus: Protože se snažíme, aby kurz probíhal v co největším soukromí, nemáme příliš přehled o tom, jaké u koho přinesl výsledky…

Nelli: … jenom když za námi lidé sami přijdou. Vesměs jsme se setkali s pozitivními ohlasy. Některé vztahy jsou ale natolik poraněné, že potřebují spíše profesionální pomoc.

Na to jsem se zrovna chtěla zeptat: V čem jsou tedy MV tak výjimečné? Není pro ty, kdo mají problémy v manželství, lepší zajít přímo do manželské poradny?

Nelli: Jak už jsme naznačili, MV fungují především jako prevence. Jedni manželé, kteří spolu byli už 30 let, řekli: Kdybychom to všechno věděli předtím, tak by se některé věci ani nemusely stát…

Markus: Některé páry absolvovaly naše MV dokonce i dvakrát, aby si po letech připomněly důležité principy zdravého fungujícího vztahu.

Závěrem: Jaké máte očekávání od letošních MV?

Oba: Očekáváme určitě větší účast, než jakou jsme měli doposud. Bylo by hezké, kdyby se díky letošním Manželským večerům mohlo více vztahů zlepšit a méně se jich rozpadnout.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!                           

Připravila Tereza Kymlová

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.