Přihlášení

„Na-na-na!“

20. 12. 2022 | Štěpánka Činátlová | Diskuze (0) | Rozhovory

Naposledy býval takto přeplněný přednáškový sál městské knihovny v Písku v březnu 2022, kdy zde probíhala pravidelná informační setkání, která pořádalo město Písek pro uprchlíky z Ukrajiny. Nálada tehdy byla tíživá: desítky, spíše stovky žen s malými i většími dětmi, které se ze dne na den ocitly v cizím městě, hrůza jen ze samotné myšlenky, že začala válka, obrovský strach, napětí, nejistota.

Koncert zorganizovala dobrovolnická platforma Svět v Písku. Uskupení vzniklo v roce 2020 a od samotného počátku si nekladlo za cíl nic jiného, než vytvořit v Písku místo, kde se budou v příjemném prostředí potkávat domorodci – tedy původní obyvatelé města Písku – s těmi, kteří se sem z různých zemí přistěhovali. Městská knihovna Písek nápad od začátku podpořila, poskytla prostory, pomáhala s propagací. Svět v Písku pořádal různé organizačně nenáročné akce: prohlídku knihovny, SpeakDate, prezentace o různých zemích a jejich tradicích. Pak ale přišel 24. únor 2022 a situace se dramaticky změnila. Před válkou bylo v Písku kolem 3000 cizinců. Od 24. února až do dnešního dne přišlo do Písku dalších zhruba 1300 lidí. Nastal čas pro někoho, kdo se zabývá integrací. Svět v Písku byl finančně podpořen z prostředků Ministerstva vnitra a města Písek a mohl uspořádat akce daleko většího rozsahu – a snad i dopadu.

Vyvrcholením práce Světa v Písku se stal koncert Pavla Helana a Katyy Gapochky, který vyzněl jako nová naděje. Stejný sál, často stejní lidé, ale místo vystresovaných tváří tváře usměvavé, místo skrývaných i neskrývaných slz zpěv, smích i trochu tance. Koncertu se zúčastnilo tolik lidí, že někteří prostě museli zůstat stát, ale i tak všichni vydrželi až do konce.

Pavel Helan, který si říká vlídný písničkář a který takovým písničkářem skutečně je, se hned první den války rozhodl, že bude bojovat tím, čím umí nejlépe: písní. Píseň umí podpořit, pozvednout ducha i propojit. Pavlovo obrovské charizma, nakažlivá energie a vtip ovládly celý sál. Jakmile začal zpívat ukrajinsky, ukrajinská část publika se okamžitě přidala. Ovšem Pavel dokázal do zpěvu zatáhnout úplně všechny, a to chytlavým refrénem „Na-na-na“, který společně zpíval celý sál, protože „na-na-na“ je ve všech jazycích „na-na-na“. Pro Písečáky má Pavel Helan zvláštní kouzlo. Má zde dlouholeté přátelské vazby a vztahy, je zde častým návštěvníkem. V blízkém Topělci vznikla dokonce jedna z jeho písní. Aranžmá jiné písně se zase zrodilo v jednom z píseckých kostelů.

Společně s Pavlem Helanem do Písku dorazila Katya Gapochka, písničkářka z Ukrajiny, která v březnu přijela z Kyjeva s kytarou a psem. Osud je s Pavlem k sobě nasměroval a nyní občas vystupují spolu. Katya zazpívala několik známých ukrajinských písniček ve vlastní úpravě a několik písní autorských. Na závěr vystoupení Katya předvedla krásnou češtinu při zpěvu Tiché noci. Pavel ji doprovodil hrou na záhadný nástroj, který publiku představil slovy: „Ce fujara“. Během celého koncertu kromě češtiny a ukrajinštiny zazněla i španělština a angličtina, a přesně tak to my, ve Světě v Písku, máme rádi.

Při koncertu byla také uvedena výstava kreseb dětí z Ukrajiny s názvem „Ty válčíš, já maluju“. Tyto obrázky se do rukou Světa v Písku dostaly už v dubnu 2022, kdy vznikl i nápad uspořádat výstavu, který se nyní podařilo zrealizovat. Výstava je putovní. Do ledna zůstává v Městské knihovně Písek, poté směřuje na ZŠ J. K. Tyla a následně na ZŠ T. Šobra. Pevně věříme, že o ni budou stát i další zájemci. Výstavu tvoří kolem 60 obrázků s několika texty na 16 panelech. Z některých obrázků číší bolest, strach a stesk po domově. Jiné jsou plné vděku a naděje. Někteří autoři se už vrátili na Ukrajinu, i do měst, která se pravidelně objevují ve zprávách – Mykolajev, Izjum, Oděsa, Sumy. Jiní chodí v Písku na základní školy a zúčastnili se i uvedení výstavy.

Během koncertu se vybralo 10 350 Kč na dobrovolném příspěvku. Svět v Písku ihned po koncertě předal 7 000 Kč ve vánoční obálce babičce, která se stará o malou vnučku, jíž v říjnu nečekaně zemřela maminka. 3 350 Kč půjde do sbírky na generátor, který zakoupí místní Ukrajinci a odvezou na Ukrajinu těm, pro které je teplo jinak nedostupné, a to za žádnou cenu.

Koncert Pavla Helana a Katyy Gapochky byl nejlepším příkladem toho, že integrace může být legrace – podle motta Světa v Písku.

Svět v Písku se schází každý první pátek v měsíci. 6. ledna plánujeme oslavu ukrajinských Vánoc. Pokud jste zvědaví, jak probíhá Štědrý večer na Ukrajině, sledujte akce Městské knihovny v Písku a přijďte.

Anna Simotová

Uvedená akce je pořádána v rámci projektu na integraci držitelů dočasné ochrany spolufinancovaného Ministerstvem vnitra ČR. Název projektu: Adaptace a integrace ukrajinských uprchlíků v Písku.

                                                         
 
0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.